Dnes v noci, ve věku 78 let, zemřel jeden z nejúspěšnějších trenérů celé historie českého a československého turfu Tomáš Šatra. Muž, který svou aktivní činnost ukončil před dvěma, proslul rozvahou a nadhledem, s nimiž připravil dlouhou řadu výborných koní od skvělého Kenta, přes Nanon, Shapely Star, Mauritiuse, Progressiona, famózní Noru Jeane, Near Dancera, Blue Corala až po největší hvězdu závěru jeho profesní kariéry Chardonney Tcheque. Jeho jméno najdeme v kolonce trenér u 15 klasických vítězů včetně dvou vítězů Českého derby (Progression a Nora Jeane) a bezpočtu dalších vítězů tradičních dostihů.

Čest jeho památce! 


Rodák z Radčic u Plzně nastoupil ve 14 letech do učení ve Velké Chuchli, kde byl v ročníku s Jaroslavem Drlíkem či Ferdinandem Minaříkem. O jeho cestě ke koním rozhodla náhoda, respektive článek v časopise Květy o dostihovém učilišti, který jej zaujal. "Vážil jsem tehdy 36 kilogramů, předpoklady pro ježdění jsem tedy měl, a tak jsem se šel do Prahy učit," vzpomínal před časem pro náš časopis.

"Učení tehdy bylo velice tvrdé, začínalo nás třicet a vyučila se jen polovina z nás. Nejprve jsme bydleli v Trnové u Jílovišti, kde probíhala výuka. Ráno před šestou jsme už museli být na autobusové zastávce v Jílovišti, odkud jsme jezdili do Chuchle. A po dopolední praxi u trenérů jsme se přemísťovali zpět do Trnové na výuku. Vzhledem k tomu, že čtyřkilometrovou cestu z Jíloviště do Trnové jsme museli absolvovat pěšky, na výuce jsme doslova padali únavou. Další rok již probíhala výuka v budově v Malé Chuchli a poslední rok jsme se učili již na učilišti ve Velké Chuchli, které se tenkrát dostavělo."

Praxi vykonával ve stáji trenéra Františka Hofbauera, u kterého také po vyučení zůstal v pracovním poměru. Jezdecká kariéra Tomáše Šatry nebyla dlouhá. Silná konkurence v xaverovské stáji i problémy s hmotností jej nasměrovaly k profesi trenéra. V roce 1967 odjel na praxi do Mnichova  a po svém návratu v roce 1970 převzal trénink části stáje tehdejšího Drůbežnictví Xaverov. O dva roky později, po odchodu Jaroslava Houry, převzal i druhou část koní xaverovské stáje. V roce 1991 se stal soukromým trenérem. Na jeho profesní kariéru mělo významný vliv navázání kontaktu s Radkou Kroulovou, která jako jedna z prvních majitelù začala v 90. letech realizovat nákupy dostihových koní v Anglii a Irsku. Z této spolupráce vzešly mj. dva trenérské úspěchy Tomáše Šatry v Českém derby. Velká část jeho pozdějších úspěchů byla plodem spolupráce s Jiřím Charvátem, pro kterého připravoval mj. Blue Corala, Chardonney Tcheque, Mariydiho čo Honzika Chiperu. (miv)

ts1 ts2 
S vítězi Československého derby v roce 1966 - Corvetem a žokejem Farkasem Tomáš Šatra s Milou nad překážkou, vedle něho Kamil Kuchovský s Gimínem 

 

ts3 ts5 
 V sedle klisny Milé v roce 1965  Po vítězství Nory Jeane v Českém derby 1997


foto Marek Skála
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net