Už jen necelé čtyři dny nás dělí od startu našeho nejpopulárnějšího dostihu a vrcholu tuzemské překážkové sezóny, 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, která je dotovaná pěti miliony korun. Mediálně známou informací je "škrtnutí" jednoho ze svěřenců Josefa Váni, vítěze Prvomájové steeplechase a druhého ze třetí kvalifikace Theophila, v jehož sedle měl být mladý jezdec Patrick Boekhout. Na start by se tak v neděli v 16:40 hodin mělo dostavit 21 koní, polovinu z nich vám nyní představíme.
č. 1 MILERYT (Snow Kid), 11letý hnědák valach stáje Machvet-Man-Mach, trenér a jezdec MVDr. Ján Mach
Dostihová kariéra: 55 startů, 7 vít. a 16 um., zisk 921.535 Kč, průběžný handicap 56 kg
Milerytova překážková kariéra zaostává za tím, co předvedl na rovinách. Byl totiž nejlepším dvouletkem sezóny 2009 v Polsku, kdy zvítězil nejen v Nagrode Dakoty, ale i v tamním zimním favoritovi, Nagrode Mokotowska. Příští rok už byl v tréninku v Česku a na své předchozí výborné výsledky nenavázal. Ve dvou klasických dostizích doběhl ke konci pole. Jeho nejlepším výsledkem ze tří let tak je vítězství v dostihu IV. kategorie. Jako čtyřletý se sice Mileryt dokázal umístit třetí v jedničkové Jarné míli, ale to byl spíše jakýsi výkřik do tmy. Od pěti let se Mileryt věnuje překážkám a podařilo se mu vyhrát dvakrát - kros třetí a páté kategorie. Prošel několika tréninkovými středisky. Od letošní sezóny je jeho trenérem a jezdcem MVDr. Ján Mach, který ho kvalifikoval do Velké šestým místem ve třetí kvalifikaci. Více koní ale tehdy dostih nedokončilo.
Mileryt je nováčkem na startu Velké pardubické a musí se smířit s rolí největšího outsidera dostihu (jeho kurz u Tipsportu na vítězství je aktuálně 700:1).
č. 2 NIKAS (Scater), 13letý hnědák valach stáje Castor, trenér Luboš Urbánek, jezdec ž. Andrew Glassonbury
Dostihová kariéra: 51 startů, 7 vít. a 14 um., zisk 1,989.050 Kč, průběžný handicap 75,5 kg
Nikas vyhrál hned svůj debut jako dvouletý, ale od června následujícího roku přešel pod vedením trenéra Luboše Urbánka do oblasti překážkových dostihů. Ukázal talent úspěchem ve Zlaté sponě tříletých. Následujících několik měsíců se mu ale tolik nedařilo a už na podzim ve čtyřech letech ho majitel poslal ke Stanislavu Popelkovi, který s ním zaznamenal několik výrazných úspěchů (mj. prvenství v Ceně Labe, druhá příčka ve Velké pardubické v sezóně 2013). Byl mezi nimi také triumf ve Velké pardubické v sezóně 2015, o který ale později vinou zakázaných látek obsažených v krmivu přišel. Poslední tři sezóny se už Nikasovi tolik nedaří, jeho posledním dobrým výsledkem je druhé místo z kvalifikace v září v roce 2016. Od letoška je jeho trenérem opět Luboš Urbánek. Hnědák podal nejlepší výkon v posledním kvalifikačním dostihu, kdy přišel do cíle na šestém místě.
Nikas bude stát na startu Velké pardubické už posedmé. Patří ke koním, jejichž vítězství by bylo překvapivé (85:1). Jeho nižší dotované umístění ale nelze úplně vyloučit.
č. 3 ZARIF (Observatory), 11letý ryzák valach stáje Köi Dent, trenér Josef Váňa, jezdec ž Raffaele Romano
Dostihová kariéra: 36 startů, 7 vít. a 16 um., zisk 3,494.800 Kč, průb. handicap 85,5 kg
Zarif jako začínající dostihový kůň první dvě sezóny startoval na rovinách a zúčastnil se mj. i jedničkového Červnového poháru, ale hned při prvním startu ve věku čtyř let proměnil překážkový debut ve snadné vítězství na dráze v Kolesách. Od sezóny 2012 startuje výborný ryzák výhradně v Pardubicích. O tom, že bude třeba radno s ním počítat i ve velkých krosech, ukázal jako pětiletý druhým místem v Ceně Vltavy. Od šesti let pak patří Zarif mezi úplnou špičku našich krosařů. Vyhrál šest dostihů včetně dvou kvalifikačních a třikrát byl na tabuli mezi nejlepšími ve Velké pardubické. Letos obsadil čtvrté místo ve druhé kvalifikaci a naposledy splnil roli favorita dvojkové Ceny Peruána v půlce srpna.
Druhý nejbohatší kůň startovního pole zažije atmosféru Velké už popáté. Tentokrát bez Josefa Bartoše, který byl jeho stálým jezdcem od sezóny 2015. Zarif je adeptem na umístění na tabuli (20:1).
Zarif (snímek ho zachycuje při jeho vítězství s Josefem Bartošem v srpnové Ceně Peruána) má na svém kontě čtyři starty ve Velké pardubické a pokaždé byl v cíli za peníze. Nejvýše se dostal v sezóně 2015, kdy byl druhý za Ribelinem. Letos bude v jeho sedle italský překážkový šampion Raffaele Romano
č. 4 HEGNUS (Magnus), 10letý hnědák valach stáje Ševců, trenér Radek Holčák, ž. Marek Stromský
Dostihová kariéra: 31 startů, 7 vít. a 14 um., zisk 1,470.360 Kč, průběžný handicap 87 kg
Odchovanec svého majitele pana Františka Ševců ukázal solidní třídu už jako mladý na rovině. Mj. byl čtvrtý v Pardubickém zimní favoritovi a patřil mezi statisty Starohájskéko kritéria. Poslední tři starty v tříleté kariéře ho ale už vyslal MVDr. Olehla do proutěnkářkých klání a jedním z jeho vyhraných dostihů byla Zlatá spona tříletých. V sezóně 2014 startoval Hegnus jen jednou a na dráhu se vrátil až o rok později. Svůj skutečný potenciál odtajnil dostihové veřejnosti na podzim, kdy snadno zvítězil nejen ve čtvrté kvalifikaci, ale poté i v Ceně Labe. V sezóně 2016 se dvakrát umístil v kvalikačních dostizích a v samotné Velké na něho čekalo v cíli páté místo. Loňský dostihový rok skončil Hegnus předčasně po nadějném druhém místu ve druhé kvalifikaci, přičemž bojoval s vítězným Goscaterem. V letošní sezóně ho připravuje Radek Holčák. Pod jeho vedením nejprve skončil Hegnus druhý v červnové kvalifikaci a o dobré formě přesvědčil i před měsícem úspěchem ve dvojkovém dostihu na trati 4500 m.
Hegnus bude na startu Velké podruhé, délka trati mu sedí a vítězství by od něho příliš nepřekvapilo (9:1).
č. 5 THEOPHILOS (Elusive City) – NEBUDE STARTOVAT
č. 6 BRIDGEUR (Vendargeur), 7letý polokrevný ryzák valach stáje VaZi, trenérka Štěpánka Myšková, jezdec ž. Jaroslav Myška
Dostihová kariéra: 27 startů, 0 vít. a 14 um., zisk 673.040 Kč, průběžný handicap 80,5 kg
Dosud nevítězný Bridgeur začal kariéru v rodné Francii jedním rovinovým startem ve třech letech, ale od další sezóny už byl angažovaný jen na skocích. Vytěžil pět umístění převážně ve steeplechase. Na sezónu 2016 se připravoval už pod dohledem manželů Myškových a dokázal se umístit ve dvou Národních Listed včetně Ceny Jana Kašpara. Loni se umísťoval převážně v dostizích třetí kategorie, hlasitě ale na sebe upozornil při prodloužení trati druhým místem za Power Zarem v poslední kvalifikaci. A nepočínal si špatně ani sedmým místem ve Velké pardubické. V aktuální sezóně je jeho nejlepším výsledkem pátá příčka z červnového kvalifikačního dostihu.
Polokrevný Bridgeur se postaví na start Velké pardubické podruhé a i když nepatří mezi favority (55:1), může se polepšit v pořadí oproti loňskému ročníku. Stájová forma je velmi dobrá.
č. 7 VAJGAROS (Rosensturm), 7letý tm. hnědák valach stáje DS RE&LA Frančák SK, trenér Jaroslav Brečka, jezdec ž. Leighton Aspell
Dostihová kariéra: 16 startů, 3 vít. a 4 um., zisk 295.435 Kč, průběžný. handicap 75 kg
Vajgaros jako dvouletý nestartoval a o rok později patřil mezi dobré koně klasického ročníku. V Českém derby doběhl v patnáctihlavém poli sedmý a stejná příčka mu patřila i v cíli Saint Legeru. Jako čtyřletý vyhrál svůj překážkový debut, ale po druhém místě ve dvojkovém vytrvaleckém dostihu se už na podzim na dráze neobjevil. Do sezóny 2016 již vstoupil za koučování třetího trenéra a tím je Jaroslav Brečka. Český odchovanec podával v průběhu sezóny spíše průměrné výkony, ale načasovaná forma mu přinesla v říjnu délkové vítězství nad Buonarrotim v Ceně Jana Kašpara. Za poslední dva roky se Vajgaros ukázal na dráze jen třikrát. Jeho jediným letošním aktivem je šestá příčka ze druhé kvalifikace, s velkou ztrátou ná pátého Bridgeura.
Nováček na startu Velké pardubické Vajgaros je jediným koněm zastupujícím zahraniční stáj a trenéra. Jeho případné umístění do pátého místa by bylo velkým překvapením (kurz na vítězství 100:1).
č. 8 TER MILL (Mill Pond),12letý polokrevný bělouš valach stáje DS Malá Morávka, trenér Antonín Novák, jezdec Jan Odložil
Dostihová kariéra: 27 startů, 4 vít. a 11 um., zisk 730.400 Kč, průběžný handicap 84,5 kg
Ter Mill patří do úspěšné polokrevné T-rodiny, ze která už vyšla celá řada výborných překážkářů. Debutoval jedním startem jako čtyřletý ve steeplechase a následující rok se zúčastnil dostihu dvakrát a zaznamenal první vítězství. Na dráhu se vrátil ale až o téměř dva roky později jako sedmiletý vítězstvím. Zkušenosti získané z více startů v sezóně zúročil pak třetím místem v Ceně Labe. Od té doby patří mezi elitu našich krosařů, byť mu výrazné vítězství zatím uniká. O stoupající formě vzhledem k letošní "pardubické" svědčí jeho třetí místo za Ange Guardianem a Hegnusem ve druhé kvalifikaci.
Ter Mill absolvuje Velkou pardubickou už popáté a zatím jen jednou přišel do cíle (v roce 2006 byl šestý). Spíše aspirant na nižší dotovaná místa (60:1).
Nováčkem na startu Velké pardubické, který se může dostat hodně vysoko, je Tzigane du Berlais. V poslední kvalifikaci byl o délku druhý za jedním z největších favoritů Velké pardubické, Ange Guardianem. Stálým jezdcem svěřence Pavla Tůmy je zkušený Jan Faltejsek
č. 9 TZIGANE DU BERLAIS (Poliglote), 7letý hnědák valach stáje Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma, jezdec ž. Jan Faltejsek
Dostihová kariéra: 19 startů, 4 vít. a 10 um., zisk 526.600 Kč, průběžný handicap 85 kg
Francouzský rodák jako tříletý vyhrál bumper, ale jinak zůstala jeho kariéra prosta rovinových dostihů a byl směřovaný „od mala“ na pardubické závodiště. Že by mohl patřit do nejlepší společnosti naznačil na závěr čtyřleté sezóny, kdy doběhl druhý za Marmitonem v Ceně ČASCH, kde porazil například Talenta. V sezóně 2016 vyhrál první start v sezóně, ale při nejdůležitějším pardubickém mítinku roku se musel spokojit s pátým místem v Ceně Jana Kašpara. Loni už to bylo jiné kafe, protože se Tzigane postupně zlepšoval a po dvou úspěších v krosech druhé a třetí kategorie získal druhé místo za Vicodym v ceněné Ceně Labe. V aktuální sezóně se po nedokončení první kvalifikace ukázal Tzigane du Berlais ve velice dobrém světle druhým místem za Ange Guardianem v posledí kvalifikaci.
Tzigane patří k nejmladším koním v poli a čeká ho tedy 6900 metrů dlouhá trať poprvé. Myslím, že oprávněně patří do širšího okruhu favoritů (9:1).
č. 10 TEMPLÁŘ (Varadero), 11letý polokrevný hnědák valach stáje www.trdelnik.com, trenér Antonín Novák, ž. Thomas Boyer
Dostihová kariéra: 30 startů, 3 vít. a 15 um., zisk 586.300 Kč, průběžný handicap 80 kg
O rok mladší polobratr Ter Milla je sice zdánlivě trochu v jeho stínu, nicméně na rozdíl od něho mu výraznější prvenství nechybí. Dostihovou pouť začal ve čtyřech letech trochu nenápadně. Už následující rok vyhrál v Brně, kam se příští sezóno vrátil pro další vítězství. A poté obsadil pátou příčku v kvalitativně i kvantitavně silně obsazené Ceně Vltavy. Od roku 2015 je Templář pravidelným účastníkem největších krosových dostihů. Před dvěma roky v červnu se mu povedlo si připsat dosud největší úspěch vítězstvím ve druhé kvalifikaci v těsném závěsu s Puntarenasem a polobratrem Ter Millem. Letos má na svém kontě dvě pátá místa včetně květnové kvalifikace, více než dvacet délek za triumfujícím Talentem.
Templáře čeká čtvrtá Velká pardubická, zatím se dvakrát dostal do cíle (byl sedmý a osmý). Má horší kurz na vítězství než Ter Mill (85:1) a mohlo by být v jeho silách dokončit dostih na některém z nejnižších placených míst.
č. 11 STRETTON (House Rules), 8letý hnědák valach stáje Nýznerov, trenér MVDr. Čestmír Olehla, jezdec ž. Thomas Garner
Dostihová kariéra: 21 startů, 3 vít. a 16 um., zisk 455.250 Kč, průběžný handicap 80,5 kg
Napajedelský odchovanec se seznámil jako dvouletý jednou s dostihovou dráhou, ale již následující rok účastmi v bumperech a v dostihu přes proutěné překážky bylo jasné, jaké s ním má realizační tým záměry. Stretton na překážkách rozhodně nezklamal. Každý ze svých 18 překážkových dostihů dokončil a s jedinou výjimkou (v kvalifikačním dostihu) byl vždy na placeném místě. Jeho zatím největší vítězství přišlo v Ceně Jana Kašpara před třemi roky. V dalších šesti velkých dostizích se umístil. Do letošního ročníku Velké pardubické se svěřenec trenéra Olehly kvalifikoval sedmou příčkou hned při první možnosti v květnu a o měsíc později dominoval ve dvojkovém krosu na solidními soupeři.
Stretton je dalším z koní, který zažije Velkou pardubickou poprvé. Pokud zvládne dobře tak dlouhou trať a bude při něm stát štěstí, může být černým koněm dostihu a usilovat o tabuli (65:1).
Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová