Talent VytopilovaV sobotu 24. června mohou dostihoví příznivci opět zavítat na závodiště v Pardubicích, kde je přichystán mimořádně atraktivní program. Jeho součástí je totiž trojice jedničkových dostihů včetně druhé kvalifikace na Velkou pardubickou, jejíž celková dotace byla letos navýšena na rovný milión korun, a i proto na její start míří řada domácích hvězd. Dobře jsou obsazeny také ostatní dostihy. Koneckonců celkem se v osmičce dostihů představí 91 koní.

 
Na start Poháru Slavia pojišťovny – II. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou – Pocty majoru Miloši Svobodovi se postaví dvanáctka koní, přičemž většina z nich úspěchem nepřekvapí. První letošní start absolvuje Talent (ž. Složil ml.), který v posledních dvou edicích Velké pardubické obsadil první a druhé místo. Navíc svěřenec Hany Kabelkové i před rokem zahajoval sezónu ve druhé kvalifikaci, v níž dokázal zvítězit. Oproti loňskému roku je ovšem distance kvalifikace o 600 metrů kratší.

S vysokými ambicemi půjdou na start bezesporu Váňovci. Josef Váňa starší chystá dvojici koní, kteří už letos zvítězili v jedničkovém dostihu. Lodgian Whistle (ž. Velek) totiž stylem start-cíl triumfoval v Úvodní cross country Koroka, zatímco Aeneas (ž. Kratochvíl) na svém oblíbeném závodišti v Lysé nad Labem splnil roli favorita Prvomájové steeplechase. Ani v Pardubicích ovšem není nováčkem, když tam předloni ovládl Cenu Labe. Josef Váňa mladší do dostihu chystá Santa Klaru (ž. Bartoš), jíž čeká pardubická premiéra. Loni ale v Itálii vyhrála pět krosů a další zásah přidala v Meranu před měsícem.

Nepřehlédněte: Royal Ascot začal. Hvězdou úvodního dne byl tříletý Paddington

Vedle Talenta budou na startu další čtyři účastníci loňské Velké pardubické. V říjnu jen krk za Talentem finišoval pro třetí příčku Sacamiro (ž. Faltejsek), který ve druhé kvalifikace vstupoval do sezóny také loni, kdy skončil druhý. Stálicí mezi krosovou špičkou je v loňské Velké čtvrtý Player (ž. Novák), pro něhož úvodní kvalifikace skončila už před Irskou lavicí, když ho vyvezl volný kůň. Do cíle se ve Velké pardubické nedostali Imphal (ž. Myška), který v úvodní cross country Koroka nestačil pouze na Lodgian Whistla, a před měsícem čtvrtým místem kvalifikovaný Kaiserwalzer (ž. Brečka).

Ze Slovenska vedle Kaiserwalzera přicestuje rovněž Royal Gino (ž. Odložil), který v Úvodní cross country Koroka výrazně ztratil při chybě na dropu, a přesto finišoval třetí. Dakuja (ž. Stromský) se dříve specializovala na kratší distance. Loni zvládla i druhou kvalifikaci, když obsadila blízké třetí místo, ale od té doby nestartovala. Českou premiéru absolvuje Barython de Vaige (ž. Claudic), který loni vyhrál dva menší krosy ve Francii. Roli outsidera se pravděpodobně nevyhne New Finch (Čmiel), přestože prodloužení distance vypadá jako plus.

Zlatý pohár s italským specialistou Kings Rockem

Devítka koní míří do vrcholu první poloviny sezóny pro specialisty na klasické steeplechase. Tím je Zlatý pohár města Pardubic, v němž bude sezónu zahajovat senzační vítězka Křišťálového poháru Pomella (ž. Kocman). Svěřenkyně Jozefa Franka v říjnu porazila i třetího Tcheque Kinga (Vyhnálek), který se letos rozcvičil menším vítězství ve francouzském Wissembourgu. Vůbec nejvyšší třídu v minulosti ukázal Enjeu d`Arthel (ž. Cagáň). Svěřenec slovenského trenéra Jána Cagáně totiž startoval v největších francouzských steeplechase, zatímco u nás se uvedl stříbrem v Prvomájové steeplechase.

Protože se vrcholy první poloviny sezóny v italském Meranu odběhly už začátkem června, po bezmála třech letech se v Česku představí Skins Rock (ž. Faltejsek). Svěřenec Zdeňka Seménky v Itálii vyhrál i dva dostihy kategorie Gr.1 a před třemi týdny tam skončil v Gr.1 třetí. Tehdy nestačil na dvojici svěřenců Josefa Váni mladšího, který v Pardubicích poprvé představí Altuse (ž. Bartoš). Ten sice posledně v Meranu vyhrál menší handicap, ale nosil vysokou hmotnost a před čtyřmi lety získal grupové umístění v Auteuil.

Inzerce:


Specialistům na krátké krosy je určena Cena společnosti Tipsport – Červnová cross country Válečníka. Síly v ní znovu změří trojice nejlepších z květnové předzkoušky. V ní navzdory absenci pardubických zkušeností zvítězil Daliborem Törökem připravovaný Quart de Garde (ž. Claudic), za nímž se seřadili slovenský Mr Zuru (ž. Odložil) a vítěz loňského Poplerova memoriálu Lianel (ž. Myška). V roli obhájce vítězství půjde na start Mediciman (ž. Stromský), který se vrací na kratší distanci. Sezónu zde zahájí vítězka Ceny Laty Brandisové Maková Panenka (ž. Faltejsek). Zajímavé srovnání nabídnou polský Nick (am. Peprna), který se do Pardubic vrací po pěti letech, a především v Itálii startující Piton des Neiges (ž. Bartoš).

Dodejme, že první dostih odstartuje ve 13 hodin, a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím bezmála dvouhodinového přímého přenosu na programu ČT sport. Jeho začátek je plánován na 13 hodin a 50 minut.

zdroj: Tisková zpráva Dostihového spolku
foto Hana Vytopilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net