chuchle2Vrchol nedělního programu na závodišti ve Velké Chuchli, 67. Velká květnová cena VW Vachal, a.s. má sice poněkud menší početní obsazení, ale přesto kvalitní. Jejím ústředním motivem je snaha výborného svěřence trenéra Šatra Chardonney Tcheque o zápis do historických tabulek čtvrtým vítězstvím v dostihu a o vydělení se tak ze společnosti výborného Sharpoura, který stejně jako on dokázal vyhrát dostih třikrát.


Zajímavý je při tom fakt, že Chardonney již mohl mít na svém kontě čtyři vítězství ve Velké květnové ceně, ale v sezóně 2012, kdy v ní startoval poprvé, ho o půl délky porazil právě Sharpour, pro kterého to byla poslední dostihová sezóna v jeho dlouhé a úspěšné kariéře. Dvojnásobný šampion-mílař Chardonney Tcheque (One Cool Cat) stejně jako v předchozích čtyřech letech startem v tomto tradičním dostihu zahajuje sezónu.  V jeho sedle bude ž. Jiří Chaloupka, který ho dovedl loni ke třetímu vítězství v dostihu.

Velkým překvapením bylo vítězství Nyani Tomby (Excellent Art) ve výborně obsazeném Memoriálu Jaroslava Maška. Svěřenec trenérky Blažkové v poslední době zaznamená největší úspěchy na tratích do 1400 metrů, ale v minulosti obsadil například těsné druhé místo v Bratislavské míli. Aldzarb (Duke of Marmalade) se v neděli vrátil po deseti měsících do dostihového provozu a dá se očekávat, že má na více než na těsné druhé místo v dostihu třetí kategorie.

Chardonney Tcheque bude mít v dostihu stájového kolegu Honzika Chiperu (Archipenko), který inklinuje spíše k tratím okolo 2000 metrů, ale třída mu rozhodně nechybí. Navíc v dostihu na 2200 metrů v Praze 24. dubna ho porazili jen Shaywan a Dally Hit, kteří jsou na jaře ve výtečné formě. Loňský účastník Ceny Scottish Rifle Master of Gold (Gold Away) od konce července běhá v zahraničí. Před třemi týdny obsadil třetí místo na dostizích v Lipsku v dostihu o 3500 euro a to by na naše nejlepší stačit nemělo.

Chardonney Tcheque Rispoli
FOTO: Chardonney Tcheque bude v neděli krátce po půl páté usilovat o unikátní čtvrté vítězství ve Velké květnové ceně

 A nakonec jsme si nechali možná největšího soupeře pro Chardonney Tcheque. Nový svěřenec Josefa Váni Father Frost (Rip Van Winkle) má z loňska zkušenosti z ostrovní black-type scény. V Jersey Stakes, grupě 3 na 1400 metrů, doběhl sice devátý, ale jen 4 délky za vítězem. Tehdy byl ohodnocený ratingem 102. Dnes disponuje ratingem 98 a každopádně tu bude pro náš turf velmi zajímavé srovnání.

Dostihové odpoledne otevře ve 14 hodin Cena Fitmin & TURF Magazínu. Dostih třetí kategorie na 1200 metrů  vybojuje šest koní. Pozice šancových koní náleží třema účastníkům. Levis Mistral (Medicean), který se letos vrátil po změně trenéra po roce na dráhu, předvedl solidní výkon koncem dubna v Karlových Varech. Tam ho porazil pouze letos již dvakrát vítězný Solar Eclipse, a Levis tedy má velké naděje trefit se do černého. Vítězstvími do sezóny vstoupili v Brně Quaff (Big Shuffle) a v Praze Dixon (Bully Pulpit). 


Sázkové kurzy Betino na 67. Velkou květnovou cenu VW Vachal, a.s.:
2,3:1 - Chardonney Tcheque
3,7:1 - Aldzarb, Father Frost
5:1 - Honzik Chipera
6:1 - Nyani Tomba
10:1 - Master of Gold
(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking