res judicataTak dlouho Jiří Charvát nakupoval koně s nímž by uspěl v derby, až si ho nakonec musel odchovat. Jeden z hlavních motivů loňského ročníku by se letos mohl dočkat dejá vu díky běloušovi Res Judicata, který bude Charvátovým 17. koněm v derby a jeho historicky druhým odchovancem na startu české modré stuhy po loňském vítězi Josephovi. Půjde v Josephových barvách?

Kariéra:
Res Judicata je vlastním odchovancem Jiřího Charváta, který se narodil ve Francii, kde byla jeho matka Reglisse na připuštění u Kendargenta.

Trenér Pavel Tůma naordinoval synovi Reglisse debut na polovinu srpna do míle v Karlových Varech a byl to debut úspěšný. Při točení do cílové rovinky se ze středu pole posunul díky kratší cestě k čelu a poté táhlým dlouhým finišem zvítězil (video). O šest týnů později ukázal třídu i v Bratislavě, kde sice musel hodně obíhat, ale výbornou koncovkou získal další vítězství (video). Sezónu zakončil třetím místem v Ceně zimního favorita, 6 délek od vítězného Sagara, ale před svými derby soupeři Oriental Glory a Cape Freedom (video).
Letos startoval dvakrát. V Miláně v dostihu na 2000 metrů o 17.600 € podal solidní výkon a skončil dobře třetí (video). Ve Velké červnové se držel na čtvrtém místě, v cílové rovince se dostal do čela, ale v závěru podlehl čtveřici soupeřů, byť na vítěze ztrácel jen 1 1/2 délky (video).

Rodokmen:
Res Judicata je synem vítěze Irish Saint Leger (Gr.1) či Preis von Europa (Gr.1) plemeníka Jukebox Jury (Montjeu), který byl jako dvouletý schopen vyhrát Royal Lodge Stakes (Gr.2, 1600 m) a získat druhé místo v Racing Post Trophy (Gr.1, 1600 m). Od roku 2013 působil v chovu v německém Etzeanu, před letošní připouštěcí sezónou se přestěhoval do Irska, kde působí jako National Hunt plemeník. V našich končinách se uvedl mimořádně dobře zásluhou loňské vítězky Slovenského derby a tamního Koně roku Zoriany a díky druhému z Českého derby Felixovi, přičemž oba náleží k jeho prvnímu ročníku, stejně jako úspěšný proutěnkář Stuke. V Německu samotném se tak skvěle neuvedl, což byl, vedle slibných výkonů prvních potomků na překážkách, také důvod akceptování irské nabídky. A tak zatímco na překážkách už má Jukebox Jury velkou hvězdu v podobě vítěze Trimph Hurdle (Gd1) Farclase, na rovinách získal jediné blacktype vítězství jeho syn Wiesenbach, který loni vyhrál v Itálii Premio Guido Berardelli (Gr.3, 1800 m).
Matka Reglisse běhala jako dvouletá v Irsku, kde ze sedmi startů získala jedno vítězství mezi nezvítězivšími v Leopardstownu na 1400 metrů, získala též druhé místo v listed Flame of Tara EBF Stakes na jednu míli. Poté byla angažována stájí Dr. Charváta a v nových barvách debutovala zostra v Českém derby, ve kterém skončila 14. Neumístila se ani v následujících startech ve Slovenském a Austrian Oaks a svou pouť českým turfem zakončila druhým místem v Ceně běloušů (II.k., 1800 m). Res Judicata je jejím prvním potomkem.

Resumé:
Subtilní koník již loni ukázal třídu a kvalitní výkony podal i v obou letošních startech. Přes zimu však příliš nevyrostl a ač ukazuje, že má srdce bojovníka a je velmi spolehlivým koněm, podle závěrečných metrů Velké červnové ceny se nezdá, že by mu dalších 200 metrů navíc mělo pomoci a spíše jej vidíme jako uchazeče o některou z dotovaných pozic za tabulí. (miv)