janda tomas tattire19Loňský rok byl výrazně jiný než ty předchozí. To už jste jistě slyšeli a četli asi tisíckrát, stejně jako důvody, respektive, důvod, kvůli němuž byl loňský rok tak zcela jiný. Jiný byl i pro bloodstock agenta Tomáše Jandu, jemuž jsme na začátku nového a doufejme podstatně veselejšího roku položili několik otázek. Většina se týkala situace na evropském trhu s nejrychlejší krví, ale došlo i na chovné klisny a pár plemeníků, o které se tady stará.


Máš za sebou další rok, který pro byl pro všechny hodně náročný. Jak jsi jej jako bloodstock agent prožíval?
Též náročně, ale jsou profese, které jsou na tom určitě mnohem hůř. Nejhorší byla ta nejistota, změny ze dne na den, chaos a rozdíly mezi opatřeními v jednotlivých zemích. Jinak práce jsem měl stále dost a občas i díky komplikacím s koronavirem, který ztížil cestování, někdy až moc.

Koronavirus ovlivnil téměř vše a nepochybně se spolupodepsal i na globálním poklesu cen plnokrevníků. Byli jsme svědky poklesu cen, byť různě vysokých, v takřka všech segmentech trhu. Přišlo mi však, že se možná nejvíce dotkl koní v tréninku nebo alespoň jeho části. Soudím tak z několika tvých nákupů na podzimní dražbě koní v tréninku v Newmarketu, kde jsi získal koně solidních ratingů za překvapivě velmi nízké ceny. Byla to souhra náhod, nebo opravdu zájem o tyto koně tak poklesl?
Musím říct, že nakonec ten propad cen nebyl nijak vysoký. Na začátku září všichni očekávali propad mnohem větší. Některé dražby průměrnou cenou skoro nešly dolů, což určitě nikdo nečekal. A třeba Tattersalls December Yearling Sale, což je poslední dražba ročků v Evropě, šla dokonce nahoru. Nicméně bylo několik zajímavých jevů. Dolů šly ceny nejlevnějších koní v tréninku, ale u lepších koní bych řekl, že ceny spíš rostly. Očekávaný trend redukce počtu koní v tréninku nakonec nebyl tak velký, jak se čekalo a logicky většina vyřazovala primárně ty nejslabší koně. Možná bylo o něco méně kupců, proto se občas podařilo levně koupit koně slušných ratingů, ale na cenu nemá samozřejmě vliv jen rating. Důležitý je zdravotní stav a další faktory.
Co bylo ale poměrně zajímavé, a to na dražbách všech kategorií, že bylo mnohem méně koní prodáno za 1-2 tisíce eur či liber. Bylo to způsobeno online kupci. V minulosti, zejména v době krize, na spoustu koní nebyl ani příhoz a člověk váhal, jestli těch 800 euro přihodí nebo ne, protože jiný kupec nebyl. Teď ale v tomto případě téměř vždy přišel příhoz online. Potom mě docela překvapila ochota kupovat online a i přes všechny rizika, která nejsou malá, jsem sám koupil na čistě online dražbě 9 koní. Tato dražba společnosti Goffs byla vlastně první čistě online dražba ročků v Evropě, také jsem koupil i pár koní online na normálních dražbách, kde jsem nebyl přítomen a podařilo se i koupit v rozmezí hodiny koně na dražbě v Irsku a ve Francii. Před pár lety nemožné. Byla to docela zajímavá zkušenost mít v každém okně počítače jednu live dražbu, a v jednu chvíli jsem dokonce přihazoval na koně v podstatě ve stejný čas na obou různých dražbách.

Hodně jsi letos nakupoval ročky z prvního ročníku Highland Reela. Čím tě tak oslovil?
Higland Reel se mi líbil svou tvrdostí, třídou a myslím, že by jeho potomci stejně jako on sám neměli mít problém s pevnějšími drahami. Má samozřejmě i výborný původ. Na druhou stranu každý rok kupuji větší množství koní po začínajících plemenících vytrvalcích jako loni Harzand, předtím Kingston Hill, protože většina majitelů chce vytrvalce, a v katalozích jich je stále méně a méně. Navíc komerční chovatelé se bojí těmito vytrvalci v dalších sezonách připouštět, takže pokud už vytrvalec jde do rovinového chovu, tak většinou má více potomků jen jeho první ročník. Pak buď nepřesvědčí a jde do překážkového chovu nebo vyletí cena nahoru a je pro nás nedostupný. 


Jedním z řady ročků po Highland Reelovi, které Janda v loňském roce koupil, je i tento hnědák z klisny Last Gold, zakoupený na Book 2 říjnové dražby v Newmarketu za 38.000 guinejí. Foto Tattersalls. 

Začal nový rok a hned některé dražby změnily termíny, opět kvůli pandemické situaci. Na podzim, až začnou dražby ročků, bude už doufejme klid, nastane ale čas, kdy se budou sčítat ztráty, které pandemie způsobila. Jaký očekáváš vývoj cen na trzích, zvláště u ročků?
Strašně těžko se to odhaduje. Na začátku září všichni očekávali propad u ročků 20-50%. Nakonec ten propad byl menší. Podobné i u hříbat. Bude hodně záležet na tom, jak bude probíhat sezona ve většině zemí, jaké budou dotace, a samozřejmě ekonomická situace. Pokud se během pár týdnů situace díky očkování nezlepší, tak myslím, že pro mnohé firmy bude letošní rok ještě těžší než loňský, protože rezervy už vyčerpaly, ale zase pokud bude vše třeba od léta více v normálu, tak může být na podzim optimismus a ceny dolů nepůjdou. Pokud bych měl ale přece jen trochu věštit, tak čekám něco podobného jako letos tedy plus mínus 10% stejné ceny jako loni, ale příští rok už čekám zase nárůst stejně jako vlastně rostly ceny posledních cca 10 let.

Jsi členem prezidia ČSCHPMDK a sekretářem zmíněného svazu. Podobně jako jiné spolky i jeho činnost, alespoň z vnějšího pohledu, loni vlivem okolností výrazně ustrnula. Jak to vidíš ty a co Svaz aktuálně řeší?
Ano určitě byla činnost vnějšími podmínkami hodně ovlivněna. Naštěstí jsme stihli valnou hromadu, ale jaro pak bylo komplikované a členové svazu zejména pánové Bečvář a Bláha ale i všichni další členové Rady JC ČR museli řešit hodně věcí. Schůze prezidia se ale svolávaly dost složitě. Stejné to pak bylo na podzim, kdy jsme i jedno prezidium nebyli schopni vůbec svolat, protože situace se nezlepšila ani do Vánoc, ani teď zatím po novém roce. Zrovna minulý týden jsme ale měli schůzku s panem Bláhou na JC a řešíme postoj svazu k prémiím a opět členové Rady řeší vlastně celou sezonu. Další Rada JC ČR by měla být tuším v únoru, tak před ní, pokud nepůjde jinak, uděláme aspoň online prezidium.

Nepřehlédněte: Český start v Rijádu je stále pravděpodobnější. Zariyannka dnes obdržela pozvánku od pořadatelů Saudi Cupu

Chov v ČR loni opět výrazně klesl a ač nevěřím na nějaká rychlá řešení, určitě mu nepomohlo ani zrušení majitelských prémií, aby se zajistily prostředky na rozběhnutí sezóny bez diváků. Rada JC na posledním zasedání o nich jednala a v Zápise bylo, že si vyjedná stanovisko Vašeho Svazu. Jaké je stanovisko Svazu?
Jak jsem zmínil v minulé odpovědi, jednali jsme o nich na Jockey Clubu a stanovisko svazu nyní připravujeme. Uvidíme, jestli se situace trochu uvolní a bude se moct svolat prezidium svazu nebo budeme muset tuto ale i mnoho dalších otázek nadcházející sezony prodiskutovat jen online. 

Když už jsme u chovu - staráš se o řadu klisen připouštěných v zahraničí. Jak je dnes náročná logistika přesunu klisen, zvláště pokud se týká Británie? A můžeš nám prozradit některá zajímavá spojení, plánovaná v této připouštěcí sezóně?
Británii jsme se letos radši vyhnuli, takže klisny, co měli jít do Irska, jsme převezli do konce roku a do Anglie neposlali žádnou. Bylo to asi rozumné, protože kdyby nebyla dosažena dohoda, a dlouho to vypadalo, že jednání takto skončí, byl by to obrovský problém a i teď je to hodně komplikované. Jen pro ilustraci, před pár dny mne ovlovil jeden majitel, respektive jeho trenérka, že by potřebovali dostat koně z Británie a zatím je to velký problém. Oslovil jsem mnoho dopravců v Anglii i Irsku a zatím žádný nejezdí. Je velké množství nejasností, dokonce stále hrozí karanténa, cla, atd., ačkoli v dohodě to mělo být vyjednané, že to nebude. Vlastně se všichni bojí vyrazit, protože jim nikdo není schopen říct přesné stanovisko. Ještě to bude asi pár týdnů trvat, ale co mám informace, tak díky té dohodě by pak neměl být zásadní problém, ale každopádně to bude dražší a komplikovanější než předtím. Pro dostihy je brexit obrovským mínusem, ale kromě Anglie jinak vlastně problém žádný není. Pokud má dopravce všechny papíry, tak může jezdit bez výraznějších omezení, takže covid pro mezinárodní dopravu nepředstavuje omezení.
Co se plánovaných spojení týče, tak myslím, že jich bude docela dost hodně zajímavých. Pět klisen jde do Coolmoru k hřebcům jako Sottsass, Holy Roman Emperor, Footstepsinthesand, Australia či Churchill. Z dalších jde například Lady Westminster k Areionovi, Partyday a další dvě kobyly připustí Reliable Man. K Areionovi jde také Girl Westminster, takže produkt by měl být 3/4 sourozenec několika blacktype či přes 90 liber hodnocených koní. Jedna klisna jde k Motivatorovi.
Naopak některé zajímavé klisny budou připuštěny v ČR. Majitel Amico Fritze byl dost zklamán jen čtyřmi klisnami, které loni připustil. Hodně hřebci věří, i proto vypsal vysoké bonusy pro první ročníky a sám mu letos svěří tři klisny včetně třeba Gr.2 vítězky Katdogawn nebo čtvrté v listed Nebioly. Určitě aspoň dvě klisny pošlu k Wirelessovi, na jehož hříbata se moc těším. Tak tvrdý kůň se skvělým závěrem a slušnou třídou se v našem chovu často neobjevuje. Vašek Luka už má domluvené minimálně dva potomky z jeho prvního ročníku, tak myslím, že když ten, kdo ho znal nejlíp, má o ně zájem, tak se jeho povahy nemusíme bát. Samozřejmě byl to hodně dominantní kůň, obrovský bojovník, ale takoví koně vyhrávají dostihy, takže se nebojím jej klientům doporučit. (miv)









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net