Blazkova HelenaV nejvýznamnějším dostihu dvouletých, 78. Ceně zimního favorita ČSOB Private Banking, se v sobotu na mosteckém závodišti prosadil o hlavu reprezentant stáje Joly pana Ing. Odcházela a svěřenec Heleny Blažkové Zock, kterého vedl ž. Jaromír Šafář. Zock se může pochlubit nejstabilnějšími výkony ze všech špičkových dvouletých, protože jak v Ceně Masise, tak i v Gerschově memoriálu, byl pokaždé mezi třemi nejlepšími v cíli. S Helenou Blažkovou jsme probírali nejen sobotní Listed dostih, ale dozvěděli jsme se i to, jak je spokojena s letošní sezónou a také co nového je u ní ve stáji.


V Ceně zimního favorita se sešlo několik talentovaných juniorů včetně vítěze Gerschova memoriálu Sir Suna, Dominique a Noble Cliffse. Jak moc jste Zockovi před dostihem věřila? Podle sázkových kurzů byl až pátým favoritem dostihu.
Já jsem mu na vítězství věřila už v karlovarské Ceně Masise, ale ani v ní, ani na Poháru žokejů, ho jezdec neodjel tak, jak jsme potřebovali. V Karlových Varech šel Zock zepředu a přitom je to kůň, který má silnou koncovku 400 metrů. A v Gerschově memoriálu obíhal pole zvenku a už nestihl dohnat Sir Suna a Gold Evasive. Takže až vlastně teď v zimním favoritovi byl konečně dobře odjetý. Jarda Šafář ho zaparkoval, nechal odpočívat a cílovou rovinu seběhl. Měla jsem jen obavy, jak se Zock vyrovná s profilem mostecké dráhy, ale neměl s ní žádný problém. Mám z jeho vítězství velkou radost.

Myslíte si, že by mohl být příští rok vaším koněm do derby?
Já myslím, že by mohl stát dokola. Někteří potomci Rock of Gibraltara jsou sice mílaři, ale řada z nich je i vytrvalých. Ze Zockova projevu v dostihu doufám, že by mohl příští rok dojít až do derby.

CZF dobeh
Strhující doběh 78. Ceny zimního favorita ČSOB Private Banking pro Zocka a ž. Jaromíra Šafáře

Jaký vlastně je nejvýše hodnocený kůň dvouletého ročníku povahově?
Zock byl dříve rozpustilý a tvrdohlavý, ale teď už spolupracuje dobře. Dokončí práci a je hned úplně v klidu, spokojený a vyrovnaný. Po dobrém s ním jde všechno. A snáší moc dobře i dostihy. Velmi dobře po nich regeneruje a je brzy veselý. Je na tom dobře, nepotřebuje dlouho odpočívat.

Kdy jste vlastně začala tušit, že máte v tréninku dvouletka, který by mohl patřit ke špičce ročníku?
Vlastně už od jeho prvních kentre. Zock začal pracovat s tříletými hřebci a stačil jim. Když dvouletý kůň stíhá s o rok staršími koňmi, tak musí být dobrý.  A od prvního startu v dostihu pracuje s Nyani Tombou, který mu dělá vodiče. 

Dívala jsem se na vaši tréninkovou listinu a zaujali mě v ní dvouletí koně se zajímavými jmény – Schemiik a Lysyanargent, kteří zatím nestartovali. Můžete nám o nich něco prozradit?
Schemiik je po Zamindarovi a byl zakoupený na breeze-up dražbě. Bohužel ho trápí šimbajny, proto ještě nevyběhl. Ale absolvoval několik prací se Zockem a dokázal ho v nich i atakovat, takže myslím, že to nebude marný kůň. A Lysyanargent sice není příbuzný Lysyana, jak by někdo mohl předpokládat, ale jeho jméno ho má připomínat. Pořád ale roste a je rozlámaný. Potřebuje tedy čas, ale líbí se mi.

Blazkova Zock
Trenérka Blažková se Zockem při slavnostním předávání čestných cen

Když jste zmínila Lysyana – jak se mu daří?
Lysyan se má výborně, ale ukazuje se, že mu docela chybějí dostihy. Pokud stihneme vše administrativně vyřídit, tak by měl startovat ještě na závěr sezóny v Kolesách.

Otázka na závěr - jak jste spokojena s letošní sezónou, do jejíhož konce zbývá už jen několik dostihových dnů?
Spokojená určitě jsem. Na to, jak málo koní nám běhá, a vlastně i vzhledem k tomu, že nám v týmu letos chyběl Lysyan a dříve skončil sezónu Prince Orpen, tak jsme dosáhli dobrých výsledků a naši koně jsou ve velkých dostizích vidět. Počet koní se ale u nás oproti jaru dost snížil, například naši stáj po dvou vítězstvích a třetím místě ve druhé kategorii opustila Nicole Megan, což mne mrzí. Máme několik boxů volných a ráda bych u nás uvítala koně dalších majitelů.

Michaela Zemanová

Fotografie: Petr Guth, dalšího jeho snímky z mosteckého sobotního odpoledne si můžete prohlédnout zde    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking