lot 158Včera začala v Deauville Vente Mixte de Février, dvoudenní únorová mixed dražba, nabízející jak čerstvé ročky, tak i koně v tréninku či chovné klisny. Nejaktivnějším kupujícím úvodního dne byl v Česku působící bloodstock agent Christian Richner, který vydražil celkem 13 koní včetně třetího nejdražšího koně dne. Čtyři ze svých nákupů realizoval ve prospěch českých stájí, které se tak mohou těšit na zajímavé posily, z nichž některé možná uvidíme i na startovních listinách klasických dostihů.

 
Jedním z nich by mohl být za 10.000 € získaný lot 62, tříletý bělouš irského původu Nico (Holy Roman Emperor). Dnes již bývalý svěřenec trenéra Soudana má za sebou 8 startů, z nichž dva stihl už v této sezóně. Lépe se mu ale dařilo loni, kdy sezónu zakončil vítězstvím v prodejce na 1300 metrů v Deauville. Vedle zmíněného vítězství získal též 4 dotovaná umístění, vydělal 17.455 € a jeho francouzský rating činí 32 kg.

Ještě vyšší rating 35 kg aktuálně vlastní za 6.500 € získaná francouzská odchovankyně Got Luck (Belardo) (lot 67). I ona má za sebou 8 startů, přičemž všechny absolvovala jako dvouletá. V polovině června vítězně debutovala v dostihu na 1300 metrů v Craonu, poté byla dokonce druhá v Class 2 a postavila se i na start listed dostihu ve Vichy. Tam se sice neumístila, ale tehdejší výkon handicaper ocenil známkou 38,5 kg. Pak ale šla s formou dolů a v posledních 4 startech, z nichž tři se odehrály v prodejkách, se neumístila.

Třetím tříletkem, jehož Richner včera pro českou stáj získal, je za 1.000 € vydražený nestartovavší Rainier (Olympic Glory) (lot 29). V Anglii narozený, ale k zisku francouzských majitelských prémií kvalifikovaný valach je druhým potomkem listed vítězky Flash Mash (Smarty Jones). Všichni tři tříletí posílí trenérský úsek Zdeno Koplíka - Got Luck bude reprezentovat stáj Lokotrans, Nico stáj Maneko a Rainier stáj Blanky Kopecké.

Nepřehlédněte článek v rubrice Chov: Z Napajedel přišla smutná zpráva. Egerton uhynul

Nejdražším koněm, kterého Richner koupil pro českého majitele, je nyní již roční v Irsku narozený hřebeček (lot 158) z prvního ročníku elitního vytrvalce, dvojnásobného vítěze Irish St. Leger (Gr.1) a vítěze Ascot Gold Cupu (Gr.1) Order of St George (Galileo). Za 16.000 € vydražený hnědák je synem dvojnásobné vítězky Beaumont (Trempolino), mj. matky pětinásobného vítěze a listed umístěného Brokeback Mountain (Le Havre). 

Richner včera nakupoval i chovné klisny, bohužel nikoliv pro náš chov. Za 85.000 € se mu podařilo získat třetího nejdražšího koně dne, kterým byla Galileova dvanáctiletá dcera Oh Beautiful (lot 148), nabízená březí po Shalaa (Invincible Spirit). Francouzskou listed vítězku z výtečné rodiny, k níž náleží i skvělé Magical či Rhododendron, koupil pro rakouský Sage Stud, který nedávno získal nového majitele a je nyní kompletně rekonstruován. 

Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net