podolan jaroslavDatum 1.11.2016 běžnému člověku mnoho neřekne, fanouškovi dostihů připomene blížící se Breeders' cup. Mnoha příznivcům dostihového sportu v našem malém regionu toto datum trvale připomene odchod člověka, který s koňmi prožil celý svůj život a stal se pro český dostihový sport nezapomenutelným.


Jardu Podolana jsem poznal v lednu v roce 1972, kdy jsem do vesničky u Mostu přijel poprvé. Bylo to v době, kdy ve složitých podmínkách tvrdě bojoval s vedením Státní statku Most o zachování provozu a chovu koní ve Svinčicích. Po výbězích pobíhali v té době velmi dobří Varián a Oxford, první známí vítězové později proslulé vesničky o pár obyvatelích a s velkou základnou Tělovýchovné jednoty.

Neuplynulo mnoho týdnů, a při jedné debatě v úzkém kruhu přátel přišel s několika nápady, jak pomoci dostihovému sportu a koním nejen ve Svinčicích, ale v celé republice. Najednou byla na stole jeho myšlenka o stavbě haly pro parkury a výstavba hotelu a obytných domů v obci, žampionárny a zejména výstavba dostihového závodiště na Velebudické výsypce bývalého povrchového lomu v Mostě.

Jeho „tah na branku“ byl neuvěřitelný, byl tím správným lídrem, který nám přiděloval úkoly, které vedly k naplnění vizí, které se zdály neskutečné.

Uměl se podívat do budoucnosti a jemu, Jardovi Podolanovi, vděčí celý náš dostihový sport za to, že je v Mostě dostihové závodiště, kde se běhají i klasické dostihy.

V pátek 4. listopadu jsme se s Jardou rozloučili naposledy. I z účasti dostihových legend, jako je František Vítek, Václav Chaloupka, Ferda Minařík nebo Ivan Janatka, bylo poznat, jakou osobností Jarda byl.

Bude nám chybět.
Čest jeho památce.

Aleša Jakub
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking