amazing gangsterPředloni dohlašoval Grzegorz Wroblewski do Českého derby Palazza Corsiniho (Galileo), loni Top One (Mikhail Glinka) a letos, nikoliv však v posledním termínu, AMAZING GANGSTERA (Tai Chi). V předchozích dvou ročnících to nebyl úspěšný tah - Palazzo Corsisi skončil třináctý, Top One loni obsadil jedenáctou příčku. Vyplatí se dodatečná přihláška letos?

Kariéra:
Amazing Gangster byl zakoupen na zářijové dražbě ročků společnosti BBAG v Baden-Badenu, kde za něj polský majitel Andrzej Zielinski zaplatil 9.000 €.

Dostihový křest absolvoval 6. července 2018 v Lysé nad Labem, kde v dostihu na 1300 metrů skončil čtvrtý, blízko vítězné Tularce, s níž se opět střetne tuto sobotu. V polovině srpna v silně obsazeném dostihu EBF na míli skončil druhý, když celou cílovou rovinu vedl, ale v závěru nestačil na finiš Chiouboucara a pozdějšího zimního favorita King Archieho. S Chiouboucarem se střetl znovu v Pražském zimním favoritu (II.k., 1800 m, video), ve které v úvodu vedl, poté jej Jiří Chaloupka stáhl na druhé místo, v cílové rovině se opět posunul do čela a dlouho vedl, ale v posledních metrech zeslábl a skončil čtvrtý. Sezónu zakončil v Mnichově, kde odvodil míli o 5.100 € a v závěru se propadl na sedmé místo (video).
Do letošní sezóny vstoupil druhým místem ve čtyřce na 1600 metrů v Chuchli (video), v níž v oblouku převzal vedení, dlouho vedl, ale 50 metrů před cílem jej předstihl Torque Power. Do elity ročníku se zařadil triumfem ve stylu start-cíl v Memoriálu prof. Michala na 1400 metrů (video), v níž si v průběhu dostihu vypracoval až osmidélkový náskok, který však do cíle Manoamano stáhl na pouhý krk. Poté byl dohlášen do Velké jarní ceny (video), ve které tým přišel se zcela jinou taktikou. Radek Koplík jej usadil na konci pole a v cílové rovině přišel s impozantním finišem, kterým vybojoval těsné druhé místo, 1/2 délky za Ignaciem Railly.

Rodokmen:
Amazing Gangster je synem plemeníka Tai Chi (High Chaparral), jehož syn Poldi's Leibling loni skončil v derby druhý za Blessed Kiss. Ač jeho otec vyhrál anglické i irské derby, Tai Chi, jehož matka je dcerou rychlého a raného Big Shuffle, ukázal formu ve dvou letech, kdy vyhrál německého zimního favorita na 1600 metrů a skončil třetí v Criterium de Saint Cloud (Gr.1) na 2 kilometry. Ve třech letech vyběhl jen jednou - v německé Velké jarní skončil šestý.
Letos má na dráze třetí ročník tříletých a dosud nejlépe si vedl zmíněný Poldi's Liebling, který jako dvouletý vyhrál Gr.3 Herzog von Ratibor-Rennen na 1700 metrů. Jeho potomci běhají především kratší tratě do míle, dcera Lysistrata však předloni skončila třetí v Derby-Trialu (L) na 2200 metrů.
Matka Amidala (Monsagem) získala 4 vítězství na tratích 1600 - 2000 metrů, v chovu se blýskla dcerou Amazing Beauty (Bahamian Bounty), listed vítězkou na 1400 metrů, která ve Francii vyhrála i dostih na 2 kilometry a umístila se v listed na stejné distanci. Pravý bratr Amazing Grace, ve Skandinávii běhající Amazing Prince (Tai Chi) vyhrál 3 dostihy na tratích 1600 - 1750 metrů.