lot 71 exVindiDnes začala v Deauville podzimní dražba ročků společnosti Arqana. Ta hraje v našem turfu významnou roli a už první den letošní edice tuto pozici potvrdil. Do akce se aktivně zapojili oba na našem území působící bloodstock agenti Christian Richner a Tomáš Janda a oba pro své klienty zakoupili ročky. Ač říjnová dražba nabízí v porovnání s výběrovou srpnovou lacinější ročky, ceny, za které oba bloodstock agenti nakupovali, nebyly nijak nízké.


Prim hrál tentokrát Christian Richner, který získal dva ročky, oba pro stáj Meridian manželů Poledníkových. Tím dražším a zároveň nejdražším ze všech českých nákupů byl za 65.000 € vydražený lot 71 (v odkazu najdete nejen katalogový list, ale i video ročka). Ve Francii narozený a k zisku tamních majitelských prémií kvalifikovaný hřebec je synem úspěšného coolmorského plemeníka Mastercraftsmana (Danehill Dancer), který se letos blýskl zásluhou skvělé Alpha Centauri, čtyřnásobné Gr.1 vítězky. Matkou nové akvizice oranžovočerných barev je v USA narozená Vindication People (Vindication), 3 x umístěná v Itálii, ale nyní především matka šestinásobné vítězky Freedom Holder (Holy Roman Emperor), která zvítězila v listed Premio Merano v Miláně, umístila se na třetím místě v Premio Mauro Sbarigia (L) v Římě, kde též doběhla čtvrtá v Premio Botticelli (L). Kvalitu najdeme i o generaci dál - bába Miss Wineshine (Wolf Power) vyhrála listed, umístila se v grupových dostizích a v chovu dala dva stakes vítěze včetně Midnight Hawk (Midnight Lute), vítěze Sham Stakes (Gr.3).

Druhou posilou Meridianu, zakoupenou Chrisem Richnerem, je za 25.000 € zakoupený Torteval (lot 55). I on se narodil ve Francii a je tudíž kvalifikován pro zisk tamních majitelských prémií. Jeho otcem je druhý nejdražší plemeník ve francouzském chovu, letos za 50.000 € připouštějící Le Havre (Noverre). Matka Talema (Sunday Break) zvítězila ve dvou letech a Torteval je jejím třetím potomkem. Na dráze se zatím ukázala jen jeho o rok starší pravá sestra Olendon (Le Havre), zatím ze tří startů jednou vítězná a jednou umístěná, které po posledním startu přidělil francouzský handicaper velice slušný rating 41 kg.

Také Tomáš Janda se soustředil na ročka, který může soutěžit o štědré francouzské majitelské prémie. Jím za 47.000 € zakoupený dosud nepojmenovaný bělouš (lot 28) je synem vítěze francouzského derby Reliable Mana (Dalakhani), mj. partnera i naší Arganty (Monsun), který měl letos na dráze první tříleté a v jehož prvním ročníku je mj. i loňský německý zimní favorit Erasmus. Matkou Jandovy akvizice je ve dvou francouzských listed dostizích umístěná Ragazza Mio (Generous), matka 4 vítězů ze 6 startovavších potomků včetně klisny Gosh (Peintre Celebre), trojnásobné vítězky, která obsadila třetí místa v Prix Minerve (Gr.3) a Prix des Tourelles (L). Prabába Alexandrie je matkou Gr.1 vítěze a plemeníka Poliglote (Sadler's Wells), otce letošního vítěze Velké pardubické Tzigane du Berlais.

Celkem bylo během prvního dne prodáno 164 z 210 nabídnutých ročků, tj. 78,1%, což značí lehký pokles v porovnání s loňskými 79,52%. Průměrná cena zaznamenala již citelnější pokles ze 73.686 € na 66.573 €, klesl i medián z 57 tisíc na 51 tisíc eur. (miv)

  
      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net