uvodnicrosscountryPardubičtí fanoušci se dočkali. Začala dostihová sezona. Program čítající osm dostihů měl hned dva vrcholy – nejprve klasickou steeplechase vypsanou jako Zlatý pohár velvyslance Irska a potom tradiční Úvodní cross country Koroka. V tomto dostihu se už poosmé radoval z trenérského vítězství Josef Váňa, kterému radost udělali Wild Danger s žokejem Janem Kratochvílem.


Do Úvodní cross country Koroka – Cena města Pardubic odstartovalo jedenáct koní, hned dva z nich připravuje Josef Váňa. Ten do poslední chvíle věřil v první a druhé místo svých svěřenců, ale před třetího Rabbit Hawk Winga se v závěru vklínil Talent trenérky Hany Kabelkové. „Vyšlo nám to podle plánu, chtěli jsme po startu viset za Miraxem a až se uštve, že půjdeme před něj a vyhrajeme. Ještě dvě stě metrů před cílem jsem věřil, že budeme raz – dva, ale Marcel neudržel kolem velké vody nervy na uzdě a šel zbytečně brzy dopředu, tak to ho asi stálo druhé místo. Ale samozřejmě mít v hlavním dostihu koně raz – tři je pěkný,“ komentoval dostih Josef Váňa, který ocenil i kvalitu startovního pole. „Abych pravdu řekl, on ten dostih byl vyrovnaný. Byl tam čtvrtý z Velké pardubické a s handicapem prakticky skoro stejný koně, o to víc to vítězství těší.“

V sedle Talenta seděl žokej Marek Stromský, v sedle Rabbit Hawk Winga už zmiňovaný Marcel Novák. Za nimi došel Renard Argenté s Janem Odložilem a Puntarenas se Sertashem Ferhanovem. Mirax s žokejem Jaroslavem Myškou, kteří udávali tempo dostihu, dokončili až osmí za šestým Vicodym (ž. Dušan Andrés) a sedmým Catch Life (ž. Josef Bartoš). Dostih dokončil ještě Krocoleon (Lukáš Sloup). Vítěz Velké pardubické z roku 2015 Ribelino byl před startem dostihu škrtnut a nestartoval.

uvodnicrosscountry2

Úvodní cross country předcházela klasická steeplechase na 3900 metrů, v jejímž kurzu byl zařazen i nový typ překážky pocházející z Irska. A protože Zahajovací dostihový mítink navštívil velvyslanec Irska Charles Sheehan, běžela se jako Irish Ambassador´s Cup podporovaný firmou EASYFIX produkující právě tyto překážky. Dostih vypadal na jasné vítězství Trima v sedle s Lukášem Sloupem, ale pád nedaleko před cílem otevřel cestu k vítězstvím jiným. S výrokem „lehce“ kolem cílové podkovy jako první proběhli Mustamir s žokejem Markem Stromským. „Dokázal, že je to super kůň. Byl zraněný, celý rok stál. Teď si vyzkoušel rovinku v Bratislavě, kde vyhrál. Jsem šťastný, že došel zdravý a že vyhrál, to je bonus,“ sděloval své dojmy po dostihu Marek Stromský. Za ním dokončili Dangerous Gleam (ž. Josef Bartoš), Kifaaya (ž. Lukáš Matuský), Nos Galan (ž. Jan Kratochvíl) a Rabbit Mountnelson (ž. Jaroslav Myška).

V úvodní Ceně proutěnkářů se projevil nadějný Lodgian Whistle, který na překážkách debutoval a který v dostihu zvítězil prakticky stylem start – cíl. Rodině Myškových udělal velkou radost – trenérce Štěpánce, žokeji Jaroslavu a snad nejmenšímu majiteli v Čechách, jejich synovi Jakubovi. S odstupem čtrnácti délek doběhl Medic s Martinem Liškou před Nancy s žákem Pavlem Složilem, Playmonkou s Radkem Manem a Kubalim s žokejem Lukášem Matuským.

V Ceně mladých jezdců udělal radost sázkařům Nikan, který vybojoval vítězství nad Linngarem. V sedle prvního byl Ján Mach, v sedle druhého Sertash Ferhanov. Třetí dokončil Desson (žk. Pavel Složil), za ním Emerald Fury (Lukáš Sloup) a Yara (Jan Odložil).

Favoritkou cross country IV. kategorie na 4500 metrů byla Modena s žokejem Dušanem Andrésem, která také od začátku udávala tempo, v některých fázích dostihu společně s Chrystal Crossem. Kilometr před cílem však nastoupil zkušený Jantar a došel si pro nakonec lehké vítězství. V sedle byl jeho stálý jezdec Petr Tůma. Modena doběhla nakonec druhá před Četařem s Martinem Liškou v sedle, Strettonem (Lukáš Sloup) a Segalem (Jan Derych). Chrystal Cross s žokejem Jaroslavem Myškou dokončili šestí.

Jen velmi těsné vítězství v handicapu na 4400 metrů vybojoval polokrevný Tymian s Janem Odložilem v sedle. O pouhý nos porazili Izinku a amatéra Michala Mikšovského. Třetí z favoritů tohoto dostihu a možný obhájce loňského vítězství, Tzigane du Berlais, dokončil třetí. V sedle měl žáka Pavla Složila. Za nimi se umístili Val de Guye s žokejem Josefem Bartošem a Bridgeur s žokejem Jaroslavem Myškou.

V předposledním dostihu, Ceně Dostihového klubu na 3500 metrů, se prosadil polský Salam, v jehož sedle byl Rostislav Benš. Druhý skončil Chicago s žokejem Janem Kratochvílem v sedle, třetí Glover (Jan Odložil) a čtvrtý doběhl zkušený Universe of Gracie, tentokrát s vedle s žokejem Jaroslavem Myškou. Pátý dokončil Terebesz (am. Michal Mikšovský), který se v počátku dostihu držel na špici.

Posledním vítězem zahajovacího mítinku je Bukhari, který v minulých letech přebíhal mezi rovinami a skoky. Prosadil velmi lehce a v sedle se Sertashem Ferhanovem porazili Maxima (žk. Pavel Složil), Trivera (ž. Josef Bartoš), Stigrise (Petr Tůma) a Norina (Ján Mach).

Dostihový spolek Pardubice
fota z Úvodní cross-country Milan Křiček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net