chrisrichnerÚspěšnou sezónu má za sebou bloodstock agent Christian Richner. Poté, co jím vybraný Rocky of Gracie zvítězil ve Slovenském derby 2011 získal Richner další derby úspěch i loni zásluhou Kadynyho. Náš rozhovor ale nebyl jen o úspěších... 

 

 

 

Jak úspěšná pro Vás byla loňská sezóna?

Loňská sezóna byla mojí zatím daleko nejúspěšnější sezónou v roli bloodstock agenta. Koně, které jsem koupil či se na jejich koupi podílel vyhráli 91 dostihů včetně tří Derby - Kadyny vyhrál v Čechách, Latin Lover v Maďarsku a New Heaven v Chorvatsku - a tří dalších klasických dostihů. Vedle toho tito koně získali 74 umístění v dostizích graded, listed a I. kategorie, zajistil jsem také podstatně více transportů než dříve. Spokojen jsem i s chovatelskou částí svého bloodstock byznysu - začíná být stále pro mně významnější a každoročně roste počet chovných klisen, které vypravuji do zahraničí na připuštění.


Zmínil jste vítěze Českého derby Kadynyho, kterého jste na podzim roku 2011 koupil za 160 tisíc euro na mixed dražbě společnosti Arqana. Co vás vedlo k výběru právě jeho?

Koně jsme vybrali společně s trenérem Františkem Holčákem. Hledali jsme koně s již prokázanou třídou, který nemá za sebou příliš mnoho startů a bude mít dostatek vytrvalosti, aby mohl uspět v derby. Kadyny splňoval všechna kritéria a tak jsme byli rádi, že se nám jej podařilo získat. I přesto, že to není nejjednodušší kůň na ježdění a potřebuje velké dráhy, dosáhl toho, kvůli čemu jsme jej kupovali.


Kolik koní jste v loňském roce nakoupil a kolik z nich bylo koupeno pro české majitele?

Koupil jsem 75 koní, z nichž zhruba 40 bude reprezentovat na dráze české majitele. Ostatní jsem koupil pro své stálé klienty z Polska, Slovenska, Maďarska, Chorvatska a Srbska, stále významnější jsou pro mě i klienti z Rakouska a Švýcarska.


Který je z koní, které jste koupil, podle vašeho názoru pro příští klasickou sezónu nejslibnější? Myslíte, že se vám podaří udržet šňůru vašich v derby úspěšných nákupů?

Doufám, že ano. I přesto, že zatím neměli moc příležitostí, ukázali již loni někteří dvouletí, že by mohli být užiteční a doufám, že mezi nimi je kůň, který vyhraje ten jediný dostih, který se počítá. Dnes je předčasné hodnotit a tipovat, ale myslím, že koně jako Tozan, Maestro Quercus, Marcus Aurelius, Nyani Tomba, Feraclos nebo některý z těch, kterého mám na "nákupním seznamu" bude vážným kandidátem na úspěch v klasickém dostihu.


kadyny

Foto: Největším úspěchem Christiana Richnera bylo loni v ČR vítězství Kadynyho v Českém derby. Foto Zenon Kisza.


Koupil jste loni více ročků nebo dvouletých a starších koní. A mění se v tomto směru nějak zájem kupujících?

Koupil jsme přibližně shodný počet ročků jako dvouletých a starších koní. Starší koně jsou ale trochu jiná část trhu, vesměs jsou to koně kupovaní pro překážkový provoz. Osobně preferuji nákupy dvouletých koní na breeze-up dražbách, protože u těchto koní vidíte, co kupujete. Trh s ročky je také zajímavý, ale na něj více investujete do naděje. Moji klienti obvykle dají na mé rady a kupují více a více dvouletých, ale velkým klientům doporučuji investovat jak do dvouletých, tak i do ročků.


Český turf má aktuálně nemalé problémy s finančním zajištěním. V loňském roce došlo k celkovému poklesu cen, výhled na sezónu 2013 také není příliš pozitivní. Odráží se to nějak ve vašem byznyse?

Doufám, že ne. Ovšem během dražebního období sezóny 2012 ještě nebyly známy, nebo alespoň nebyly v obecném povědomí, velké problémy chuchelského závodiště. Ačkoliv myslím, že tyto problémy jsou především způsobeny nekompetencí managementu, jsem si jist, že se je podaří vyřešit a budoucnost bude příznivá. Stále mám důvěru v budoucnost a doufám, že se aktuální problémy mého byznysu příliš nedotknou.


Vraťme se k loňské sezóně. Jaké bylo vaše největší překvapení, jak pozitivní, tak negativní, u koní, které jste zakoupil, ale i obecně?

Z pozitivní stránky mě nejvíce překvapil Latin Lover, kůň, kterého jsem koupil za 2.500 euro, dále pak A Gentleman a Trip To Rhodos. Největší zklamání, a to zřejmě za celou moji kariéru, mi přinesl Sinuhet, který vůbec nevyběhl. Z ostatních koní mne velmi pozitivně překvapili Atack a Pegas, zklamal naopak Green World.


Působíte jako bloodstock agent na českém trhu již řadu sezón. Změnily se za tu dobu nějak preference českých majitelů? Nebo zůstává standardní požadavek na koupi dobrého koně za málo peněz?

Za tu dobu došlo k opravdu výrazným změnám. V podstatě je trh dnes rozdělen na tři části. Velké majitele, kteří investují vysoké částky, střední část trhu na koně mezi 10 a 20 tisíci eur a pak spodní část. Samozřejmě stále každý chce koupit dobrého koně za nízkou cenu, ale je to stále obtížnější, přesto, že je to věc, kterou dělám nejraději. Nic pro mě není větším zadostiučiněním než koupě dobrého koně za co nejnižší částku. Realisticky však, aby byla rozumná šance na dobrého koně, musíte investovat tak 10 tisíc euro, přesto však stále dělám vše co umím, abych koupil dobrého koně při jakémkoliv rozpočtu.


V loňském roce většina trhů rostla. Co očekáváte v letošním roce, zvláště na trzích, na kterých operujete nejvíce - tedy v Baden-Badenu a ve Francii?

Pokud nedojde k nějaké ekonomické katastrofě, zůstanou trhy ve Francii, Aglii a Irsku velice silné, což je dáno řadou faktorů jako je nižší počet narozených hříbat či rostoucí zájem ze zámoří. Co se týká Německa nejsem si jist, jestli to pro něj platí také. Části trhu chybí kvalita, mj. i proto, že řada velkých německých hráčů již své koně neprodává v Německu.     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net