galileo polDnes začíná v Cheltenhamu největší svátek překážkového sportu na světě - čtyřdenní National Hunt Festival. Před 16 lety, 13. března 2002, se v Cheltenhamu, během druhého dne mítinku, odehrál jeden z největších úspěchů středoevropského chovu v anglických překážkách.


Polský odchovanec Galileo (Jape), vítěz Saint Leger, který necelých 5 měsíců před startem v Cheltenhamu finišoval na třetím místě za Vapetou v mosteckém Central European Breeders' Cup Classic (Gd1), tehdy s náskokem 3 1/2 délky zvítězil v Royal & SunAlliance Novices' Hurdle (Gd1) a v jeho sedle slavil Jason Maguire svůj první triumf na National Hunt Festivalu. 

Úspěch Galileo, pro něhož byl Cheltenham teprve druhým startem na překážkách, podnítil zájem ostrovních majitelů o polské odchovance a zapříčinil vzestup cen na polské dražbě koní v tréninku. Galilea na cestě do Anglie posléze následovalo několik koní včetně šampiónky Kombinacje (Jape), přes několik výborných výsledků však žádný z jeho následovníků na takový úspěch nenavázal.

Galileův úspěch ale nepodnítil zájem jen u anglických trenérů a majitelů. Dovolíte-li osobní vzpomínku - dostih jsem tehdy sledoval v satelitní sázkové kanceláři v Praze U Nováku, dvě stanice metrem od mého tehdejšího bydliště. Když jsem krátce po dostihu dorazil domů, už jsem měl v poště email od předního anglického bloodstock agent s prosbou, zda bych mohl zprostředkovat kontakt na Japova majitele, s nímž chtěl jednat o koupi hřebce. Byl trochu složité vysvětlit, že Jape vlastně majitele s nímž by bylo možno jednoduše jednat, nemá - hřebce koupil a vlastnil polský stát prostřednictvím tamního ministerstva zemědělství a "spravoval" je, stejně jako ostatní státní hřebce, SO Lack. Jak to dopadlo víte - Jape zůstal v Polsku, poláci nabídli Japovy služby anglickým matkám, o prodeji však jednat nechtěli. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking