Před 9 lety, 1. června 2009, ve věku 92 let zemřela trenérská legenda Vincent O'Brien, muž, který připravil 6 vítězů Epsom Derby, nespočet dalších šampiónů a jehož trenérské umění společně s mimořádným instinktem při výběru ročků pomohlo vzniku gigantu jmnénem Coolmore.

 

Když se řekne irský trenér O’Brien, dnešnímu turfmanovi okamžitě naskočí jméno současného trenéra koní společenství kolem Coolmoru Aidana O’Briena. Starší turfmani ale vědí, že právě vznik Coolmoru je spojen se jménem jiného O’Briena, dokonce slavnějšího, než je Aidan - Vincenta O’Briena. Přestože jsou spojeni jedním hřebčínem a příjmením, nejsou nijak příbuzní. Vincent O’Brien se narodil 9. dubna 1917 ve městě Churchtown v Irsku, které tehdy ani netušilo, že jeho rodák bude o 84 let později zvolen v anketě organizované Racing Postem jako nejvlivnější osoba celé dostihové historie. A bylo pro to mnoho dobrých důvodů.Vincent O’Brien začínal jako trenér překážkových koní a vedl si výborně, o čemž svědčí tři vítězství ve Velké národní v řadě (1953 Early Mist, 1954 Royal Tan a 1955 Quare Times). Jeho nejlepším svěřencem byl však trojnásobný vítěz Cheltenham Gold Cupu Cottage Rake. Krátce poté se přeorientoval na rovinové koně v nyní slavných stájích Ballydoyle, kde se mu hned od počátku dařilo stejně jako v překážkovém provozu. 

V roce 1957 jeho svěřenec Ballymoss vyhrál Irish Derby a anglický Saint Leger, o rok později přidal triumf v Prix de l’Arc de Triomphe, první anglické derby získal v roce 1962 zásluhou hřebce Larkspur. V Epsomu slavil úspěch ještě 5x (1968 - Sir Ivor, 1970 - Nijinsky, 1972 - Roberto, 1977 - The Minstrel a 1982 - Golden Fleece). Co jméno, to pojem. V 70. letech společně s Robertem Sangsterem a svým zetěm Johnem Magnierem založili Coolmore jako synonymum úspěšné dostihové a chovatelské operace, postavené na nákupu perspektivních ročků v USA, z nichž dělali v Evropě šampióny a následně je syndikalizovali pro chov. O té již bylo napsáno mnohé, ale nikdy by nebyla tak úspěšná, kdyby nebylo schopnosti Vincenta O’ Briena vybrat správné ročky a udělat z nich šampióny. (miv)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking