Most4Definitivní tečku za letošní dostihovou sezónou udělá sobotní mítink na mosteckém hipodromu. Sedmichodový rovinový  program začíná půl hodiny po poledni a hlavní slovo budou mít koně, kteří by příští rok mohli promluvit do výsledků klasických dostihů. Podzimní cenu města Mostu na 1800 metrů vybojuje sedm dvouletých koní, mezi kterými jsou i tři koně s vyššími pořizovacími cenami. Ukončeny samozřejmě budou také rovinové šampionáty. Boj o jezdecký trůn mezi žokeji Rájou a Šafářem může probíhat až do posledního dostihu. Oba jezdci startují ve čtyřech dostizích.Mezi sedmičkou adeptů hlavního dostihu, Podzimní ceny města Mostu, zkoušky druhé kategorie na trati 1800 metrů o 100 tisíc korun, je také jedna klisna. Dcera vítězky dostihu grupy 2, za 3.500 guineí jako roční zakoupená Samanda Mandura (Manduro), je zároveň nejzkušenějším koněm v poli. Startovala již třikrát a pokaždé se umístila. Před dvěma týdny se ale od ní na mostecké dráze čekalo více než třetí místo, necelé tři délky za vítěznou Queenterou. Ve světle této skutečnosti zřejmě nebude Samanda Mandura patřit k favoritům dostihu. Ty je třeba hledat mezi zástupci stáje Meridian a Marcelewo. Oranžovočerné barvy stáje Meridian obléknou v dostihu dva jezdci. Jaromír Šafář usedne do sedla za 28.000 euro jako ročka angažovaného Lock Nesse (Martaline), který má sice překážkový původ, ale neztratil se zatím ani v největších dostizích pro dvouleté. Naposledy byl pátý v Karpatské ceně, kterou ovládl Res Judicata.

Jeho stájovým kolegou je nejdražší kůň v poli Mount Q (Mount Nelson). Ten stál jako roček 40.000 euro a zatím má na svém kontě páté místo z debutu v Karlových Varech před šesti týdny. Jako jediný z celého pole se může pochlubit vítězstvím zástupce stáje Marcelewo Viconte (Zambezi Sun). Hnědého valacha jeho majitel angažoval počátkem července za 3.000 euro a o necelé čtyi měsíce později Viconte dominoval ve Slušovicích. Drahým nebyl ani slovenský host Daring Vision (Sinndar) pořízený za 5.000 euro. Svěřenec trenéra Ročáka zatím startoval jednou a sedmým místem  mezi 13 koňmi v Bratislavě neurazil, ani nenadchnul.

lock ness
Účastníkem hlavního dostihu na hipodromu, Podzimní ceny města Mostu, bude také svěřenec Štěpánky Myškové Lock Ness, který debutoval pod vedením Antonia Fresu sedmým místem v Gerschově memoriálu (foto: Petr Nowicki)

Jediným koněm českého chovu mezi kandidáty hlavního dostihu je hřebec z úvodní kolekce potomků grupového vítěze Mikhaila Glinky, Tango Glinka. Ten zaujal před třemi týdny při svém debutu blízkým třetím místem. Jako jediný účastník nemající dostihovou zkušenost je za 25.000 euro pořízený syn dvojnásobného vítěze derby Camelota (Montjeu), Corleone. Je zajímavý rovněž tím, že je blízkým příbuzným druhého z Ceny zimního favorita Forrest Gumpa (George Vancouer).

Poslednímu hlavnímu dostihu jubilejní 20. sezóny v Mostě bude předcházet handicap druhé kategorie na trati 2000 metrů, Cena primátora města Mostu o 90.000 Kč. V desetihlavém poli je specialista na zdejší dráhu, zástupce stáje Lokotrans Fantasticadventure (Poseidon Adventure), jehož dvě vítězství se odehrála loni právě na zdejší dráze. Před měsícem tu Fantasticadventure vybojoval dramatický souboj s Approcaillisem o vítězství v obdobně proponovaném dostihu a tehdy prohrál jen o krátkou hlavu. S nízkou hmotností může být vepředu i jeho stájová kolegyně Loop Love (Manduro). Kvalitní klisnou je tříletá Johanka (Pop Rock), naposledy druhá za Dally Hit v Memoriálu Harryho Petrlíka. Dalšími zástupci klasického ročníku jsou vítěz Velké ceny BBAG Duke of Darhorse (Duke of Marmalade) a účastník Saint  Legeru Kerabush (Rock of Gibraltar). V poli je také bělouš Bukhari (Dalakhani), jehož jediné vítězství v dostihu první kategorie se zrodilo před rokem právě na hipodromu.

Zajímavě je také obsazena trojková Cena CHARVÁT Group s.r.o. na trati 1400 metrů. Manolla (Tiger Cafe) minule v roli favoritky zklamala, a bude mít možnost reparátu v dostihu o kategorii níže. Do dostihu byl dohlášený Fulmine Luna (Holy Roman Emperor), který v posledních dvou startech bojoval o vítězství a mohl by se zbavit označení nezvítězivší. Šance ale mají Barika (Torlus), Quaff (Big Shuffle) a Lacorana (Blue Coral).

Dostihový den rovněž okoření souboj Jana Ráji a Jaromíra Šafáře o post šampiona jezdců na rovině. Nyní vede o jedno vítězství Jaromír Šafář. Oba jezdci pojedou v Mostě čtyřikrát. Jan Rája dostal tři šance od stáje DAR a trenéra Ludvíka Harise, zatímco Jaromíra Šafáře třikrát posadil trenér MVDr. Petr Kantek.

Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net