VJC dobehLahůdkový program je připraven na tuto sobotu na pražském závodišti. Celkem 97 koní by se mělo postavit na start v některém z devíti dostihů (první z nich bude odstartovaný už ve 13. hodin), ve kterých budou nejvíce sledováni zástupci klasického ročníku. Těm jsou totiž určeny oba hlavní dostihy. Kromě druhého klasického testu sezóny, 98. Velké jarní ceny, to totiž bude i z mosteckého závodiště přeasunutý Memoriál Dr. Frankenbergera, který je po nedávné karlovarské Jarní ceně druhým testem na České derby, které se poběží už za šest týdnů.


Na start Listed 98. Velké jarní ceny Pražské plynárenské o 600.000 Kč se krátce před třičtvrtě na čtyři postaví 11 hřebců a jména to jsou opravdu zajímavá. Jediným dohlášeným koněm na startu je překvapivý vítěz Memoriálu profesora Michala Amazing Gangster (Tai Chi), v jehož sedle bude znovu Radek Koplík. Ostatně na startu klasického dostihu nechybí žádný z prvních šesti koní ze zmíněné předzkoušky. Při úsilí o vítězství jen o krk předzkoušku prohrál Mamoamano (Alexandros), jež ale nesl o kilogram a půl více než vítěz, a pro řadu odborníků je, i podle svého projevu a výborné stájové formy, favoritem Velké jarní ceny. Promluvit do jejího pořadí ale mohou také umístění od  třetího místa v předzkoušce, tedy Great Gunnar (Aussie Rules), bílý Torque Power (Toronado), loňský působivý vítěz dostihu Fitmin Cupu Well Absolut (Pouvoir Absolu) či Big Ben (Mikhail Glinka). Ti sice měli na vítěze v cíli ztrátu čtyř délek, ale vzájemně je mezi sebou dělilo jen něco okolo jedné délky. Některým z nich by mohl prospět nárůst trati o 200 metrů.

Dalších pět neméně zajímavých koní buď v dostihu letos debutuje anebo se prezentovalo jinde, než v tradiční předzkoušce  Velké jarní ceny. Z nich bude nejpreferovanějším Nejlepší dvouletý hřebec loňské sezóny King Archie (Archipenko), který pod ž. Václavem Janáčkem zahájí sezónu. Teprve při druhém životním startu se pokusí v klasice uspět Ignacius Reilly (Worthadd), který si odbyl debut v polovině března šestým místem v Chantilly, přičemž na vítěze ztrácel v cíli mílového dostihu něco málo přes deset délek. Vzpomeňme ale třeba výsledky jiných svěřenců trenéra Luky - Lady Westminster (Rip Van Winkle), Beau Massagota (Panis) a Wild Love (Planteur), kteří se loni stali klasickým vítězi u nás a na Slovensku při svých prvních startech ve Střední Evropě.  Zajímavým koněm je také Calorific (Aussie Rules). Svěřenec Radka Holčáka loni šestkrát startoval v Irsku a jeho nejlepší výsledek, druhé místo třičtvrtě délky za vítězem, se odehrál v Naasu na trati 1600 metrů. František Holčák zase vyšle do dostihu Bluegrass Boye (Siyouni), který loni skončil druhý v anketě Nejlepší dvouletý hřebec na Slovensku. Letos se rozběhal vzdálenějším pátým místem v 1700 metrů dlouhé Ceně trojročných žrebcov. Jedinými dvěma trenéry, kteří budou mít ve startovním poli dva koně, budou Ing. Václav Luka (Great Gunnar a Ignacius Reilly) a Arslangirej Šavujev. Ruský kouzelník vyšle do dostihu kromě Torque Power o vítězství s pozdější klasickou vítězkou Gold Memory během prvního chuchelského mítinku bojujícího Politicum (Lethal Force). V jeho sedle bude Ricardo Sousa, který se loni zúčastnil za Portugalsko Evropského poháru žokejů.

Manoamano2
Druhý z Memoriálu profesora Václava Michala Manoamano je sázkovým favoritem Tipsportu pro druhý klasický dostih sezóny, 98. Velkou jarní cenu Pražské plynárenské 

33. Memoriál JUDr. Otakara Frankergera vybojuje ještě o jednoho tříletka více, na startu bychom tedy měli vidět rovný tucet koní. Mezi nimi je pět koní, kteříse již ukázali v nejlepší společnosti. Zástupce v prvním klasickém dostihu úspěšného střediska Němčice Filip (Intello) se již umístil do třetího místa ve třech dostizích nejvyšší kategorie. Letošní rok zahájil třetí příčkou ve slovenské Ceně trojročných žrebcov.  Od vítěze byl vzdálený 10 délek. Jeho tréninkovým kolegou je Kristiano (Moonjaz), jenž si odbyl loni svůj křest šestým místem v Ceně Masise. A stejného výsledku docílil i v Pražském zimním favoritovi. Letos zahájil sezónu  druhým místem za dalším účastníkem Velké jarní ceny Ramssiem (Whipper) kterému při nižší nesené hmotnosti podlehl o půl délky. Naopak Pacific Hill (Nathaniel) stáje Monte Negro letos vyběhne poprvé. Loni zaujal třetí příčkou v Gerschově memoriálu. Dalším koněm prezentujícím se mezi špičkovými vrstevníky je bělouš Uran (Reliable Man), sedmý z Ceny trojročných žrebcov. Lady Roseburg (Authorized) se loni zapsala do povědomí diváků druhým místem ve slovenské Ceně zimní královny. Zklamala ale v Ceně trojročných kobýl až desátým místem. 

Působivým pětidélkovým vítězstvím vstoupil před třemi týdny do sezóny svěřenec trenéra Šavujeva Blitzkrieg (Sea The Moon), kterého znovu povede Jaromír Šafář. Jeho tréninkovým kolegou je podruhé startující Outback River (Australia), kterého také povede úřadující španělský šampion Riocardo Sousa. Dvakrát letos startoval Kings Rock (Joshua Tree). V obou startech v dostizích třetí kategorie se umístil. Zatím jen jednu dostihovou zkušenost má Benjamin (Teofilo), o ambicích jeho týmu svědčí účast v nedávné karlovarské Jarní ceně na 2000 metrů. Tam skončil sedmý, více jak 13 délek za dominujícím Angkor Watem. Na startu Memoriálu Dr. Frankenbergera jsou také tři klisny. O Lady Roseburg jsme již psali, ale podle sázkové kanceláře Tipsport by měla být v cíli z nich nejlepší polosestra Touch of Genia Touch of Australia (Australia), dosud  s jednou dostihovou zkušeností proměněnou ve slušné čtvrté místo ve trojkové společnosti v Lysé nad Labem. Do dostihů se po zranění vrací žokej Petr Foret a uvidíme ho v sedle dosud pouze ve Francii startující Touche Finale (Planteur). Ta letos absolvovala tři dostihy na tratích 1800 až 2000 metrů mimo placená místa.

Zajímavý je také dvojkový handicap Cena Pražské plynárenské servis distribuce na 1200 metrů o 90.000 Kč. Do dostihů druhé kategorie v posledních startech sestoupil Sign of the Zodiac (Clodovil), je ale pochopitelné, že nese nejvyšší hmotnost v devítihlavém poli 61,5 kg. Jen o půl kilogramu méně jsou zatížení letošní vítěz a druhý z Mostu Wobull Se Now (Bully Pulpit) a Celine My Heart (Dick Turpin), která udělala svému týmu radost hlavně druhým místem v Gomba handicapu, kde podlehla vítěznému Master of Goldovi (Gold Away) jen o krk. Výborné výsledky, vítězství a druhé místo, má letos na svém kontě Cool Baby (Intense Focus) a zvítězit v aktuální sezóně už také ldokázal Molly´s Best (Elusive City). I přes poslední páté místo z 22. dubna nelze přehlížet matadora Sheika Yerboutiho (Look Honey). Zlepšení minule předvedl Speed Machine (Naaqoos), který nese příznivou hmotnost a bude ho jezdit Jiří Palík. 

Dostihový den bude přímo nabitý vekými jezdeckými jmény. Zúčastní se to ho totiž devět držitelů šampionských titulů. Jedničkou mezi nimi je vícenásobný šampion ve třech zemích Václav Janáček, více titulů také mají na svém kontě Jaromír Šafář, Jan Rája a slovenští šampioni Jaroslav Línek a Zdenko Šmida. Sestavu šampionů dokreslují Tomáš Lukášek, Jiří Palík, David Liška a loňský nejúspěšnější jezdec ve Španělsku Ricardo Sousa.  

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Kurzové sázky Tipsportu na dostihy v Praze

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking