Angkor watZítra od 14 hodin začíná důležitý program na pražském závodišti, který vyvrcholí posledním testem na České derby konané za tři týdny, 67. Velkou červnovou cenou Auto Jarov Kunratice na 2200 metrů o 150.000 Kč. O možnost ukázat se ve vytrvalecké zkoušce a zvýšit si tak průběžný handicap byl velký zájem. Do startovacích boxů by mělo být zítra v 16:30 hod. zaváděno 15 koní. Nechybí mezi nimi ani hrdina prvního testu na derby, karlovarské Jarní ceny na 2000 metrů Angkor Wat (Nathaniel), v jehož sedle bude Jaromír Šafář.


Další syn vítěze dvou dostihů grupy 1 Nathaniela (Galileo) Pacific Hill prohrál ve druhém derby-testu, Memoriálu JUDr. Frankenbergera, konaném na stejné délce trati jako Velké červnová cena jen o krk a je vlastně společně se čtvrtým Outback Riverem (Australia) jediným na startu z koní umístěných na tabuli ve "Frankenbergerovi". Naproti tomu z již zmíněné karlovarské Jarní ceny Priller & Post Cup uvidíme zítra v akci čtyři nejlepší z této zkoušky. Kromě avizovaného Angkor Wata to bude i pražský favorit Chioubocar (Rail Link), jediná klisna v poli Tularka (Toronado) a Mike of Jape (Jape), který ještě v mezičase od dostihu zvítězil v trojkovém dostihu ve Slušovicích na trati 1800 metrů. Angkor Wat, Chioboucar a Tularka se tak objeví na dráze po pěti týdnech přestávky, což je nejdéle ze všech účastníků Velké červnové ceny.

Vedle Pacific Hilla přijede z tréninkové centrály Valencio rodiny Holčákových také bělouš Calorific (Aussie Rules), který se při svém debutu ve Střední Evropě zapsal čtvrtým místem v klasické Velké jarní ceně, a prodloužená délka trati by mu nemusela vadit. Dalším koněm mířím z jarního klasického dostihu do Velké červnové je pátý Big Ben (Mikhail Glinka). Bell Elysees (Champs Elysees) se loni zúčastnil také Ceny zimního favorita, ale nejvíce potěšil svůj realizační tým před dvěma týdny vítězstvím na trati 2400 metrů. Třetí v tomto dostihu, necelé tři délky za ním, byl Corston (Camelot), který bude vedle již zmíněného Outback Rivera druhým svěřencem trenéra Šavujeva v dostihu. Na vytrvalecké trati je také prověřený Dalandi (Alandi), který koncem dubna při svém teprve druhém startu vyhrál dostih na 2400 metrů, jednalo se ale jen o zkoušku čtvrté kategorie. Trenér Olehla vysílá do dostihu teprve potřetí startujícího Benjamina (Teofilo), který se jako jediný z velkého startovního pole zúčastní všech tří testů na derby. V karlovarské Jarní ceně i v Memoriálu JUDr. Frankenbergera doběhl shodně na sedmých místech. Zbývající trojlístek startujících poslední generálky na derby tvoří osmý z Velké jarní ceny Well Absolut (Pouvoir Absolu), šestý z Frankenbergera Uran (Reliable Man) a při svém posledním startu účastník dostihu páté kategorie ve Slušovicích Zamindarton (Egerton).  

Velké červnové ceně bude předcházet 16. Cena Nory Jeane pro tříleté a starší klisny na mílové trati o 150.000 Kč, která má na rozdíl od loňska statut dostihu první kategorie. Vstup do sezóny v něm čeká obhájkyni vítězství a hvězdu Stáje Lascar Sašu (Makfi), která bude mít v sedle svou partnerku už při pěti vítězstvích Vendulu Korečkovou. V Německu druhým rokem jako trenér působící Jan Korpas přiveze z Drážďan svou svěřenkyni Wangi Wangi (Areion), loni vítězku dvou dostihů kategorie D na míli a letos při druhém startu umístěnou jako třetí v dalším dostihu stejné kategorie, ale tentokrát na trati 1300 metrů. V klisnině sedle bude první jezdec stáje trenéra Korpase Martin Laube. V dostihu bude také loni druhá Rabbit Havana (Havana Gold), dále spolehlivé klisny Iwnianka (Tempelwächter), která má už letos na svém kontě vítěztsví v dostihu druhé kategorie na 1800 metrů a Manolla (Tiger Cafe), druhá za Mollys Bestem v dalším testu druhé kategorie, ale tentokrát pro sprintery. Ve startovním poli dostihu jsou rovněž dvě zajímavé tříleté klisny, které mají oproti starším soupeřkám úlevu až 7,5 kg. Polosestra Touch Of Genia (Galileo) Touch of Australia (Australia) bude startovat potřetí v životě a naposledy doběhla osmá v Memoriálu JUDr. Frankenbergera. Bělka Haveyouverseen (Literato) dosud měřila síly se svými vrstevnicemi a po nadějném třetím místě v Memoriálu R. Deyla obsadila až šesté místo v Jarní ceně klisen.

VanaT Sasa Koreckova
Druhým vrcholem sobotního chuchelského odpoledne bude 16. Cena Nory Jeane určená špičkovým klisnám. Svou čtvrtou  dostihovou sezónu v ní zahájí svěřenkyně trenéra Tomáše Váni Saša, vítězka osmi dostihů včetně čtyř zkoušek nejvyšší kategorie

Velmi sledován také určitě bude první dostih dvouletých, Cena společnosti Emont Bohemia na 1200 m o 60.000 Kč, kde na úvod programu zažije dostihový křest deset dvouletých koní. Dokonce trojici juniorů vyšle na start trenér Allan Petrlík. Chov Rabbitu Trhový Štěpánov reprezentují třetí potomek klisny Rabbit Shirocco (Shirocco), ve druhé polovině března narozený Shirocco Alighieri (Durante Alighieri) a o měsíc starší hnědka Darkgelton Lady (Egerton), která je polosestrou lonské zimní královny Dark Absolu (Pouvoir Absolu), umístěné nedávno v Jarní ceně klisen i její slovenské analogii. Třetím zástupcem stáje Rabbitu je v první únorové dekádě narozená ryzka Rabbit Toronado (Toronado), která byla zakoupena za 12.000 guineí jako odstávče. Její matka, bába ani prabába nestartovaly, ale klisny z této rodiny se v posledních generacích osvědčili produkcí blacktype koní včetně vítěze Epsom Derby Pour Moi (Montjeu). Stáj Statek Blata Český ráj posílila bělkou Barthesou, dcerou vítěze Gr. 2 July Stakes  Alhehayeb (Dark Angel), který má již ve svém prvním ročníku potomstva (tříletém) jednoho Listed vítěze. Dalším nositelem bílé barvy je zástupce stáje MUDr. Evy Nieslanikové Joganville (Rajsaman) za koupený za 3.000 euro, který je druhým potomkem dvojnásobné francouzské vítězky Jamboree (Peintre Celebre), polosestry vítěze Prix d'Harcourt (Gr.2) Boris de Deauville (Soviet Star).

Před půlkou března narozená Renata (Poet´s Voice) stála majitele Stáje Březová jako roční 17.000 guineí. I její matka má zajímavého sourozence, vítěze Gr.3 Knickerbocker Stakes Legendary (Exceed and Excel). Zajímavá je též Ambra (Stormy River). V posledních generacích její rodiny najdeme více blacktype koní i plemeníků. Svou premiéru v roli trenérky koní si v dostihu odbude Michaela Musialová, která bude v sedle svého svěřence Whiskey Palace (Palace Episode). Další mladá trenérka Martina Havelková bude také k vidění v sedle svého svěřence, klisny Shenah zakoupené za 2.500 euro. Jejím otcem je sprinter Dandy Man (Mozart), mj. vítěz Gr. 3 Palace House Stakes. O odchovancích Rabbitu Trhový Štěpánov už jsme se zmínili a třetím zástupcem českého chovu  v úvodním dostihu dvouletých je nejstarší kůň v poli, lednový Forte (Bully Pulpit), který byl odchovaný v Krabčicích.

Dva dostihy jsou v rámci odpoledne vyhrazeny žákům v tradičním mezinárodním utkání. Dostihový den se koná na Mezinárodní den dětí a tak je nasnadě, že jeho doprovodný program bude věnován hlavně dětem (děti do 15 let mají na závodiště vstup zdarma). Dalším lákadlem doprovodného programu jsou jahodové hody a předváděcí jízdy společnosti Auto Jarov Kunratice.

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková a Pavla Pechmanová

Sázkové kurzy Tipsportu na vítěze Velké červnové ceny. Kompletní nabídku na dostihy ve Velké Chuchli najdete zde

Tipsport Velkacervnova

       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking