LamumV Pardubicích tentokrát nebudou v hlavních rolích specialisté na cross country, nýbrž klasičtí steepleři. Vrcholem programu je totiž Zlatý pohár – Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (L, 4400 m), který je s dotací půl miliónu korun vůbec nejbohatší českou klasickou steeplechase. Na jeho start se postaví pouhá šestice koní, což je způsobeno i absencí loňského vítěze Mustamira, jehož vyřadil zdravotní problém. Scházet zato nebude dvojice nejlepších z před měsícem konané předzkoušky Zlatého poháru.

V ní se prosadil Lamum (Glassonbury). Svěřenec Luboše Urbánka v závěrečném okruhu jako jediný akceptoval poctivé tempo Dangerous Gleama, jehož při točení do cílové roviny vystřídal na špici a jistě zvítězil. Že patří k našim nejlepším klasickým steeplerům, pravidelně dokazoval i v loňské sezóně, ale na jedničkové vítězství čekal až do letošní premiéry. Před rokem byl ve Zlatém poháru jeho jediným přemožitelem právě zmíněný Mustamir, takže tentokrát to může být ještě lepší.

Tempař Dangerous Gleam (Lovén) už ve Zlatém poháru zvítězil před dvěma lety. Právě v předloňské sezóně podával nejlepší výkony, když v jejím závěru prohrál ve Velké národní steeplechase o pohár Josefa Váni pouze s výborným Capferretem. Loni se na dráze objevil až na podzim, a byť zvítězil ve Slušovicích, tolik se mu nedařilo. Jeho výkony vždy byly odvislé od toho, jak se jeho žokejům podařilo trefit tempo. Tento úkol před měsícem zvládnul Niklas Lovén, a i proto před Dangerous Gleama v závěru dostal pouze Lamum. Šance svěřence Stanislava Popelky porostou s očekávanou rychlejší dráhou.

S výsledkem předzkoušky mohl být spokojený i realizační tým Yary (Liška). Svěřenkyně Radka Žaluda totiž v minulých sezónách sbírala umístění v nižších kategoriích, ale posledně mezi špičkou vybojovala páté místo. Dvojice jejích tehdejších přemožitelů bude sice tentokrát na startu scházet, ale jiní kvalitní soupeři přibudou. Jedním z nich je Pavlem Tůmou připravovaný Northerly Wind (Faltejsek), který na podzim skončil druhý ve Stříbrné trofeji. Letos sice ještě nestartoval, ale to by neměl být výrazný problém, protože předchozí dvě sezóny zahájil vítězně. Zkraje té loňské dokonce uspěl v Listed v německém Mannheimu.

Scházet samozřejmě nemohou koně připravovaní rodinou Váňových. Josef Váňa starší je trenérem Mistera Westminstera (Kratochvíl), který patřil ke špičce na rovinách a posléze i na překážkách, když nad italskými siepi získal několik umístění v dostizích kategorie Gr.1. Loni se ale vracel na dráhu po rok a půl dlouhé pauze a zdá se, že do někdejší formy mu něco schází. Výše tak může zamířit svěřenec Josefa Váni mladšího Accelerator (Bartoš). Ten během jara vyhrál v Miláně dvojici menších dostihů, a i když se současnými soupeři nemá srovnání, při české premiéře ho nelze podceňovat.

Ze zbylé sedmičky dostihů nabízí nejvyšší kvalitu krosová Cena města Pardubic (II. kat, 4500 m). Do ní pravděpodobně odskočí v roli favorita Evžen (Myška). Svěřenec Štěpánky Myškové loni jednoznačně kraloval čtyřletým krosařům a dobře vstoupil i do aktuální sezóny. V kvalitně obsazené Úvodní cross country Koroka totiž dlouho bojoval o druhé místo a nakonec skončil těsně čtvrtý. Dobrý start v nohách má také Lombargini, když zvítězil v kvalitně obsazeném handicapu. Do jeho sedla se navíc vrací osvědčený Jan Faltejsek.

Vůbec největší hvězdou sedmičlenné sestavy je ale Mazhilis (Kratochvíl). Svěřenec Josefa Váni totiž před třemi lety ovládl vrchol italské překážkové sezóny Gran Premio Merano. S pardubickými krosy se teprve seznamuje. Zatím se v nich představil dvakrát o dvě kategorie níž, a přestože vždy platil za favorita, bral „pouze“ dvě druhá místa. Jedničkovou vítězkou je také Poinsettia (Matuský), která v říjnu ovládla Cenu Laty Brandisové. Na mítinku Velké pardubické se dobře ukázal rovněž Rui Faleiro (Garner), když vyhojoval překvapivý bronz v Ceně Vltavy.

Dostihový spolek Pardubice








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net