ange guardian 2019 iikvaldaPotvrdil roli favorita. Ve II. kvalifikaci na 129. Velkou pardubickou steeplechase (Ceně města Pardubice – Memoriál mjr. Miloše Svobody) své loňské vítězství obhájil Ange Guardian. Trenér Josef Váňa musel krátce před startem řešit změnu jezdce, k triumfu jedenáctiletého valacha nakonec dovedl Marcel Novák. V sedle střídal zraněného Jiřího Kouska.

Žokej Jiří Kousek se zranil po pádu v předchozím dostihu a trenér Váňa tak musel hledat náhradu. Šanci dal Marcelu Novákovi, který se nikdy předtím s Ange Guardianem nepotkal. I přes tuto změnu hnědák v napínavém finiši porazil talentovaného Sztorma (ž. Jan Faltejsek) a obhájil své loňské vítězství. „Celý dostih byl pohodový, klidný. Super skákal, i když jsme jednu chybičku měli. A závěr byl perfektní. Sztorma znám, takže jsem to na něj zkusil a vyšlo to,“ stručně okomentoval průběh dostihu vítězný žokej.

Ange Guardian se držel ve druhé polovině startovního pole, vpředu naopak byla jediná klisna Delight My Fire. Ta si kvalifikační podmínky splnila už před několika týdny v polské Wroclawi. Na Irské lavici ale udělala chybu a propadla se. „Sertash Ferhanov si zřejmě řekl, že ji nebude honit, a tak to musel „fírovat“ náš Zarif. Ale ten na tom moc zájem neměl. Tempo dostihu bylo pekelné. Marcel měl pokyn sedět na posledním místě až za poslední skok, ale nevydržel a už dva skoky před cílem šel dopředu. Asi cítil, že to vyhraje. Sice bojoval se Sztormem, ale jsem rád, že to tak vyšlo,“ prozradil trenér Josef Váňa, který pochválil i výkon Sztorma. „Netušil jsem, že Sztorm znovu přijde. Myslel jsem, že mu Ange uteče. Ale je to dobrý kůň, vždyť vloni vyhrál v Polsku všechny velké dostihy.

2 kval 2019

Třetí místo vybojoval Vandual (ž. Lukáš Matuský), který se teprve nedávno stěhoval z Čech na Slovensko. Porazil Zarifa, kterého tentokrát vedl žokej Jaroslav Myška. Pátý doběhl Mahony (ž. Marek Stromský) před Dulcar de Sivola (Josef Borč), Delight My Fire (ž. Sertash Ferhanov) a Tipe de L´Est (ž. Martin Cagáň).

Po druhé ze čtyř kvalifikací na 129. Velkou pardubickou steeplechase má podmínky pro start v říjnovém dostihu zajištěno sedmnáct koní, tři z nich na přihláškách ale zatím nefigurují. Delight My Fire se kvalifikovala už 2. června v dostihu seriálu Crystal Cup ve Wroclawi, stejně jako Pareto.

ceny 2kval 2019

Vrcholem první poloviny sezony pro specialisty na krátké krosy byla Červnová cross country Válečníka. Na startu se opět potkali soupeři z podobného květnového dostihu Starbuck a Tiara Man, z vítězství se ale radoval Medic trenérky Jany Junkové. V jeho sedle byl „náhradník“ žokej Jaroslav Myška, který zaskočil za zraněného Pavla Složila ml. Medic šel nedlouho po startu dopředu a až v cílové rovině se na něj začal dotahovat nakonec druhý Theophilos (ž. Jan Faltejsek). Tiara Man (ž. Sertash Ferhanov) doběhl třetí před Starbuckem (ž. Marcel Novák) a Lad In (Jan Derych).

Nedělní dostihový program nabídla také dvojici dostihů II. kategorie. Tím prvním byl dostih přes proutěné překážky na 3400 metrů, který se běžel jako Cena Dostihového klubu. Velmi lehce v něm zvítězila čtyřletá Slivka, která tak udržela svou letošní neporazitelnost – zvítězila v květnu v Pardubicích a v Lysé nad Labem. Vedl ji žokej Sertash Ferhanov. Za Slivkou druhá doběhla Yara (ž. Martin Liška), která si tak spravila chuť po nedokončeném Zlatém poháru, před Golden Devil (ž. Lukáš Matuský), Krösus (ž. Martin Cagáň) a Fantasticadventure (Veronika Řezáčová).

Druhým dvojkovým dostihem byl kros na 5200 metrů – Cena společnosti Falcon security s.r.o. Tady znovu uspěl žokej Sertash Ferhanov, když jistě zvítězil v sedle favorizovaného Amadeona. Za ním doběhli Marcus Aurelius (ž. Marek Stromský), Templář (Jan Odložil) a Valtz (ž. Lukáš Matuský). Další dva startující – Star Maker a Sottovento – nedokončili.

Dařilo se také pětinásobnému vítězi Velké pardubické, žokeji Janu Faltejskovi. Nejprve zvítězil v sedle Night Moon v úvodním dostihu přes proutěné překážky tříletých, v Ceně za podpory Účetní Pardubice s.r.o. Podruhé cenu pro vítěze přebíral v krosu III. kategorie na 3600 metrů, v Ceně společnosti Explosia a.s. Tady byl v sedle Mahe Kinga.
Po jednom vítězství přidali ještě žokej Thomas Boyer v dostihu Cena za podpory SEED SERVICE v sedle Golema a Veronika Řezáčová v závěrečném dostihu mítinku, v Ceně společnosti Synthesia a.s., v sedle Mr Spex.

Dostihový spolek Pardubice
foto Martin Vondra    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net