goffsV sobotu skončená November Breeding Stock Sale společnosti Goffs ukázala, jak vysoko jsou dnes ceněné perspektivní chovné klisny. Dražba, z níž mimořádnou událost udělal rozprodej koní společnosti Paulyn Ltd, byla zajímavá i pro český chov.


V nabídce rozprodeje koní australského majitele Paula Makina byla i letošní vítězka Irish Oaks Chicquita (lot 1128), zřejmě vůbec nejúspěšnější dcera vynikajícího Montjeua na dráze. O klisnu se strhl velký boj, jehož výsledkem byla dosud nejvyšší suma, která by byla v Irsku na dražbě za koně zaplacená - 6 miliónů euro. Rekordní sumu zaplatili Peter a Ross Doylovi, podle nichž se klisna ještě objeví na dostihové dráze. Pro nás je velice zajímavá rodina, z níž Chicquita pochází. Její prabába Puce (Darshaan) je totiž matkou u nás působícího plemeníka Durante Alighieri, který je synem jiného Sadler's Wellsova syna Galilea a tudíž blízkým příbuzným rekordmanky.

Také další dvě nejdražší klisny dražby byly součástí pečlivě budovaného stáda Paula Makina. 1,100.000 euro stála osmiletá Fleeting Spirit (Invincible Spirit) (lot 1120), někdejší šampióna evropských sprinterů, nabízená březí po Galileo. I tato klisna má jistý půvab, byť bohužel už jen čistě vzpomínkový, pro náš chov. Její bába The Bean Sidhe (Corvaro) je totiž pravou sestrou někdejšího českého Koně roku klisny Whisky, která byla i jedním z důvodů pozdějšího zakoupení jejího otce Corvara (Vaguely Noble) pro český chov.

Také třetí nejdražší klisna patřila do Paulyn Dispersal - za sedmiletou Song (Sadler's Wells) (lot 1126), nestartovavší pravou sestru Gr.1 vítězek Yesterday a Quarter Moon, zaplatil Friarstown Stud rovný milión eur.

Z pohledu našeho chovu vůbec nejzajímavějším koněm dražby byl lot 1131, pod nímž byla nabízena čtyřletá Gr.3 vítězka Hazel Lavery (Excellent Art), polosestra listed vítězky a dvakrát Gr.3 umístěné Leo Gali (Galileo) stáje DAR. Klisna, jejímž letošním partnerem byl famózní Frankel (Galileo), byla před rokem na Tattersalls December Mares Sale prodána za 280.000 gns a nyní, po investici 125 tisíc gns do připuštění Frankelem, změnila majitele za úctyhodných 850.000 euro, tedy po přepočtu 23 miliónů korun. To byla čtvrtá nejvyšší cena dražby a vůbec nejvyšší cena mimo rozprodej koní Paulyn Ltd.

Celkově skončila dražba mimořádným úspěchem, když za šestimístnou částku bylo prodáno plných 49 koní, zatímco před rokem jen 17. I bez započtení výprodeje Paula Makina vzrostl obrat meziročně o 60% na 13 miliónů euro, průměrná cena poskočila výše o 44% na 10.159 euro, medián o 32% na 14.500 euro.
      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking