Ignacius Reilly2Ve Velké květnové triumfoval už před dvěma lety, po jistém třiapůldélkovém vítězství pak s ještě větším náskokem ovládl Tattersalls Mile při Českém derby. Poté se však bělouš IGNACIUS REILLY (Worthadd) kvůli zranění na 14 měsíců odmlčel a loňský návrat na dostihovou dráhu vzbuzoval obavy, že na dřívější formu už po zranění nenaváže. Všechny obavy však dnes plně rozptýlil skvělým triumfem v letošní edici 74. Velké květnové ceny.

 
Sedmiletý valach Syndikátu V3J změnil přes zimu trenéra a dnešní start bylo jeho premiérou v péči Evy Záhorové, nezměnil však styl. Vedený, stejně jako před dvěma lety, žokejem Petrem Foretem, po startu nikam nespěchal, usadil se za středem pole a čekal. Start se nejlépe podařil favorizovanému Josephino (Pearl Secret), ještě před obloukem však převzal vedení Procellarum (Zoffany), který zavedl pole do cílové roviny. Tam přišel silný závěr zlepšené Heidi High (Fast Company) s Janem Vernerem, která vnějškem přešla do čela, středem pole si však lepšil pozici i Ignacius Reilly. Zatímco soupeři už byli mocně pobízení, Foret v Ignaciově sedle čekal až na posledních 300 metrů, a poté, co vítěze Velké jarní ceny z roku 2019 začal pobízet, předvedl Ignacius Reilly závěr, na který žádný ze soupeřů nenašel odpověď. Výsledkem bylo přesvědčivé vítězství s náskokem jedné délky před Heidi High, třetí finišoval Josephino, čtvrtý Politicum (Lethal Force) a pátý Pace Man (Reliable Man). Vítěz, pro něhož to bylo šesté vítězství kariéry, vyběhl velmi dobrý čas 1:37,65.

Dva z Derby adeptů bojovali o handicap

Ignacius Reilly nebyl jediným vítězem Velké jarní ceny, který dnes v Chuchli triumfoval. Druhý nejlépe dotovaný dostih dne, dvojkový handicap na 1800 metrů Cena společnosti Tipsport, skončil jistým triumfem osmiletého SAGARA (Excelebration) s Evou Buriánkovou, jehož pro stáj Cajdašrot, která valacha koupila loni na podzim od Pegasu, připravuje Václav Chaloupka.

Hodně zajímavým dostihem byla trojková Cena Tapír na 2200 metrů pro tříleté, v níž startovali dva uchazeči o České derby bez tuzemského handicapu - k druhému životnímu startu nastupující Magic Merlin (Ulysses) Lokotransu, a debutující Sir Westminster (Sir Percy) stáje Westminster Race Horses. Právě tito dva si to spolu rozdali o vítězství, navrch měl Martinem Laubem vedený MAGIC MERLIN, který Sira Westminstera zdolal o dvě a čtvrt délky.

Uspěl ale i kůň, který se v týdnu s nadějí na start v Derby rozloučil. Ve čtvrtek škrtnutý ARZAAN (Harzand - Arganta, Monsun) majitele a chovatele Marka Šimáka, který minule neodstartoval, dnes s Jiřím Chaloupkou v sedle po boji s Mikrop Two (Durante Alighieri) opanoval tuzemským odchovancům vyhrazenou Cenu Hřebčína Střelice (IV.k., 1600 m). 

Arzaanova trenérka Ivana Pejšková připravuje také čtyřletého napajedelského rodáka JOSHE (Egerton - Jelka, Oratorio) Syndikátu - Pejšková, který se jistým vítězstvím v Ceně Sharpoura (hdcp IV.k., 2400 m) za přispění Jiřího Palíka vyčlenil z kategorie nezvítězivších. Domácí chov potěšila také osmiletá AIRUSCHKA (Stormy Jail - Auenwunder, Seattle Dancer) Reinharda Maaga, která s příznivou váhou a am. Tomášem Romanem jistě ovládla úvodní Cenu Fontana Watercoolers (hdcp IV.k., 1600 m) a zaznamenala čtvrté vítězství kariéry.

Tečku za zkráceným programem, čítajícím jen 7 dostihů, udělala velmi solidně obsazená ultravytrvalecká Cena Chardonney Tcheque (III.k., 2800 m), v níž se lehce prosadil vítěz pardubického krosu ze sezóny 2020 POPINJAY (Dawn Approach) s Janem Vernerem, kterého pro stáj DB Logistic s.r.o. připravuje Štěpánka Myšková.

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová   


      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net