EJC zavceremonialZítřejší den ve Velké Chuchli se začátkem ve 14:35 hod. přinese tolik očekávanou dostihovou událost - European Jockey´s Cup 2017. V sedmi dostizích uvidíme 16 jezdců deseti národností a samozřejmě také špičkové tuzemské koně. Realizační týmy nejvýše hodnocených koní podle handicapu dávali ve čtyřech největších dostizích při výběru jezdců přednost žokejům, kteří jsou s naším turfem stabilně spjati. Všechny čtyři hlavní dostihy jsou výborně obsazeny a je nač se těšit. V Praze ale panuje od včerejšího večera deštivé počasí, a srážky nejsou vyloučeny ani zítra. Měkká dráha samozřejmě může s papírovými předpoklady hodně zahýbat a můžeme se tedy dočkat překvapivých doběhů. 


Prvním z hlavních chodů mítinku bude v 15:10 hod. EJC Pemat Trading - 81 Gesrchův memoriál na 1400 metrů. V poli jsou také tři debutanti - Forever Dry (Jukebox Jury), Lock Ness (Martaline) a druhý svěřenec trenéra Šavujeva Motorsport (Motivator). Dobré šance by měli mít v dostihu Jaroslav Línek s druhým z Ceny Muscatite King Heartem (Nathaniel), Tomáš Lukášek v sedle druhé z Ceny Masise Priscilly (Campanologist), Jan Rája s Lianelem (Champs Elysees), kterého zná dobře z tréninku i z dostihů, a také Bauyrzhan Murzabayev.Ten totiž povede zástupce stáje DAR Finiose (Midships), který zaujal druhým místem v Meranu v dostihu na 1400 metrů. Zvědavi budeme také na výkon největší hvězdy mítinku Vincenta Cheminauda se svěřencem Zdeno Koplíka Thisisthekey (Authorized) a Thierry Tullieze s Let Firem (Planteur), který debutoval pátým místem v Ceně Masise, deset délek za vítěznou Love Connection.

O 35 minut později přijde na řadu EJC Lokotrans Middle na 1800 metrů, který je vedle "milionového dostihu" považován za jeden ze dvou nejlépe obsazených dostihů mítinku. Nechybí v něm loňská vítězka Dally Hit (Ad Valorem), kterou bude jezdit Stephane Breux. Ten už si pražskou dráhu letos vyzkoušel a dokázal tu s Hessoesse vyhrát. Dojde tedy k velmi zajímavému poměření svěřenkyně trenérky Pejškové s Venillií (Rosensturm), která v posledních třech dostizích neokusila hořkost porážky a v Ceně Města Karlovy Vary zanechala za sebou Aldara a spol. o pět a více délek. Bělku provede dostihem Bauyrzhan Murzabayev. Výborné klisny budou v dostihu čelit deseti hřebcům a valachům. Podruhé se v Česku ukáže Ventaron (Le Havre), kterého loni dokázala Dally Hit o více než tři délky porazit. Ryzák trenéra Luky letos startoval jen jednou, ale jeho třetí místo v dostihu kategorie D v Deauville bylo velmi dobré. Vincent Cheminaud se posadí na dalšího letošního trojnásobného vítěze Aldara (New Approach), který nebyl v aktuální sezóně horší než druhý. Dobrého koně má také Lukáš Tomášek, i když Ideal Approach (Bushranger) dosáhl svých nejlepších výsledků v Bratislavě a v Mostě. Tříletý ročník budou hájit vítěz Velké jarní ceny Sir Sun (Power) a druhý z tohoto klasického dostihu Noble Cliffs (Canford Cliffs). Prvně jmenovaného povede velmi úspěšný Thierry Thulliez, zatímco na svěřence Dalibora Töröka se vyhoupne Němec Andreas Helfenbein.

Always
Vzpomínka na loňský EJC Long, který vyhrál pod vedením legendy Geralda Mossého Always on Sunday (foto: Petr Nowicki)

První blok Evropského poháru žokejů zakončí EJC Leram Million s plným počtem 16 startujících koní, kteří se utkají o celkovou dotaci 1,6 mil. Kč. Dostih obohatili tři koně startující dosud ve Francii - tříletý Troizilet (Wootoon Basset) s Thierry Tulliezem, květnový vítěz ze Saint Cloud Borsakov (Dylan Thomas), kterého povede Jan Rája  a také Sinbad (Shamardal). Toho odjezdí pro novou stáj Jakub Kohák Thomas Huet. Poslední tři starty absolvoval ve Francii další tříletek Ultimate Fight (Muhaymin), který se může stejně jako Borsakov pochlubit nejvyšším ratingem 41,5. Vysloužil si ho za vítězství v Chantilly a následné sedmé místo v dostihu o 70.000 euro, kilometrovém Grand Handicapu, kde doběhl na blízkém čtvrtém místě. Výhodou reprezentanta stáje Václav Slovák je jeho jezdec Vincent Cheminaud, který ho jezdil v obou úspěšných startech ve Francii. Jediným zástupcem zahraniční stáje na Evropském poháru je polský Emperor Ajeez (Holy Roman Emperor), který před měsícem dominoval pod taktovkou Václava Janáčka o více než délku v Nagrodě Syreny.

Českému publiku se poprvé ukáže také nový reprezentant stáje Dr. Charváta Mr Right (Echo of Light), který se rozcvičil minulý týden v Bratislavě vítězstvím v dostihu druhé kategforie. Realizační tým zvolil do jeho sedla ž. Línka. Josef Váňa vyšle do dostihu Father Frosta (Rip Van Winkle), kterému se na jaře dařilo v grupových dostizích v Itálii, kde dvakrát doběhl na druhém místě. Je určitě dobrou šancí pro svého zítřejšího jezdce Murzabayeva, který s ním na jaře vyhrál Velkou dubnovou cenu. Třetí byl loni v dostihu bělouš Sign of the Zodiac (Clodovil). Letos opět podává spolehlivé výkony a zítra ho povede Jaromír Šafář. Z kvarteta tříletých koní by měl mít největší důvěru kromě již zmíněného Ultimate Fighta ryzák Zock (Rock of Gibraltar), který slavil vítězství nad staršími koňmi v Lázeňské míli. Zástupce stáje Joly bude mít v sedle již loni v Praze startujícího Jose Luise Martineze.

Druhý blok Evropského poháru žokejů pokračuje v 18 hodin dostihem třetí kategorie na 1800 metrů a o půl hodiny později bude gradovat EJC Trade Fides Long - 39. Velkou cenou českého turfu na 2400 metrů. Loni dostih vyhrál (ale na trati o 200 metrů delší) ve velkém stylu pod vedením Geralda Mosseho Always on Sunday (Sunday), který ani v sedmi letech nic neztrácí ze své vysoké výkonnosti. Podobným způsobem vyhrál v červnu Zlatý pohár ve Velké Chuchli a v jeho bratislavské analogii doběhl těsně třetí. Mosseho v Alwaysově sedle střídá další výborný francouzský žokej  Vincent Cheminaud. Stáj Monte Negro ale má ještě jedno velké želízko v ohni - Intisariho (Intikhab) s Jaroslavem Línkem. První tři stary v tréninku Radka Holčáka nenalezl Intisari přemožitele a v bratislavském Zlatém poháru podlehl Oriental Sky, když v souboji o druhé místo o nos porazil právě Always on Sundaye. Autorovi (Authorized) se letos nedaří a uvidíme, nakolik mu pomůže nové tréninkové prostředí. Ze starších koní může zamířit hodně vysoko ještě Bonys (Intense Focus) s Thierry Tulliezem, který letošní dobré výkony v tuzemské vytrvalecké společnosti korunoval vítězstvím v Meranu před čtyřmi týdny. Z trojlístku koní v klasickém věku toho nejvíce dokázal Felix (Jukebox Jury), který se může pochlubit taktéž třetím místem v Listed ve Vichy. V jeho sedle bude obhájce loňského vítězství v soutěži Bauyrzhan Murzabayev.

Seznam účastníků Evropského poháru žokejů 2017 
Stephane BREUX - reprezentant Francie, 32 let, okolo 300 vítězství, první účast na EJC
Panagiotis DIMITSANIS - reprezentant Řecka, 39 let, okolo 4000 vítězství, 16x šampion své země, první účast na EJC
Antonio FRESU - reprezentant Itálie, 25 let, okolo 300 vítězství, první účast na EJC
Per-Anders GRABERG - reprezentant Švédska, 43 let, okolo 1000 vítězství, mnohonásobný šampion své země, třetí účast na EJC
Andreas HELFENBEIN - reprezentant Německa, 50 let, okolo 1700 vítězství, první účast na EJC
Thomas HUET - reprezentant Francie, 34 let, okolo 650 vítězství, první účast na EJC
Vincent CHEMINAUD - reprezentant Francie, 24 let, okolo 400 vítězství, šampion své země na překážkách v roce 2014, první účast na EJC
Jaroslav LÍNEK - reprezentant Slovenska, 41 let, okolo 450 vítězství, čtyřikrát šamion na rovině a dvakrát na překážkách v SR, třetí účast na EJC
Tomáš LUKÁŠEK - 33 let, 404 vítězství, šampion Polska v roce 2016, první účast na EJC
Sébastien MAILLOT - reprezentant Francie, 43 let, okolo 700 vítězství, první účast na EJC
Jose-Luis MARTINEZ -  reprezentant Španělska, 47 let, okolo 700 vítězství, osmkrát šampion své země, druhá účast na EJC
Bauyrzhan MURZABAYEV - reprezentant Kazachstánu, 25 let, 234 vítězství, třikrát šampion ČR, třetí účast na EJC
Jan RÁJA - 45 let, 460 vítězství, trojnásobný šampion ČR, druhá účast na EJC
Fergus SWEENEY - reprezentant Velké Británie, 39 let, okolo 950 vítězství, první účast na EJC
Jaromír ŠAFÁŘ - 33 let, okolo 300 vítězství, dvojnásobný šampion, první účast na EJC
Thierry TULLIEZ - reprezentant Francie, 43 let, okolo 1500 vítězství, první účast na EJ


Michaela Zemanová

Související článek:  Podzimní sezóna v Chuchli začne velkolepě Evropským pohárem žokejů
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking