Cena zimniho favorita dobehTVDesetinovou favoritkou nejdůležitějšího testu dvouletých koní, 81. Ceny zimního favorita (2l., Listed, 1600 m, 550.000 Kč), byla dosud neporažená Fraga (Holy Roman Emperor), a přestože podala výborný výkon, silný finiš dosud nezvítězivšího reprezentanta stáje Hana Horčičková ALBATROSe (Ruler of The World) jí o krk přinesl první porážku. Dvouletý hnědák se pod vedením ž. Foreta stal devátým letošním vítězem významného dostihu připravovaným Helenou Vocáskovou a z toho třetím dvouletkem, který zvítězil ve zkoušce nejvyšší kategorie.


O tempo se staral v hlavním dostihu Planteur´s Whiskey (Planteur), a blízko něho se držela Fraga a také Joganville (Rajsaman). Fraga přešla v cílové rovině do vedení, ale z její levé strany silně finišoval Albatros, který po krásném duelu o krk triumfoval před Fragou. Výborně se držel také Planteur´s Whiskey, který uhájil třetí místo o hlavu před Joganvillem. A špatně si nepočínal ani jediný český rodák v dostihu Averis (Pouvoir Absolu), který uzavřel tabulový doběh. Albatros dosáhl času 1:41,87, který je z posledních čtyř ročníků dostihu konaného na mosteckém hipodromu nejpomalejším, ale nijak výrazně (nejrychlejším dosud byl Sagar - 1:41,2).

Albatros byl zakoupený jako roček na Goffs Autumn Yearling Sale za pouhých 3.500 euro, přičemž jeho otcem je vítěz Epsom derby Ruler Of The World (Galileo). Ten má letos na na dráze první tříleté a už má svém kontě několik blacktype koní včetně vítězky dvou dostihů grupy 1, Filies Mile a Pretty Poly Stakes, Iridessy. Matka Albatrose Stormy View (Cozzene) je polosestrou trojnásobného evropského šampiona vytrvalců Order Of St George (Galileo), vítěze šesti blacktype dostihů včetně Irish St. Leger.

Prvním z mosteckých vrcholů byla 64. Českomoravská cena (3+, I. kat., 1400 m, 150.000 Kč), kde se utkalo deset koní. V roli favorita šel na start obhájce vítězství, loňský šampion sprinter Mr Right, který ze čtyř startů na zdejší dráze nebyl nikdy horší než druhý. Větší část dostihu odvodil Beau Massagot (Panis), zatímco favorita usadil ž. Jan Verner ve středu pole a v oblouku mu lepšil pozici. V cílové rovině se jim otevřel volný prostor vpřed a MR RIGHT (Echo Of Light) akceleroval, a i když měl pěknou koncovku také Lexceed (Exceed And Excel), deváté vítězství za trenérské přípravy Františka Holčáka už si nenechal vzít. Hvězdný zástupce stáje Dr. Charvát zvítězil o dvě a čtvrt délky před Lexceedem, čímž se zopakoval loňský doběh dostihu. Na své dobré výkony na zdejší dráze navázala v cíli nejlepší z šestice klisen na startu Efily (Slickly), která zaostala za vítězem o šest a půl délky. Před pátého Beau Massagota se ještě dostala loňská vítězka Ceny Jezdectví Benidiction (Zebedee). Pochvalu zaslouží i jediná tříletá účastnice Strassburg (Tertullian), které unikly páté peníze jen o krk. Žokej Verner dnes slaví double a v konečném součtu zaostává za vedoucím jezdcem šampionátu Adamem Florianem o dvě vítězství. František Holčák připravil v aktuální sezóně už sedmého vítěze významného dostihu ve třetí zemi.

První tři dostihy se odběhly ve velmi početných polích a favorité se v nich prosadit nedokázali. V úvodní Ceně Dostihového klubu (3+, handicap IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč) si při třetím startu v kariéře připsal první vítězství tříletý CAPTAIN LUKA (Canford Cliffs), který začal s dostihovou kariérou v Bošovicích,  od zářijového startu ale je jeho trenérkou Alena Škrášková. Hnědák hájící barvy stáje Team pod vedením ž. Jiřího Palíka zvítězil téměr stylem start - cíl o dvě délky před Coltynem (Stormy Jail) a třetím Ladislavem (Heretic). Trenérka Škrášková dosáhla třetího vítězství v sezóně, zatímco velezkušený Jiří Palík si připsal do tuzemského šampionátu pátou "čárku".

O tempo v Podzimní mostecké míli (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) se dlouho starala Rolaliza (Suteki Shinsukekun), ale 300 metrů před cílem její kralování 14 soupeřům skončilo. Středem dráhy vyrazila kupředu Janem Vernerem dirigovaná DERNIERA (Canford Cliffs) a vzhledem k poslednímu letošnímu mítinku v Mostě nemohl zvítězit kůň s příhodnějším jménem. V závěru zrychloval také spolehlivý a 65 kilogramy zatížený Tropical Bond (Forever Bond), ale nakonec mu patřilo druhé místo o krk za vítěznou klisnou stáje Sauter - Kub. Více než dvě délky za nimi proběhl cílem na třetím místě zástupce tříletého ročníku Sea The Night (Born To Sea). Vítězku připravuje Ivan Kub, který šestým triumfem svého koně prožívá  nejúspěšnější sezónu od roku 2005. Žokej Jan Verner je jezdcem, kterému se na rovinách v Mostě letos dařilo nejvíce. Během dnešního mítinku si připsal už osmé a deváté prvenství na hipodromu. 

Druhá polovina sezóny zastihla ve výborné formě pětiletou svěřenkyni trenéra Martina Pišla hájící barvy stáje Rozkovec LA SARENNE (Rajsaman), která ani potřetí za sebou nenašla v dostihu přemožitele. V Ceně společnosti HIPODROM MOST a.s. (3+, IV. kat., 2200 m, 40.000 Kč) zvítězila silným finišem o krk před jedním z favoritů Azbukem (Sharpour), za nímž byl o půl délky v cíli Sisi Pop (Pop Rock). Tito tři koně v závěru dostihu unikli o několik délek čtvrtému Goldentonovi (Egerton), který dostih odvodil. Trenér Pišl slaví v aktuálně sezóně čtvrté vítěztsví a to znamená na počet vítězství nejlepší sezónu v jeho osmileté trenérské kariéře. Bělku vedla Kateřina Hlubučková, která tak získala osmý triumf v sezóně.

Prvnímu favoritovi, kterému se podařilo v rámci mosteckého odpoledne uspět, byl dvouletý zástupce němčického tréninkového střediska FRANCIMOR (Free Eagle) patřící pod úspěšné barvy stáje 3 hearts. Bělouš měl v Ceně EBF (2l., II. kat., 1600 m, 40.000 Kč) devět soupeřů. Žokej Petr Foret v jeho sedle na nic nečekal a poslal ho asi po 300 metrech do vedení. V cílové rovině bělouš svůj náskok na pole koní bez problémů udržel a zvítězil o dvě délky před debutujícím Swinging Thomasem (Dylan Thomas) a potřetí startující Sylvianou (Zanzibari). Trenérka Vocásková vede nyní s 25 vítězstvími s velkým náskokem rovinový šampionát trenérů. Petr Foret si připsal dnes v Mostě připsal double, což znamenalo jeho čtvrté a páté prvenství v sezóně. 

Favoritkou Ceny Jockey Clubu ČR (3+, II. kat., 2000 m, 90.000 Kč) byla šestá z Oaks a v posledních dvou startech neporažená Tularka (Toronado), kterou vedl Jan Verner. Ten poslal klisnu v posledním oblouku do vedení a dlouho se v cílové rovině zdálo, že hattrick ji už nemine, ale na posledních sto metrech ještě přišel obrovský nápor čtvrté z Ceny Whisky STORM DE NUIT (Vespone), která pod vedením Adama Floriana zvítězila pro stáj Cardboard a trenéra Seménku o krk. Necelé tři délly zpět potvrdila další klisna La Paix (Montmartre), že její zdejší dráha sedí.Velmi spokojený určitě bude také trenér Seménka, jehož svěřenci letos již zvítězili sedmkrát.

Posledním letošním dostihem na hipodromu byla Cena mladých talentů – dostih žáků a amatérů (3+, handicap V. kat., 2000 m, 20.000 Kč), kde se finišem prosadila poprvé ve své kariéře dcera výborné Determinacji (Sorbie Tower) DESTINY STAR (Egerton), kterou připravuje trenérka Lenka Horáková. Ryzka shodila žáka Lukáše Charváta před startem, ale naštěstí se ještě mohla dostihu zúčastnit a získat pro stáj A & L Company vůbec první vítězství. Klisna porazila o půl délky matadora Latriba (Tribal Instinct) a Anhora (Kamsin). Lukáš Charvát si připsal v aktuální sezóně čtvrté prvenství a celkově deváté v nedlouhé jezdecké kariéře. Lenka Horáková připravila v aktuální sezóně vítěze pátého dostihu.

N19 destiny star

Michaela Zemanová


Záznam České televize    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking