epsom downs mapaPokud jste minulý pátek a sobotu sledovali přenos anglické ITV z mítinku v Epsomu, nemohli jste přehlédnout před každým dostihem graficky znázorněnou trať, která koně v dostihu čeká, včetně jejího výškového profilu. Možná jsem nebyl sám, kdo si při této příležitosti vzpomněl na mosteckou dráhu a napadlo ho srovnat profily obou drah.


O epsomské dráze se ví, že má k ideálu daleko. Nevzpomenu si, jakému z předních anglických trenérů ten výrok na konto epsomské dráhy patří a jak přesně zněl, ale v hlavě mi utkvěl zhruba v tomto znění: "Už to nemohlo být o moc horší, kdyby se tu neběželo derby, člověk by tu nenechal startovat ani osla". Je to samozřejmě trochu přehnané, navíc anglické dráhy jsou vesměs hodně specifické, a tak Epsom není až takovou výjimkou mezi nimi a zřejmě i ona náročnost, prověřující účastníky mnohem komplexněji než klasický ovál bez převýšení, je jedním z důvodů, proč má tento dostih pro vývoj anglického plnokrevníka tak zásadní význam. Ale podívejme se na čísla. Nejprve malý průvodce derby tratí od Frankie Dettoriho.
 


Z videa je patrné, jak v úvodu dráha stoupá, zhruba 1200 metrů (někde je uváděno 1000 metrů) před cílem dosáhne vrcholu a pak až téměř do cíle klesá, s výjimkou posledních cca 200 metrů, které jsou opět do vršku. Mimořádná je ale výše onoho převýšení. Na videu Investecu uvádí vrchol 105 stop nad úrovní startu, což 32 metrů, na mapy.cz při použití služby "měření vzdálenosti" dojdete až k hodnotě 34 metrů. Ten rozdíl není až tak podstatný, podstatné je, že poté, co koně dosáhnou tohoto vrcholu, sbíhají stejně ostře dolů, byť cíl je o něco výše než start. Ale podívejme se na cílovou rovinku (pro zvětšení obrázků na ně klikněte).  
 
epsom cr

Podle údajů z mapy.cz koně v cílové rovince Epsom Derby (ale i Oaks či Coronation Cupu) absolvují 18 metrů klesání a 2 metry stoupání, výškový rozdíl je nemalých 16 metrů. V Epsomu je ale i přímá dráha dlouhá 1000 metrů, zde dokonce mapy.cz naměří klesání 32 metrů (a stoupání 2 metry). Zvláště v úvodu sprintu čeká startující skutečný sešup, protože na prvních 500 metrech dráha klesá o 23 metrů (viz následující obrázek), poté už je pokles pozvolnější a v závěru, jak jsme si uvedli výše, dráha stoupá. Jak to koně absolvují se můžete přesvědčit na videu z 1000 metrů dlouhého handicapu, který se běžel v derby dni. (video)  

epsom 500

No a nyní tyto údaje srovnejme s mosteckým závodištěm, u kterého se kvůli cílové rovince z kopce uvažuje o otočení směru běhání. Opět vezmeme jako bernou minci data serveru mapy.cz a jeho služby měření vzdálenosti. Nejprve se podívejme na onu tolik diskutovanou cílovou rovinku. Opět jsme změřili vzdálenost na mapy.cz a z tamních dat nám vyšlo, že na 488 metrech cílové rovinky má tamní rovinka pokles o 8 metrů. Nakonec přesvědčte se sami na níže uvedeném obrázku, nebo si ji změřte sami na zmíněném webu.

most rovinka

Pokud se podíváme do horního oblouku a budeme měřit převýšení oproti cíli, v žádném místě jsem nenašel větší převýšení než 9 metrů, pokud takto "prověříme" celou dráhu, nejvyšší rozdíl je mezi horním a dolním obloukem a činí 10 metrů.

Most má ale k dispozici, byť se již několik sezón nevyužívá, i přímou dráhu o délce 1200 metrů. Na ní je podle mapy.cz a jejího měření klesání o celkové výši 15 metrů na 1200 metrech. Vzpomeňme na přímou dráhu v Epsomu, která na 1000 metrech vykazuje klesání dvojnásobné a prvních 500 metrů dráha klesá o 24 metrů.

Všechna tato měření vykazují jistou míru chyby, ne vždy jsme byli schopni trefit přesné místo startu a cíle na zobrazených mapách a i různá data o profilu dráhu v Epsomu vykazují malé odchylky nejen mezi sebou, ale i v porovnání s námi zjištěnými (změřenými) daty pomocí serveru mapy.cz, kde též mohou být jisté nepřesnosti. Přesto však jsem nenašel takové, které by zásadním způsobem měnilo porovnání profilů obou drah. I samotné dráhy jsou odlišné a míra klesání či stoupání rozhodně není jediným údajem, který je charakterizuje. Epsomu jistě pomáhá, že v závěru se míra klesání zmenšuje a posledních pár metrů dráha stoupá, i tak si ale myslím, že podobné srovnání může být zajímavým příspěvkem do debaty o mostecké dráze a změně směru běhání, o kterém se diskutuje.    

Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking