IMG 1839 frank1Nejvýznamnější předzkouška Charvát Českého derby, Velká červnová cena profireal Group (I.k., 3, 2200 m, 120.000 Kč) byla vrcholem dnešního mítinku v Conseq parku ve Velké Chuchli. Na její start se po škrtu Buonarrotiho postavilo 15 tříletků, mnozí s poslední šancí na získání dostatečného handicapu pro místo na startovní listině derby.


Po škrtnutí Buonarrotiho se do pozice jednoznačného favorita posunul Cheeky Chappie (High Chaparral), nabízený v kurzu 2:1, který v obou startech po angažování stájí Monte Negro předvedl výborný výkony. Srovnat je s úrovní mosteckého derby trialu měla účast druhého z Memoriálu dr. Frankenbergera Tannhaeusera (Zafeen), na co stačí účast ve francouzské Velké jarní ceně měl dát odpověď start Zakhar Stara (Henrythenavigator).

Dostih odvodil Vainakh, za kterém se dobře usadil Tannhaeuser, následovaný Castellonem, Jambulem a Dasho Top. Cheeky Chappie cválal vzadu. U internátu ztratil jezdce New Attack, který v dostihu pokračoval sám. Pořadí se až do cílové rovinky příliš nezměnilo, Vainakh do ní zavedl celé pole, ale krátce poté šel přes něj Tannhaeuser s ž. Vernerem a jeho koncovka znamenala pro hřebce první vítězství ve třetím životním startu. Dvě délky za svěřencem Tomáše Váni, hajícím barvy stáje Englicovi, přišel Jambul (Byron), jehož návrat do dobré formy přichází právě včas, krátkou hlavu před silně útočícím Cheeky Chappie, který byl v rozhodující fázi příliš vzadu. Čtvrtý přišel Castellon a pátý Zakhar Star. Vítěz vyběhl velmi solidní čas 2:20,81.

IMG 1833 cerv1

IMG 1935 cerv2

Dnešní den otevřelo klání dvouletých v rámci Fitmin Cupu Cena chovatelského centra Fitmin (III.k., 2 čes. chovu, 1000 m, 60.000 Kč), v němž favorizovaná Sheika Zuza neproměnila výhodu startu ani francouzskou formu a doběhla pátá, zatímco o vítězství bojovali debutující Akcelerace (Scyris) s Qualiflyerem (Bear King), z nichž měla více sil bělka stáje Orling. V sedle vítězky byl žk. Mach, který se na dostřel přiblížil titulu žokej zadrženým vítězstvím v Ceně Hästens (Iv.k., 3, 1200 m, 40.000 Kč) s valachem stáje Lokotrans Hello Hobby (Intense Focus). Páté vítězství kariéry zaznamenal v Ceně Zenoca (III.k., 3+, 1000 m, 60.000 Kč) favorizovaný Wladan (Bully Pulpit) stáje Görgl's Farm s žokejem Foretem, poprvé naopak vyhrála tříletá La Charlotte (Fly to the Stars), která po boji  krk vyhrála pro stáj Bio zelenina-Velehrad a trenérku Skráškovou Cenu Metrostav a.s. (IV.k., 3, 2400 m, 40.000 Kč).

Dařilo se koním českého chovu, kteří z 9 dostihů vyhráli 6, byť výše zmíněný dostih Firmin Cupu byl otevřen jenom jim. Kromě již zmíněných Wladana z chovu Josefa Pšurného a napajedelské odchovankyně La Charlotte, bodoval v Ceně M&M reality (IV.k., 1800 m, 40.000 Kč) i Aztek (Moonjaz) z chovu Františka Vocáska, který přinesl další úspěšný víkendový zásah stáji Englicovi a trenéru Tomáši Váňovi. Z double se mohli radovat i Josef Pšurný a plemeník Bully Pulpit zásluhou Tropa stáje Potrebujes, který vyhrál Cenu pražského deníku (III.k., 1600 m, 60.000 Kč). Sextet českých vítězů završil sedmiletý valach Traffic Tour (Pentire) z chovu CK Martin Tour, který pro Stáj Aliance Jičín po tuhém boji o krk vyhrál Cenu Whistler Promotion (IV.k., 3+, 1400 m, 40.000 Kč). CK Martin Tour, ale v roli majitele, získala i závěrečný dostih Cenu Máša Agency (IV.k., 3+, 1400 m, 40.000 Kč), ve které se prosadil pětiletý Echo Rules (Aussie Rules), vedený svým trenérem Jiřím Chaloupkou.
          Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net