Karlovy VaryPo dvou týdnech se v neděli dostihové dění znovu vrací na Hipodrom Holoubek, kde realizační tým na čele s panem Janatkou chystá už šestý letošní mítink. Ten započne ve 14:30 hodin a čítá sedm položek, tou závěrečnou bude jediný překážkový dostih programu, steeplechase na 3700 metrů. Havní slovo tentokrát budou mít v Karlových Varech dvouletí koně, kteří vybojují první sezónní zkoušku nejvyšší kategorie, 39. Cenu Masise - Pohár Grandhotelu Pupp za podpory Charvát Group s.r.o. na 1200 metrů o 135.000 Kč. V devítihlavém poli je většina koní již vítězných a nechybí mezi nimi snadná vítězka dvou dostihů včetně Simsonovy ceny Falcon Baby (Sir Percy). Beysima Ferhanova v jejím sedle střídá Tomáš Lukášek.


Klisna vyhrála své dva poslední starty s převahou více délek nad soupeři a měla by být největší nadějí tréninkového střediska Němčice rodiny Vocáskových na úspěch v dostihu. To ale vysílá do dostihu ještě další dva koně. Jedním z nich je dosud nestartující Kristiano (Moonjaz), který je pravým bratrem druhé z Českého derby a třetí z Velké červnové ceny Krasavy. Tularka (Toronado) se na dráze ukázala dostihovému publiku zatím jednou. Před šesti týdny zvítězila o krk v Ceně EBF v Lysé nad Labem. K největším kandidátům na vítězství bude vedle Falcon Baby patřit Near to be Rich (Planteur), jenž po debutovém pátém místě v Lyonu před měsícem na karlovarské dráze nejbližšího z oponentů pokořil o deset délek.

Dalším vítězem v poli Ceny Masise je svěřenec trenéra Šavujeva Lauderdale (Desert Guest), jenž triumfoval v prvním dostihu juniorů, Ceně prvních nadějí. V Simsonově ceně mu pak vítězná Falcon Baby utekla o pět délek. Vítězstvím také už dokázala potěšit svůj realizační tým na čele s trenérem Nieslanikem bělka Moon Shot (Rajsaman), vítězná v červenci ve Slušovicích, kde nesla nejnižší hmotnost v poli. A na slušovické dráze se prosadila před třemi týdny rovněž do té doby třikrát umístěná Strassburg (Tertullian), která dosáhla impozantního osmidélkového triumfu. Motivator Lady (Durante Alighieri) dominovala počátkem června v Praze a v následné Simsonově ceně uzavřela na čtvrtém místě výsledkovou listinu. Velmi pravděpodobně se ale připravila o lepší výsledek špatným zatočením do cílové roviny. O místo před ní tehdy skončil o necelou délku Temigin (Mikhail Glinka), který rovněž od té doby nestartoval a vrací se tedy do dostihového dění po necelých dvou měsících.

Falcon Baby
K favoritům 39. Ceny Masise - Poháru Grandhotelu Pupp za podpory Charvát Group s.r.o. bude patřit dvojnásobná vítězka včetně Simsonovy ceny Falcon Baby (foto: Andrea Zavadilová)

Půl hodiny po vrcholu mítinku bude na programu neméně zajímavá vytrvalecká 1. Cena společnosti LOKOTRANS druhé kategorie o 100.000 Kč. V sedmihlavém poli dodají mezinárodní příchuť dostihu dva účastníci ze Slovenska, kteří jsou svěřenci trenéra Stančíka. Tříletý Standing Rock (Cockney Rebel) získal solidní sedmé místo ve Slovenském derby a v jeho sedle bude opět ž. Jan Verner.  O tři roky starší Lilfast (Fast Company) je desetinásobným vítězem dostihů druhé kategorie a nižších. Letos se ukázal na startu i v jedničkové Velké májové cene, kde doběhl předposlední. Z domácích koní bude nepochybně nejvíce sledovaným Touch of Genius (Galileo), který tu naposledy ve dvoukilometrové Ceně města Karlovy Vary obsadil čtvrté místo, ale trať 2400 metrů by mu měla sedět lépe. Dalším účastníkem Slovenského derby na startu dostihu je Mount Q (Mount Nelson), který tak má možnost satisfakce za něj. Zvědavi budeme také na výkon dalšího tříletka Be Mastera (Masterstroke), jenž se po vítězství v Memoriálu Dr. Frankenbergera nedostal na start Českého derby a při posledním měření sil v polovině července v Mostě prohrál se staršími Montjeu Thirdem (Pop Rock) a Vědmou (Look Honey). Posledně jmenované klisně poskytoval hmotnostní výhodu 1,5 kilogramy, zatímco v neděli v Karlových varech bude Vědma, která letos byla i třetí v Karlovarské dvojnásobné míli, znevýhodněna oproti němu kilogramem. Karlovarskou dráhu si vyzkouší poprvé spolehlivý Urbi et Orbi (Observatory).

Součástí karlovarského dostihové dne jsou také tři dostihy třetí kategorie, v nichž budou k vidění dobře obsazená pole až dvanácti koní. Úvodní Cenu společnosti HOLOUBEK PROTECT na 1400 metrů  vybojuje také ve dvou startech neporažený tříletek stáje 3 hearts Bob Heart (Big Bad Bob), do jehož sedla byl angažovaný Tomáš Lukášek. Poprvé se českému publiku ukáže reprezentantka stáje Meridian, odchovankyně manželů Poledníkových Eastern Girl (Prince of Eccosse), jenž dosud běhala v Polsku. Pod vedením trenéra Borkowského absolvovala loni a letos pět startů se čtyřmi umístěními. Letos jsou jejím maximem dvě čtvrtá místa v dostizích třetí kategorie. V dobře obsazeném dostihu jsou osvědčení starší koně Like A Trinity (Makfi), Dodybud (Soviet Star) či Hyacint (Slickly) a také tříletý Mobilization (Declaration of War).

Třetím dostihem mítinku je Cena prezidenta JCČR Dr. Jiřího Charváta - dostih EBF na 1600 metrů, který vybojuje  dvanáctka dvouletých koní, ze kterých čtyři budou debutovat. Ostatní koně mají s výjimkou jednoho účastníka na svém kontě zatím jeden start. Dobře obsazena je i následující Cena prezidenta Agrární komory ČR Ing. Zdeňka Jandejska, CSc., na trati 2000 metrů.  Ozdobou pole je návrat na dráhu jednoho z loňských favoritů Českého derby Stellar Speeda (Tamayuz), jeho posledním vystoupením na dráze bylo čtvrté místo z dostihu Listed ve Vichy před 13 měsíci. 

Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net