MontjeuThirdVelkým úspěchem dnes skončil dostihový den PMU v Mostě. Prosázelo se totiž na něj dosud nejvíce eur ze všeh šesti dosavadních dostihových dnů PMU konaných v České republice - neoficální sázkový obrat se dostal přes 1,1 milionu euro. Třikrát se v rámci dostihového dne vítěz prosadil stylem start - cíl. Výjimkou nebyl ani hlavní dostih, Cena HIPODROMU MOST na 2200 metrů, kde tímto způsobem letos už podruhé na zdejší dráze triumfoval zástupce Rabbitu Trhový Štěpánov a svěřenec Allana Petrlíka Montjeu Third s žokejem Šafářem v sedle. Ten dnes dosáhl double a dvakrát zvítězil také Adam Florian.

Hlavní dostih mítinku, Cena HIPODROMU MOST (3+, handicap II. kat., 2200 m, 90.000 Kč), přišla na řadu hned po poslední zkoušce sponzorované francouzskou společností PMU. Sledovanou byla účast jediného tříletka v poli, vítěze květnového Memoriálu Dr. Frankenbergera Be Mastera (Masterstroke), jenž se na start Českého derby nedostal. Vracel se tedy do dostihového dění po dvouměsíční přestávce a v úloze desetinnového favorita dostihu. Na startu zkoušky ale byl také v Napajedlích narozený odchovanec Rabbitu MONTJEU THIRD (Pop Rock - Rabbit Montjeu, Montjeu), který tu letos zaznamenal dva výborné výsledky. Svěřenec Allana Petrlíka znovu potvrdil, že mu mostecká dráha sedí výtečně. Stejně jako v dubnovém Memoriálu Jaroslava Podolana tu totiž dominoval stylem start - cíl před milým překvapením dostihu Vědmou (Look Honey), která nakonec na vítěze v cíli ztrácela jen délku. Třetí Be Master zaostal za vítězem v cíli už pět délk. Na dalších místech protli cíl s jednodélkovými rozestupy Glavalino (Glavalcourt) a Mystic Golfer (Torlus). Trenér Allan Petrlík si připsal jedenácté vítězství do šampionátu trenérů a má tedy v něm stejný počet vítězství jako kolegové Tomáš Váňa, Ludvík Haris a Michal Kalčík. V Německu působící Jaromír Šafář nasbíral letos v českém turfu již devět vítězství a patří do první desítky šampionátu.

V úvodní Prix de Longchamp (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) se rovněž po taktice start - cíl prosadil svěřenec trenéra Michala Kalčíka a zástupce stáje FVE – Relay JK Levín TROPICAL BOND (Forever Bond – Tropical Tern, Arctic Tern), který docílil letos hattricku. Od startu se blízko hnědákovi drželi tříletá Rapet (Camacho) a bělouš Hyacint (Slickly), ale ti nakonec skončili mimo tabulová místa. Pěkný finiš měla Surikata (Suestado), která za vítězem zůstala jen o hlavu. Třetí místo, délku a půl zpět, obsadil spolehlivý Kissi Sturm (Rosenstrum). V sedle vítěze byl v aktuální sezóně poosmé vítězný Adam Florian, který se ale objevil v dekorovacím středisku za půl hodiny znovu.

Pro Prix de Deauville (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) byl totiž jezdec Florian angažovaný do sedla jednoho ze dvou nejstarších účastníků dostihu, svěřence trenérky Heleny Blažkové COOL WHISKEY (One Cool Cat). Reprezentant Stall Bobsin se vrátil letos v dubnu po šesti letech na dráhu a při pátém startu v sezóně se pěkným závěrem prosadil o dvě a půl délky před favorizovanou Rolalizou (Suteki Shinksukekun) a nízkou hmotnost nesoucím Herbeboisem (Scyris). Dostih dlouho vodili Lafranco (House Rules) a Armanno (Tiger Cafe), ale nakonec skončili těsně za placenými místy.

Leaderem úvodní části
Prix de Maisons-Laffitte (3+, handicap IV. kat., 2000 m, 40.000 Kč) podle očekávání byl Rabbit Focus (Intense Focus), ale už na protilehlé rovině se prodral do čela Ondreáš (Socr House). Cílová rovina ale už byla sólem na předchozím mosteckém mítinku o kategorii výše vítězného SAPIENTIho (Egerton - Sapora, Rainbows For Life), který pro stáj Candy & Aqua dominoval pod vedením ž. Jaromíra Šafáře s náskokem tři a půl délky. Před Ondreáše se ještě znovu dostal na druhé místo Rabbit Focus. Úspěch ryzáka Sapientiho znamená již 11. vítězství pro loňského šampiona Ludvíka Harise.

napajedla sapienti 2

Šance získat v Prix de Saint-Cloud (3+, handicap V. kat., 2200 m, 20.000 Kč) své první vítězství se chopil Vegas Las (Look Honey), který šéfoval jedenáctihlavému koňskému pelotonu již od startu. V cílové rovině na něho zaútočil nejstarší, a zároveň nejméně zatížený, účastník dostihu LATRIB (Tribal Instinct - Lady Turada, Jurado), který pod taktovkou žokeje Jana Vernera nakonec o půl délky strhl výhru na svou stranu a udělal radost trenérce Ing. Marcele Sýkorové a stáji Střední školy dostihového sportu a jezdectví v Praze - Velké Chuchli. Třetí místo získal Ladar (Midships).

Posledním dostihem spadajícím pod projekt PMU byla sprintérská Prix de Chantilly (3+, handicap III. kat., 1200 m, 60.000 Kč). Mezi dvanáctkou účastníků přešla do čela jedna ze dvou nejméně zkušených jezdkyň v poli, teprve pošesté startující amatérka Petra Florianová, která vedla osmiletého ryzáka stáje Zeman - Florian WOBULL SE NOW (Bully Pulpit - Wotana, Areion). A podobně jako Tropical Bondovi v prvním dostihu, tak i svěřenci trenérky Ing. Heleny Voršilkové se koukali všichni soupeři až do cíle jen na záda. Vítězstvím po bezmála třech letech se Wobul Se Now ozdobil o třičtvrtě délky před rovněž výborně utíkajícím Stormicem (Stormy Jail), za nímž dorazil do cíle jen o hlavu zpět nejlepší z tříletých účastníků Kissi Boy (Bully Pulpit).

Závěrečná Cena Jockey Clubu ČR (3l., III. kat., 2000 m, 60.000 Kč) byla určena tříletým dosud nezvítězivším koním. Velmi dobrou aktuální formu svěřenců trenéra Miroslava Nieslanika a zástuců stáje MUDr. Eva Nieslaniková potvrdila podruhé startující LA PAIX (Montmartre), která za asistence ž. Jiřího Palíka dominovala o třičtvrtě délky před Epauledem (Epaulette) a dlouho tón dostihu udávající La Velocitou (Ifraaj).