lot 345Francouzská Arqana, lídr dražebních společností v kontinentální Evropě, léta pořádá v srpnu svou elitní dražbu ročků, která se v posledních letech ustálila na formátu dvoudenní výběrové části, na kterou třetí den navazuje tzv. V2, nabízející cenově dostupnější ročky. Koronavirus ale zamával i dražebním trhem, a tak místo srpnové letos Arqana pod novým názvem Vente de Sélection uspořádala obdobnou dražbu v zářijovém termínu.


Ta skončila včera a zaznamenala navzdory okolnostem solidní výsledky. Ze 416 nabídnutých ročků odešlo prodáno 310 (74,52%) a dalších 8 ročk bylo prodáno privátně bezprostředně po dražbě. Celkové tržby se blížily hranici 38 miliónů eur, průměrná cena činila 121.605 € a medián rovných 70 tisíc eur.

Nejdražším ročkem dražby byla bloodstock agentem Oliverem St. Lawrencem, svého času spolupracujícím i s řadou českých majitelů, zakoupená ryzka (lot 251) po Dubawi (Dubai Millennium) z jednou umístěné Starlet's Sister (Galileo). Navzdory chabé dostihové kariéře patří Starlet's Sister k nejúspěšnějším matkám současnosti - dosud dala 6 hříbat, 5 z nich již dosáhlo dostihového věku a tři zvítězili. Fádní statistiky počtu vítězů oživí, pokud uvedeme jejich jména -  vítězka Breeders' Cup Filly & Mare Turf (Gr.1) a dalších 6 Gr.1 dostihů Sistercharlie (Myboycharlie), v loňském francouzském derby i letošní Prix Ganay (Gr.1) úspěšný Sottsass (Siyouni) a vítězka Prix Bertrand de Tarragon (Gr.3) a Gr.2 umístěná My Sister Nat (Acclamation).

lot 251 sotsasshalfsister
Bejdražší kůň dražby, polosestra vítěze francouzského derby Sottssase. Foto Arqana

Novým majitelem dražebního lídra je Nasser Al Khalifa v partnerství s KHK Racing. Klisna bude trénována v Anglii, trenér by měl být oznámen v nejbližších dnech. Stojí za zmínku, že dražbou prošli i sourozenci nejdražší klisny a vedli si dost rozdílně. Sistercharlie, pozdější vítězky sedmi Gr.1 dostihů, byla prodána jen za 12.000 €, zatímco Sottsass, prodávaný o tři roky později již s referencemi své úspěšné polosestry, dosáhl částky 340.000 €.

Klisnu na dražbě nabízela Écurie des Monceaux, která přivedla i druhého nejdražšího koně hřebce (lot 199) po Galileo (Sadler's Wells) z Prudenzia (Dansili), pravého bratra skvělé Magic Wand z rodiny, která dala i Durante Alighieriho (Galileo), a další 2 ročky z pětice nejdražších.

Závěrečný den nakupoval i Christian Richner, který pro českého klienta vydražil na 20.000 € lot 345, tmavého hnědáka francouzského původu po Dream Ahead (Diktat). Matka Dragonnade (Victory Note) běhala až do 8 let a vyhrála 9 dostihů, zakoupený roček je jejím čtvrtým potomkem. (miv)
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking