Během letních měsíců si příznivci překážkových dostihů rozhodně přijdou na své, protože v sobotu v Pardubicích jen dva týdny po druhé kvalifikaci na Velkou pardubickou pokračuje seriál kvalifikačních dostihů Cenou firmy Chládek a Tintěra, a.s. - III. kvalifikací na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (Stcc, NL, 5800 m). Na jejím startu sice bude pouhá sedmička koní, ovšem o velká jména nouze rozhodně není.
Silné karty má především trenér Josef Váňa, který na start pošle trojici koní. Roli favorita zaujímá Theophilos (Bartoš), který uspěl v dramatické koncovce loňské Velké pardubické a na vítězné vlně pokračuje i v letošní sezóně. Vstoupil do ní totiž triumfem v první kvalifikaci, v níž se ocitl na čele už na Velkém anglickém skoku, a dlouho se zdálo, že tentokrát žádné drama nedopustí. O to se nakonec postaral dotírající Hegnus, jehož nápor odrazil rozdílem krku. K dalšímu úspěchu ho znovu poženou desítky hlasivek členů Dostihového klubu iSport-Váňa, jehož barvy reprezentuje.
Na listině vítězů Velké pardubické nalezneme rovněž jméno No Time To Lose (Kratochvíl). Tréninkový kolega Theophilose v našem nejslavnějším dostihu zvítězil v roce 2017, kdy na hluboké dráze jako jediný předstihl francouzského hosta Urgenta de Gregaina. O rok později skončil ve Velké pardubické na pevnější půdě pátý a její loňskou edici pro zranění vynechal. Jeho letošní premiéra ale ukázala, že je zpátky ve formě. Mezi specialisty na krátké krosy pole dlouho uzavíral, ale v cílové rovině silným finišem vybojoval druhou příčku. Prodloužení distance o dva a půl kilometru mu rozhodně přijde vhod.
Třetí z Váňovi sestavy je Mazhilis (Kousek). Ten se sice nemůže pochlubit vítězstvím v českém překážkovém vrcholu, zato uspěl v tom italském. Před čtyřmi lety totiž ovládl Gran Premio Merano. Každopádně ani v Pardubicích už neplatí za nováčka, když v loňské Velké pardubické vybojoval čtvrtou příčku. Podobně jako Theophilos splnil kvalifikační podmínky už začátkem července, kdy diktoval tempo dostihu a v závěru se propadnul na sedmé místo.
Každopádně snadné to mít „Váňovci“ nemusí. Vždyť svěřenec Hany Kabelkové Talent (Liška) dosud startoval ve dvou kvalifikacích a vždy z toho bylo vítězství. Předloni v květnu na jeho štítě skončili i No Time To Lose a Theophilos, zatímco loni v září na něj nestačili znovu Theophilos a také Mazhilis. Mezi oběma zmíněnými dostihy přitom kvůli zdravotním problémům přes patnáct měsíců nestartoval. Ve Velké pardubické loni debutoval sedmým místem a sezónu bude teprve zahajovat.
Aktuální forma je otazníkem i u Lodgian Whistla (Myška). Svěřenec Štěpánky Myškové sice zamířil už do první kvalifikace, ale v ní ztratil jezdce už na páté překážce, tedy na Irské lavici. S takto dlouhou distancí tedy zkušenost nemá, je ovšem loňským vítězem Ceny Labe. Tento výsledek přitom před dvěma týdny získal na hodnotě. Tehdy totiž v Ceně Labe třetí Sottovento při své kvalifikační premiéře ztrácel jen krk na vítězného Ange Guardiana.
Zbylá dvojice může především překvapit. Zástupcem nastupující generace je Direct Lagrange (Čmiel), který první kvalifikaci po defenzivním průběhu dokončil na vzdáleném desátém místě. Kvality každopádně ukázal loňským bronzem v Ceně Vltavy. Naopak mezi veterány patří Catch Life (Odložil). Ten před třemi lety dokonce porazil Theophilose ve Velké mostecké steeplechase, ale právě dostihy po trávě jsou jeho parketou a pardubické oranice mu nechutnaly ani v dobách největší slávy.
Druhým nejvýznamnějším dostihem dne je Cena města Pardubic - Cena Registany (Stcc, II. kat, 4150 m), která je vyhrazena klisnám. S nejvyššími ambicemi půjde na start Dallina (Ferhanov), protože právě svěřenkyně Grzegorze Wroblewského je tím koněm, který před pěti týdny porazil Non Time To Lose. V jejím případě jsou nicméně metry navíc otazníkem. Největší soupeřkou by jí měla být Apas Rocka (Stromský). Ta se před letošní sezónou přestěhovala do stájí trenéra Stanislava Popelky a první start pod novým vedením proměnila ve vítězství, když na jejím štítě skončil i v sobotu v Prvomájové steeplechase vítězný Forever Dry.
Dostihový spolek Pardubice