Citation dekorovaniMan O'War a Secretariat - jen tato dvě esa dva skončila v hodnocení nejlepších amerických koní 20. století před ním. Citationa mají mnozí zafixovaného "jen" jako prvního koně, který na dráze vydělal sedmimístnou sumu v dolarech, ale osmý držitel americké trojkoruny toho dokázal mnohem více. O víkendu uplynulo půl století, co jeho tehdy pětadvacetileté srdce dotlouklo.
Let přes oceán


Na jaře 1941 sice v Evropě zuřila válka, ale cesta tehdejšího ředitele slavné americké Calumet Farm Warrena Wrighta do Anglie s ní neměla nic společného. Letěl koupit koně. Do oka mu padla Hyperionova dcera Hydroplane, 3/4 sestra úspěšného Bobsleigh, a jelikož ani lord Derby, její majitel, proti prodeji nic nenamítal, mohla se klisna záhy vydat na cestu přes oceán.

Ve Spojených státech se Hydroplane narodily nejprve dvě klisny, Fly Off a Mermaid, aniž by alespoň jedna z nich ospravedlnila matčin nákup. Vlastně ani další hříbata, která se narodila po roce 1945, na dráze téměř nic neukázala, a tak nebýt hnědáka, jež spatřil světlo světa necelý měsíc před koncem války, ukázala by se investice do Hydroplane II nepříliš prozřetelnou. Nebýt onoho hnědáka. Narodil se 11.dubna 1945 a dostal jméno Citation.

Trenér na něj nespěchal. Jako dvouletek vyběhl jen devětkrát...

Trenér Jones na něj narozdíl od své předchozí hvězdy Whirlawaye, který jako dvouletý absolvoval 16 startů, nijak nespěchal, zřejmě především kvůli hřebcovu datu narození. Ale Citation se ukázal být daleko ranější, než se zprvu zdálo, a již 22. dubna, tedy 11 dní před dovršením druhého roku věku, se postavil v Harve de Grace na start. Dostih na 900 metrů, či chcete-li na 4 a půl furlongu, o půl délky vyhrál. Musel ale vyhrát plné 4 dostihy v řadì, než se trenér Jones odvážil jej poslat na start stakes dostihu. Ani Elementary Stakes ve Washingtonu však neznamenaly pro Citation významnější překážku.

Tou se stala až v následujícím startu stájová družka Bewitch, později zvolená nejlepší dvouletou klisnou, ale ukázalo se, že v doběhu tří svěřenců Jimmyho Jonese z Calumet Farm nehrála roli jen výkonnost. Podobného mínění byl i handicaper, který hřebci po sezóně přisoudil známku 126 liber oproti 121 pro Bewitch. Sezónu s bilancí 9 startů a 8 vítězství ukončil v Pimlico Futurity počátkem listopadu a na dva měsíce byl vzat z tréninku. 

"A to jsem viděl Man O'Wara"

Odpočatý Citation se vrátil do tréninku v lednu a již druhého února jej čekala mimořádně náročná zkouška. V noční allowanci pro tříleté a starší (Citation v té době ještě nebyly tři roky) stanul mimo jiné i proti Koni roku Armedovi. Big Cy, jak byl občas Citation nazýván, však se 113 librami žokeje Alberta Snidera na hřbetu, porazil i Armeda, byť znevýhodněného 17 librami a jako jediný tříletek v poli zvítězil. A co víc, o devět dní později totéž zopakoval, ačkoliv vedle Armeda proti němu nastoupil i poslední vítěz Preakness Stakes Faultless. 

Jim Fitzsimmons, legendární americký trenér, v jednom z tehdejších interview řekl: „Dosud Citation ukázal více, než kterýkoliv jiný kùň, kterého jsem kdy viděl." A s všeříkající pauzou dodal: „a to jsem viděl Man O’Wara". S velikánem dvacátých let byl Citation mnohokrát srovnáván již tehdy, ale své nejlepší „kousky" měl teprve před sebou. Po úvodních střetnutích se staršími se Citation vrátil do své věkové kategorie a po vítězství v Everglades Stakes deklasoval šesti délkami soupeře ve Flamingo Stakes. Dodejme, že všechny dosud zmíněné starty absolvoval během jediného měsíce, a tak si zcela jistě zasloužil šestitýdenní pauzu. I ta ale vešla do historie. 

Ztracený žokej a cesta za trojkorunou

Během ní se z rybářského výletu na lodi nevrátil (jeho tělo nebylo nikdy nalezeno) hřebcův stálý žokej Al Snider a J.Jones se rozhodl angažovat již tehdy legendárního Eddie Arcara. První setkání jmenovce pozdějšího šamorínského pašy a Citationa nedopadlo nejlépe. V 1200 metrù dlouhém Chesapeake Trialu podlehli hřebci Saggy. Nutno dodat, že Saggy přímo miloval hlubokou dráhu, na které se dostih běžel, že Citationa v průběhu dostihu ostře naremploval a také Arcaro dostal pokyn na hřebce příliš netlačit před blížícími se dostihy trojkoruny. Saggy se tak podařil životní úspěch (ve Flamingo jej Citation lehce porazil) a přesto, že je otcem vítěze Kentucky derby 1961 Carry Back, v historii turfu je zapsán především jako jediný kůň, který porazil Citationa ve třech letech. Žádnému jinému se to nepodařilo. Citation zvítězil v dalších 15 dostizích své tříleté kariéry a na své nejlepší soupeře nastřádal 57 a 3/4 délky. V Kentucky derby se mu postavilo 5 soupeřů včetně stájového kolegy Coaltown, který zůstal v cíli o 3,5 délky za Big Cy. V Preakness Stakes Coaltown nestartoval a ztráta soupeřů na Citationa vzrostla na 5,5 délky. 
Zde je na místě malá vsuvka o Coaltowna, mnohými považovaného za nejvíce podceněného plnokrevníka 20.století. Navzdory porážce od Citationa dokázal zaběhnout rekord jak na 1200, tak i na 2000 metrů a v roce 1949 získal titul Koně roku. I to ukazuje, jak výjimečným Citation byl.

Ačkoliv Belmont Stakes následovaly pouhé 4 týdny po Preakness a Citation byl velmi vážným uchazečem o trojkorunu, poslal jej Jimmy Jones v mezidobí na Jersey derby. Po jedenáctidélkovém vítězství Citation rázně odpověděl na otázku, zda prostojí 2400 metrů v Belmontu. Prostál a v posledním dostihu trojkoruny soupeřům nadělil osm délek. Po dobytí trojkoruny získal Stars And Stripes Handicap v Arlington Parku a Buckingham Purse a American derby ve Washington Parku. Do Belmontu se vrátil pro skalp sprinterské hvězdy Spy Songa v Sysonby Mile a o pouhé tři dny později zvítězil v Jockey Club Gold Cupu na 3200 metrù. Z dalších 4 vítězství, kterými ukončil svůj „klasický" věk, je nejzajímavější triumf v Pimlico Stakes. Soupeři se nedostavili...

Citation belmont
Citation vítězí v Belmont Stakes

Uměl vše

Ačkoliv jsme druhou hřebcovu sezónu probrali velice podrobně, stojí za to ji pár údaji shrnout. Devatenáct vítězství z dvaceti startů totiž ustavilo nový rekord, stejně jako zisk 709,470 dolarů během jedné sezóny. Hřebec startoval, a jak již víte, držel formu, dá-li se tímto fádním úslovím vyjádřit to, co na dráze předváděl, od 2. února do 10. prosince. Na trati 1200 metrů zvítězil jak v únoru, tak i v srpnu a prosinci a vítězit dokázal na všech distancích až do dvou mil. Zvítězil na deseti závodištích v sedmi státech Unie od New Yorku po Kalifornii. Vítězil na tvrdu, na měkku i na blátě a s celkovým náskokem 66 délek, z toho jen 17 nastřádal v dostizích trojkoruny. Asi nepřekvapí jeho volba Koněm roku, nejlepším tříletým hřebcem, nejlepším tříletkem vůbec a též nejlepším handicapovým koněm. 

Výrůstky na pravé přední zabránily Citationovi v účasti v dostizích v roce 1949. Na dráze se objevil až 11. ledna 1950 a vítězstvím v allowanci prodloužil šňůru bez porážky o další vítězství na rekordních 16. Na start se postavil ještě 8x, ale jen jednou zvítězil, byť ve všech ostatních startech doběhl druhý. Nebylo to jen poklesem formy, ale také vahou, kterou si svou spanilou jízdou ve třech letech vysloužil. V Santa Anita Handicapu prohrál s Noorem o jeden a čtvrt délky, když mu ovšem dával plných 22 liber, tedy téměř 10 kilogramů. 

Splněné trenérovo přání

Warren Wright zemřel v roce 1950 a jedním z jeho přání bylo nechat Citationa v tréninku, dokud nezlomí hranici vyhraného miliónu. Závod se sedmimístným soupeřem odstartoval Citation s kontem 938 630 dolarů. Z prvních tří startů ale vytěžil jen dvě třetí a jedno páté místo a hubený zisk 830 dolarů. Druhým místem v Argonaut Handicapu sice sérii nevyhraných dostihů prodloužil na šest, ale pak již žádný další dostih neztratil. Po vítězství v Century a American Handicapu triumfoval i v Hollywood Gold Cupu (posledních dvou vítězství dosáhl na úkor své někdejší přemožitelky Bewitch) a ziskem 100.000 dolarů za Hollywood překonal historickou hranici miliónu dolarů celkovým ziskem 1,085.760 $.

Po překonání magické hranice i splnění Wrightova snu neměl Citation na dráze již co dokazovat a odešel do chovu. Jako řada šampiónů ani on nedokázal žádnému ze svých potomků vložit do vínku alespoň část svého talentu a přes druhé místo Fabia v Kentucky Derby 1956 po sobě žádného významného potomka nezanechal. Uhynul 8. srpna 1970 ve věku 25 let.

Miloslav Vlček

Nepřehlédněte: 
Chtěli byste během necelých tří týdnů jít 7x pro cenu určenou vítěznému majiteli? Peter Savill na to nepotřeboval ani velkou stáj
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking