chuchle4Druhý klasický dostih sezóny, 94. Velká jarní cena Holdingu Rabbit CZ slibuje velmi atraktivní podívanou. Vítěz předzkoušky, Šavujevův Aldar bude totiž čelit nejen několika koním pořízeným v období zimní přestávky s cílem uspět v klasickém dostihu, ale také dvěma plnokrevníkům ze zahraničního tréninku. Ti přijedou z Francie a Německa.


Koně za západní Evropy se objeví na startu Velké jarní ceny po šesti letech. Posledním dobyvatelem z těchto končin byl německý Caerleon Wind (Ransom O´Wind). Svěřenec trenéra Wöhlera v roce 2009 doběhl v klasickém dostihu čtvrtý, 5 délek za vítězným Age of Japem.

Jeho následovníky letos jsou rovněž německý Stafettino (It´s Gino) trenéra Dzubasze a z Francie přijede kůň v majetku Dr. Charváta Peintre Elusif (Elusive City), kterého připravuje Jean Michel Lefebvre. Francouzský hnědák začal běhat loni v prosinci a od té doby startuje nepřetržitě, letos se chystá již ke svému sedmému startu. Zvítězil v únoru v dostihu kat. G na závodišti Seiches/Le loir na trati 2000 metrů a poté se ještě třikrát umístil na tratích 2100 a 2200 metrů. Jeho rating je 32.

Valach Stafettino loni vyhrál v říjnu v Lipsku o 12 délek dostih o 5100 euro a letos startoval jednou. 5. dubna v Hoppegartenu doběhl v dostihu o 5100 euro na mílové trati těsně třetí, krk za vítězným favoritem trenéra Wöhlera Roque Runnerem (King´s Best). Ten se měsíc poté v roli favorita umístil pátý v dostihu Gr. 3 Frühjahr Preis ve Frankfurtu s čtyřdélkovým mankem na vítěze.

Možnosti zahraničních soupeřů se obtížně odhadují, ale zdá se, že by na naše nejlepší stačit neměli. Favoritem dostihu je pochopitelně snadný vítěz Memoriálu profesora Michala Aldar (New Approach), který tak získal již třetí vítězství ve své kariéře. Druhý za ním skončil Rabbit Mountnelson (Mount Nelson), kterému ale nesl, stejně jako třetí tréninkový kolega Mondego Bay (Egerton), o půldruhého kilogramu méně. Stáji Rabbit Trhový Štěpánov se ale daří, a tak její reprezentanti mohou mile překvapit.

Kartami na stupních vítězů mohou zamíchat koně, kteří si poprvé vyzkouší pražskou dráhu. Jedním z nejvíce sledovaných bude Dalewari (Desert Style) stáje Monte Negro, který se rozběhal třetím místem v bratislavské Cene trojročných žrebcov. Doběhl půldruhé délky za vítězem Donatellim, kterému rovněž poskytoval výhodu 1,5 kilogramy.

aldar2

FOTO: Favoritem druhého klasického dostihu je v maximálně obsazeném poli Aldar. S Bayurzhanem Murzabayevem zvítězil již třikrát

Ve střední Evropě dosud nestartoval Ideal Approach (Bushranger), zakoupený stájí Lokotrans po druhém místě ve Fontainebleau. Hřebec jako dvouletý vyhrál dvakrát ve Francii na tratích 1600 metrů. Je jedním ze tří svěřenců Zdeno Koplíka na startu Velké jarní. Dalším je v Česku zatím také nestartovavší Speed Machine (Naaqoos), který po zakoupení ještě jednou startoval ve Francii, kde doběhl poslední pátý. A třetím vyslancem z Tušovic je bělouš Bukhari (Dalakhani), který se představil šestým místem v Michalově memoriálu, kde mu v cíli chyběly na vítězného Aldara čtyři délky.

Na startu klasického dostihu nechybí ani dvouletýš šampion Sirius Shine (Sir Percy), který bude letos (jako jediný z účastnů dostihu) debutovat. Na pražské dráze se ukázal dosud jen jednou, když snadno dosáhl jako první cíle v Ceně zimního favorita. A podceňovat nebude radno po jednom nepovedeném startu ani dalšího tříletka zakoupeného v zimě do velkých dostihů, Red Rebela (Cockney Rebel), který doběhl sice v Memoriálu profesora Michala poslední, ale František Holčák s ním určitě neřekl poslední slovo.  

Černým koněm dostihu může být svěřenec Josefa Váni Tamarind Cove (Galileo), který v "Michalovi" doběhl čtvrtý a nárůst trati mu určitě pomůže. Vítězství někoho z dalších čtyř účastníků klasického dostihu vypadá jako nepravděpodobné, byť Qualiflyer (Bear King) doběhl za Tamarind Covem jen o nos pátý. A Duke (Needham´s Fort), Urbi et Orbi (Observatory) a Lorpen (Orpen) skončili v hlavní předzkoušce na sedmém až devátém místě.

Nedělní dostihy v Praze začínají již ve 13.15 hodin a z dalšího programu bude pozornost poutat také dvojkový handicap Cena Renomia Agro na sprintérské trati 1200 metrů o 90.000 Kč. Nejvíce zatížený (65 kg) je loni třetí z bratislavské Ceny Mysa Inwin Spirit (Invincible Spirit), který nastoupí proti většinou již rozběhaným soupeřům. Charhizard (Two-Twenty-Two) minule vyhrál a odkázal tak na druhé a třetí místo Traffic Toura (Pentire) a Reggie (Varadar), se kterými se opět střetne. Získat pro svého majitele premiérové vítěztsví by ale již mohl Iraklin (Footstepinthesand).


Sázkové kurzy Betino na 94. Velkou jarní cenu Holdingu Rabbit CZ:
2:1 - Aldar
4:1 - Dalewari
5:1 - Ideal Approach
7:1 - Peintre Elusif, Bukhari
8:1 - Sirius Shine, Tamarind Cove, Stafettino
10:1 - Rabbit Mountnelson, Speed Machine, Mondego Bay
14:1 - Red Rebel
15:1 - Qualiflyer
30:1 - Duke
40:1 - Lorpen, Urbi et Orbi (mze)


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking