První leden, začátek nového roku, přináší mnoho změn a je také oficiálním datem narození řady významných koní, ale i těch, které spatřili světlo světa ještě před Silvestrem. 

Jedním z takových dat v historii československého turfu byl první leden roku 1984, kdy do funkce trenéra tehdy stále rostoucí megastáje JZD Slušovice nastoupil polský trenér Piotr Czarniecki, jež se následně stal po Laksovi dalším úspěšným zahraničním trenérem zaměstnaným českou stájí. Czarniecki, jehož angažování Slušovicemi zprostředkoval Czarnického přítel a tehdejší dostihový manažer stáje MVDr. Eduard Kubíček, dostal do přípravy 33 koní a důkladně rozvířil hladinu tehdejších stojatých trenérských vod. S koňmi, které dle tehdejších měřítek neměli patřit do nejužší špičky, dosáhl celé řady úspěchů v čele s mezinárodním vítězstvím Creace či triumfem Lokaje ve Velké květnové ceně. Sezóna 1985 již tak úspěšná nebyla a po ní Czarnieckého působení ve Slušovicích skončilo.

czarniecki

Foto: Piotr Czarniecki (druhý zleva) na snímku z předávání čestných cen do Gerschově memoriálu společně se zástupcem stáje Josefem Čubou (zcela vlevo) a žokejem Stanislavem Koubkem. Zcela vpravo tehdejší ředitel Státního závodiště Praha Stanislav Waksmundský. Foto Marek Skála 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net