Dnes začíná v Newmarketu největší dražba koní v tréninku na světě - Tattersalls Horses in Training Sale. Dražba, na níž jsou nabízeni koně rozličných věků i kariér, sehrála nemalou roli i v polistopadovém vývoji českého turfu. Svého času byla magnetem pro majitele hledající třídové dvouletky pro naše klasické dostihy, aktuálně nejúspěšnější kůň na českých drahách z této dražby exceluje na překážkách. Podívejme se na pár jmen, která byla zakoupena právě zde a poté psala historii našeho turfu.
27. říjen 1992 hraje v českém turfu zvláštní roli. Ten den byl na Tattersalls Horses in Training Sale, populární dražbě koní v tréninku v Newmarketu, zakoupen českým majitelem první kůň. Vybral jej tehdy společně s trenérem Romanem Vítkem Luke Lillingston a oním koněm, který tehdy stál 5.200 gns, byla dvouletá ryzka Ajanta (Rousillon). Ani přední anglický bloodstock agent jistě tehdy netušil, co svým nákupem odstartoval a jaký vliv bude mít tato dražba v následujícíh letech na český turf.
Ajanta absolvovala v Británii, kde ji trénoval Barry Hills, celkem 4 starty, ze kterých vytěžila jedno vítězství v dostihu Class E v Nottinghamu, dále jedno třetí a jedno čtvrté místo. V posledním startu v sedle s Paulem Edderym zkusila štěstí v listed dostihu, ale v osmičlenném poli obsadila poslední místo. Poté byla nabídnuta v dražbě, ze které se stěhovala do Lysé nad Labem k Františku Vítkovi, který ji připravoval pro stáj JUDr. Fidelise Schlée a za cenu 5.200 gns putovala do Čech.
Na českých drahách excelovala a ač ji v derby porazil rakouský Manhattan Project, ukázala směr těm majitelům, kteří nelitovali prostředků na koupi vyzkoušeného koně, a zvláště těm hledajícím "tutovku" pro nadcházející derby. V roce 1992 byla Ajanta jediným koněm, který z této dražby přímo putoval do českého tréninku, ale když si zalistujete tehdejším katalogem, najdete v něm celou řadu důvěrně známých jmen, která dokazují, že především maďarští a rakouští majitelé tuto dražbu a benefity, které z ní mohly na domácích drahách vytěžit, již dobře znali. Tehdy byli na dražbě nabídnuti mj. vítězka maďarských Oaks Musical Prospect, vítěz prvního Slovenského derby Zimzalabim, Gd3 vítěz v Maďarsku Tahasun, maďarský derby vítěz Finavon, Sadler's Wellsův syn Well Directed, dvojnásobný vítěz Kincsem díj First Mission či Ponsardin, kteří všichni směřovali do maďarských a rakouských stájí a většinou později i do maďarského (Tahasun a Ponsardin také do českého) chovu.
Hned následující rok na dražbu vyrazil tým kolem trenéra Šatry a Radky Kroulové, kteří i v letech příštích přivezli z této dražby nejvíce koní. A to včetně vítězky Oaks z roku 1995 Playlet, kterou Radka Kroulová vydražila v roce 1996 za pouhých 1.600 gns. Nebylo divu, Playlet jako dvouletá absolvovala jen dva starty a nevydělala ani penny. Tehdy to k úspěchu na českých drahách stačilo. I když, o pár let později, kdy už konkurence na českých drahách výrazně vzrostla, se klasický úspěch povedl další laciné klisně, která stála dokonce jen polovinu sumy, která byla vyplacena za Playlet. Tehdy se Alexi Gorriemu podařilo za 800 gns zakoupit klisnu Maromu, pozdější vítězku Jarní ceny klisen 2001. Její cena byla nízká i vzhledem k předchozí kariéře, protože klisna sice nebyla v Anglii žádnou hvězdou, ale ze tří startů získala jedno třetí a jedno páté místo a takoví koně se určitě za 800 liber neprodávají. "Klisna se v Anglii zranila v boxe, zůstala jí viset zadní noha v hrazení," vysvětloval tehdy pro Dostihový žurnál, vycházející na stránkách Fitminu, trenér Jiřího Michal. "Byla proto velmi zlá, na nohu si nenechala sáhnout a když si jí před dražbou chtěli kupci prohlédnout, kopala po nich. Proto jí nikdo nechtěl a získali jsme ji takto lacino."
Ale časy se měnily. Jednak rostla konkurence na českých drahách, ale také zájem majitelů z jiných zemí o koně z newmarketské dražby. Za úspěch už tak museli čeští majitelé většinou platit výrazně vyšší sumy, ale i tak z této dražby přišla k nám celá řada špičkových koní. V roce 1996 byli například na této dražbě zakoupeni vítěz Memoriálu dr. Frankenbergera a třetí z derby Sheffield Shark (za 2.600 gns), třetí ze Slovenského derby a posléze ve Velké pardubické úspěšný Maskul (9.500 gns), vítězka Velké květnové ceny Emlah (10.000 gns), druhý z derby High Extreme (12.500 gns) či dvojnásobná jedničková vítězka Northern Girl (6.200 gns). O rok později si Ing. Rajmund Pavla na této dražbě vyhlédl jednoho z nejlepších koní, který k nám z ní přišel - bělouše Blueridge Dancera, který se za tehdy velmi výjimečnou investici ve výši 25.000 gns odvděčil skvělými výkony na mílových tratích a titulem Koně roku. Následující rok byl na dražbě koupen českým majitelem jen jediný kůň, ale stál za to - za 31.000 gns tehdy Luke Lillingston vybral ryzáka Hyphena, pozdějšího šampióna sprinterů i šampióna mílařů.
Nemalá část koní, zvláště hřebců, byla kupována s cílem uspět v derby a získat dotaci, která jediná umoňovala alespoň nějakou návratnost vložených prostředků. Realitou je, že ač velká část dvouletých hřebců z této dražby v derby skutečně startovala, většina z nich se později mnohem úspěšněji realizovala na kratších distancích. Najít dvouletka s ucházející třídou a vytrvaleckými dispozicemi nebylo a stále není jednoduché. V rozhovoru, který jsme v době největších českých nákupů udělali s Oliver Gainsford-St-Lawrencem, předním anglickým bloodstock agentem, to Oliver vysvětloval jednoduše. "Na dražbě je nabízeno jen velmi málo dvouletků, kteří mají předpoklady prostát 2400 metrů. Většina anglických majitelů ví, že vytrvalci většinou neukáží svou nejlepší formu již ve dvou letech, a tak je do dražby neposílají."
Nejúspěšnějším koněm HIT Sale v českém turfu byl ryzák Darsalam, foto Zenon Kisza
Přesto se takového koně najít jednomu z "českých" majitelů podařilo, byť tehdy výrazně slevil z požadovaného ratingu. Oním majitelem byl Ardak Amirkulov, který s trenérem Šavujevem v roce 2003 zakoupili za 6.500 gns ryzáka Darsalama. Hřebec skvělého původu měl tehdy za sebou 2 starty, nejprve doběhl v Pontefractu devátý v poli 12 nezvítězivších koní, následně v Leicesteru uzavřel doběh Racecourse Video Services Conditions Stakes (Class C) v Leicesteru, kde na předposledního koně ztrácel v cíli 22 délek. Po přesunu od Marka Johnstona k Arslangireji Šavujevovi hřebec s pozdně vytrvaleckým rodokmenem pomalu začínal předvádět alespoň část z toho, co uměl jeho polobratr, vítěz anglického St. Legeru Moonax. Po triumfu v Českém derby a Saint Leger začala jeho spanilá jízda po předních evropských drahách, dokonce se pokusil navázat na úspěch Moonaxe a jeho šesté místo v anglickém Saint Legeru rozhodně nebylo neúspěchem. Kůň, který patří v dlouhé historii newmarketské dražby k nejvýhodnějším nákupům, jaké tam kdy byly realizovány, později korunoval svou kariéru triufem v Gr.1 Rheinland-Pokal a Kolíně nad Rýnem.
Darsalamův úspěch inspiroval mnohé, a tak nebylo divu, že po jeho skvělých výsledcích ve třech letech se v říjnu 2004 vypravila do Newmarketu celá řada českých majitelů, toužících po podobném úspěchu. Do českého tréninku z této dražby zamířilo 13 plnokrevníků, za které jejich majitelé zaplatili historicky nejvyšší sumu - celkem 240.500 gns! Nový Darsalam mezi nimi nebyl, ale klasický vítěz, respektive vítězka, ano. Stáji Dagi za 32.000 gns koupená Ecologically Right vyhrála s obrovskou převahou Jarní cenu klisen, poté stejně suverénně i Cenu Pat's Music a Cenu Whisky na Slovensku. Štěstí znovu zkoušel i Ardak Amirkulov, který tehdy koupil tři hřebce. Nejdražší z nich, Northanger Abbey (24.000 gns) vyhrál jen trojku v Chuchli, za 15.000 gns zakoupený Moviestore se však blýskl triumfm ve Velké ceně českého turfu.
Výrazně tehdy investoval i Dr. Charvát, který za dva dvouleté hřebce, koupené prostřednictví agentury McKeever St Lawrence, zaplatil 88.000 gns. Oba se do derby dostali, lepší z nich, Mastman (48.000 gns), v něm finišoval čtvrtý a později rozšířil řady těch hřebců, kteří našli svou parketu na kratších distancích, když vyhrál mj. Velkou květnovou cenu. Vytrvalost rozhodně nechyběla šestému v cíli derby Royal Mougins (40.000 Gns), což demonstroval mj. i druhým místem v Ceně prezidenta. K úspěchu v derby mu chybělo trochu třídy nebo možná trochu ranosti, později se ale našel na překážkách a vyrostl z něj nejlepší steepler své doby a jeden z nejlepších v novodobé historii našeho turfu, který mj. třikrát triumfoval v Gd1 Corsa Siepi di Merano. Na překážkách vydělal 11,210.240 Kč, na rovinách dalšího půl miliónu a z pohledu vydělaných dotací je historicky nejúspěšnějším českým nákupem newmarketské dražby, překonávajícím i skvělého Darsalama.
Royal Mougins sice na rovinách úplně nesplnil očekávání, vše však vynahradil v překážkovém provozu. Foto Milan Křiček
Na Horses in Training Sale ale nebyli kupováni jen koně s vyhlídkou úspěchů na dráze. Hřebčín Napajedla nakoupil v roce 2005 prostřednictvím Axela Donnerstaga čtveřici tříletých klisen pro posílení napajedelského chovu, z nichž nejdražší byla nestartovavší Giant's Causewayova dcera Cape Monday (13.000 gns).
Nejúspěšnějšími českými koňmi zakoupenými v roce 2007 byli tehdy dvouletí Priory Bay (25.000 gns), zakoupený skrze Fredy Gang Bloodstock, který v péči Josefa Váni později vyhrál 11 překážkových koní, a úspěšný sprinter Another True Story (38.000 gns). Rok 2007 bychom však mohli nazvat symboliskou tečkou za zlatým obdobím dražby Horses in Training Sale v českém turfu. Od té doby nákupy výrazně poklesly, a ani koně z této dražby už nebývají takovými hvězdami v našem turfu, zvláště co se týká zakoupených dvouletků. Byly sice později realizovány i mnohem nákladnější investice, mezi které patří koupě Sadler's Wellsova tříletého syna Mikhaila Fokine, kterého Ardak Amirkulov koupil v roce 2008 jako koně s ratingem 93 liber za 62.000 gns, ale účastník anglických Gr.1 dostihů excelentního rodokmenu (matka Rain Flower, polosestra Epsom derby vítěze Dr Deviouse, později dala vítězku Oaks Dancing Rain), který teoreticky měl být hvězdou českých vytrvaleckých dostihů, se u nás neprosadil a byl vykastrován.
I později přišli z této dražby do ČR úspěšní koně jako třeba v roce 2010 zakoupený dvouletek All The Evil (12.000 gns), pozdější vítěz Velké ceny Prahy, či třeba Sign of The Zodiac (22.000 gns), zakoupený jako dvouletý v roce 2012, ale celkově se zájem českých majitelů přesunul více k ročkům. Impulsem k opětovnému vyššímu zájmu o tuto dražbu, byť již nikoliv v roli zdroje potenciální klasiků, by mohla být letošní Velká pardubická. Její vítěz, No Time To Lose, také pochází z této dražby, která tak zaznamenala třetí triumf v nejpopulárnějším českém dostihu. V roce 2012 byl zde zakoupen jako tříletek za 17.000 gns a vrcholem jeho předešlé kariéry bylo vítězství v handicapu na 2 míle na all-weatheru v Lingfieldu. Od něj sice vedla do Pardubic poměrně dlouhá cesta, ale výkon, který v letošním ročníku No Time To Lose předvedl, že No Time To Lose rozhodně není na konci této cesty.
Zatím poslední velký úspěch Horses In Training Sale v Česku - triumf No Time To Lose ve Velké pardubické
Zda i letos budou v Newmarketu zakoupeni další třídoví překážkáři, či zda dokonce nekdo najde budoucího klasického vítěze uvidíme v budoucnu. Ale i kdyby se letošní ročník obešel bez účasti českých zájemců, významné místo v historii českého turfu už této dražbě nikdo nevezme.
Miloslav Vlček