shamalgan franceDruhý pražský mítink letošní sezóny bude patřit nejen předzkoušce Velké jarní ceny, kde se poměří mezi sebou osm tříletých hřebců a valachů na čele s šampionem Lagarem. V centru pozornosti bude také dvojkový Memoriál Josefa Maška, kde se utkají mj. nejen elitní Dashing Home a Nine ou Four, ale po třech letech se zase postaví na start Kůň roku, grupa 1 vítěz a třetí z francouzské Velké jarní Shamalgan!


V Ceně Vodafone & štik českého byznysu (27. Memoriál prof. Václava Michala) startuje mnohem méně koní, než před týdnem v Deylově memoriálu. Dvojici, která by měla nejvýrazněji promluvit do výsledku dostihu, pošle na start trenér Allan Petrlík. Dvouletý šampion Lagaro (Dalghar) zatím vždy ukazoval soupeřům záda a podle loňských výsledků by mu měl být konkurentem nováček na tuzemských drahách Luck Ahead (Dream Ahead). Ten startoval loni na podzim třikrát ve Francii a dvakrát zvítězil. Potrápit by je ale mohl reprezentant stáje Rabbit Trhový Štěpánov Montjeu Third (Pop Rock), který se dokázal dobře umístit ve všech důležitých dostizích dvouletého ročníku. V Ceně zimního favorita dokonce bojoval s Lagarem o prvenství a scházelo mu na něj v cíli jen půl délky. Zkušenosti z velkých dostihů už má také Johnny Whistle (Silver Whistle), a stájová forma svěřenců trenérky Myškové prověřená ve Francii se ukázala jako velmi dobrá.

Většina startovního pole poměří poprvé síly s elitou. Magic Tirol (Golden Tirol) trenéra Hurta byl loni nejhůře druhý, ale jednalo se o dostihy třetí a čtvrté kategorie. Výhodou dalších dvou účastníků Michalova memoriálu je start v nohách. Dudlik (Pivotal) startoval v 10. dubna Bratislavě, kde doběhl ve dvojkovém dostihu předposlední. Akbulat (Invincible Spirit) si odbyl dostihový křest před týdnem ve Strasbourgu, ale jeho výsledek na těžké dráze není směrodatný.  Svěřenec Josefa Váni Epoch (Oasis Dream) bude debutovat.

Menší, ale o to zajímavější startovní pole obsahuje také Cena RIGIPS (11. Memoriál Jaroslava Maška). Loni výborně obsazený dostih ovládl svěřenec Václava Luky Nine ou Four (Medicean), který je znovu na startu dostihu a měl by patřit k jeho hlavním protagonistům. Jeho velkým soupeřem by měl být loni velmi úspěšný sveřenec trenéra Šavujeva Dashing Home (Dashing Blade), který ve vzájemných soubojích vede 2:1. Několik zaznamenání hodných výsledků loni na tratích 1400 až 2000 metrů dokázal Ideal Approach (Bushranger), který při dvou druhých místech v jedničkách na mosteckém závodišti dokázal už jako tříletý nosit mezi staršími soupeři hmotnost 60 kilogramy.

shamalgan franceFOTO: Magnetem nedělních dostihů v Praze je také dostihový návrat koně Ardaka Amirkulova Shamalgana, mj. vítěze dostihu grupy jedna a třetího z francouzské Velké jarní ceny

Podceňovat není radno ani Nyani Tombu (Excellent Art), který zejména ve druhé polovině sezóny zaznamenal několik dobrých výsledků mezi elitou. Zatím jen jednou v nejlepší společnosti ukázaný Seasonal Missile (Majestic Missile) se letos již solidně rozběhal. Před čtyřmi týdny byl třetí v Hoppegartenu s nevelkou ztrátou na vítěze a mohl by potrápit favority.  Pro jedinou klisnu v poli Ocaru (Goodricke) zase hovoří skutečnost, že své nejlepší výsledky v kariéře předváděla na jaře. V Deylově memoriálu i Jarní ceně klisen obsadila shodně třetí místo.

Ozdobou startovního pole je bývalý svěřenec Arslangireje Šavujeva Shamalgan (Footstepinthesand), který se pod vedením Artura Resulova vrací po třech letech do dostihového dění. Samozřejmě těžko odhadovat, jak na tom v devíti letech - a po tak velké přestávce a působení v chovu - hvězdný ryzák bude. Každopádně jen účast koně, který za svou kariéru vydělal více než šest milionu korun a dokázal vyhrát dostih úrovně grupy 1 je velkým magnetem nedělních dostihů.

A dalším lákadlem nedělních pražských dostihů je rovněž dvojková Cena Dermacol na 2200 metrů. I tady startují špičkoví koně - Tomáš Šatra vyšle do dostihu silnou dvojici Honzik Chipera (Archipenko) - Sapsiree (Rock of Gibraltar), je tu také další výborná starší klisna Dally Hit (Ad Valorem) nebo v Bratislavě vítězstím ukázaný Shaywan (Sinndar). A dobrý start z Francie má v novách Lorpen (Orpen).

Začátek prvního z devíti dostihů je ve 14 hodin.

Sázkové kurzy Betino na Cenu Vodafone & štik českého byznysu (27. Memoriál prof. Václava Michala):
3,5:1 - Lagaro
4:1 - Luck Ahead, Montjeu Third
5:1 - Akbulat, Epoch
9:1 - Johnny Whistle
12:1 - Magic Tirol
15:1 - Dudlik

Sázkové kurzy Betino na Cenu RIGIPS (11. Memoriál Jaroslava Maška):
2,5:1 - Dashing Home
3,5:1 - Nine ou Four, Shamalgan
5,5:1 - Ideal Approach
8:1 - Seasonal Missile, Nyani Tomba
13:1 - Ocara

Sázkové kurzy Betino na Cenu Dermacol:
2,8:1 - Honzik Chipera
4,5:1 - Dally Hit
5,5:1 - Shaywan
6:1 - Lorpen
8:1 - Iwnianka, Step Star
9:1 - Sapsiree
10:1 - Indian Lass
16:1 - Nirgera, Lužnice
(mze)
 

 

 

 


  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net