agrofertpark logoJe to jen pár dní co skončilo tropické léto, ale podzim, minimálně ten dostihový, začíná pomalu klepat na dveře. Jasným znamením je termín třetí a předposlední kvalifikace na 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou.

Cena firmy Chládek a Tintěra Pardubice na tradiční distanci 5800 metrů je velmi dobře obeslána, startovní listina čítá šestnáct jmen.

V minulosti jsme byli zvyklí v kvalifikacích vídat koně, kteří především usilují o start ve vrcholu sezóny. Tentokrát je to trochu jinak, pouze kvarteto Broker, Lingarry, Mr Angel a Rabbit Well jde splnit kvalifikaci. Sheron se pokusí o totéž, ale jeho bude muset majitel ještě do Velké pardubické dohlásit, první možnost je ve čtvrtek 27. srpna. Jedenáct koní už je kvalifikovaných a jdou si vylepšit handicap, tedy průběžné hodnocení, aby byli mezi kvalifikovanými co nejvýš a měli pokud možno jistotu startu ve Velké pardubické.

Letošní srpnová kvalifikace je malou kopií té červnové. Tehdy bylo na startu sedmnáct koní a devět z nich si účast v dostihu zopakuje. Pouze dvojice Nikas a Templář splnila kvalifikaci už v květnu. Navíc z první desítky v červnové kvalifikaci, která proběhla okolo cílového sloupku v rozmezí 40 délek, bude na startu sedm koní. Chybí pouze vítěz Zarif, sedmý Peintre Abstrait a devátý Puntarenas. Dvojice koní na „P“ se představí „pouze“ v Ceně Peruána, tradiční součásti srpnového pardubického dostihového dne.

Také srpnový dostih si zaslouží označení „Malá pardubická“. Většina koní je zkušených a dosahovala velmi dobrých výsledků. Nikasova forma stoupá s blížícím se podzimem. Polokrevný Templář doběhl čtvrtý v úvodní kvalifikaci a v sedle bude mít opět Josefa Bartoše. Hipo Jape koncem června překvapil velmi aktivním pojetím a nestačil pouze na Zarifa. Ani tentokrát není důvod ho podcenit. Al Jaz v červnu napravil květnové zaváhání, Modena ukázala, že mezi krosařskou elitu patří a Kasim si dokázal poradit se zdravotními problémy. U všech je předpoklad na zlepšení. Trezor minule trenérku Kabelkovou zklamal, tentokrát se král kvalifikací pokusí o reparát s Lukášem Matuským.

Velkým otazníkem na závěr je devítiletý Rabbit Well, výborný kůň, ale hodně paličatý. Koncem června v Pardubicích neodstartoval, ale 11. července uspěl pod Josefem Váňou mladším ve Světlé Hoře, a tak trenér neměl důvod měnit vítěznou sestavu. „Uvidíme, snad se nám podaří odskočit,“ říká Josef Váňa mladší. Podle původního plánu mu měli 22. července sundávat sádru z kotníku po pádu ve Světlé Hoře. V sobotu bude v sedle Silk a Rabbit Wella. „Bude to náročné, úplně něco jiného než v Meranu, kde jsem zdolával jen malé proutěné překážky. Krosy v Pardubicích, to je něco jiného, budu rád, když dojdu domů po svých. Ale po Meranu se cítím relativně dobře,“ doplnil loňský překážkový žokej-šampion.

Stejně jako Rabbit Well tak i Lingarry a Broker poslední start před kvalifikací vyhráli, ale jednalo se o menší dostihy, u Brokera „jen“ v Kolesách v nejnižší kategorii. V sedle nástupce legendární Orphee des Blins bude v Anglii působící Felix de Giles. Za deset sezón vyhrál v kolébce turfu více než 220 překážkových dostihů, otázkou bude, jak se srovná s pardubickými specifiky.

Druhým nejvýznamnějším dostihem odpoledne bude Cena Peruána na 5200 metrů, kde se kromě kvalifikovaných Putarenas a Peintre Abstrait představí také Ter Mill, třetí v první kvalifikaci a stejné místo obsadil i ve Světlé Hoře, a Amaragon, pátý z první kvalifikace. Proti adeptům na start ve Velké se postaví talentované „mládí“ reprezentované Floridasem, Reaperem, Vandualem nebo Tiwazem. Odepisovat nelze ani Dalmacia či Cuxe. Ostřílený Borderland se v červnu po roce vrátil na dráhu a měl by prokázat nárůst formy. I jeho jméno najdeme mezi přihlášenými do Velké pardubické.

Srpnový program v Pardubicích čítá celkem devět položek a z rámcových dostihů vypíchneme několik zajímavých jmen. V úvodních proutkách se představí letošní účastník Českého derby Kifaaya, v krosu pro čtyřleté bude startovat loni výborný Marmiton, tomu by měla svědčit měkčí dráha, a v klasické steeplechase na 3900 metrů se představí vítěz první kvalifikace Universe of Gracie s Janem Faltejskem.  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net