RobertoPřed 49 lety, 16. března 1969, se v chovu Johna W. Galbreatha na jeho Darby Dan Farm v Lexingtonu v USA narodil vítězce CCA Oaks z roku 1962 klisně Bramalea (Nashua) hnědák po Hail To Reason, který dostal jméno Roberto.


Galbreath, který si hřebce nechal pro svou stáj, poslal svého odchovance do tréninku za oceán - do Irska k legendárnímu Vincetu O'Brienovi. A bylo to šťastné rozhodnutí. Už svůj debut v Lagan Stakes v červenci 1971 v Curragh Roberto proměnil v přesvědčivé vítězství, přemožitele nenašel ani v Anglesey Stakes na stejné dráze. Vyhrál zde i National Stakes, naopak v Longchamp, kam vyrazil změřit síly s tamní konkurencí v Grand Criteriu, skončil až čtvrtý.

Do klasické sezóny vstoupil vítězstvím ve Vauxhall Trial Stakes ve Phoenix Parku, poté finišoval druhý za High Top v anglických 2000 Guineas. V nich jej jezdil australský žokej Bill Williamson, který se však deset dní před Epsom Derby zranil při pádu v Kemptonu a do sedla Roberta se tak v Derby posadil Lester Piggott. V Epsomu Roberto v poli 22 koní potvrdil roli favorita a o krátkou hlavu před outsiderem Rheingoldem zvítězil, v Irsku však v derby propadl a doběhl dvanáctý.    

Zpět ve formě se předvedl v Benson & Hedges Gold Cupu, kde se střetl s vynikajícím Brigadier Gerardem, Roberto však šampióna snadno a v novém traťovém rekordu o tři délky zdolal, zbytek pole byl daleko za nejlepší dvojicí. Poté se Roberto vypravil do Francie, kde nejprve v přípravě na Arc doběhl druhý v Prix Niel, v samotném Prix de l'Arc de Triomphe skončil sedmý.

Na dráze zůstal i jako čtyřletý, kdy bylo jeho největším úspěchem pětidélkové vítězství v Coronation Cupu. Celkem vyhrál polovinu ze 14 startů a získal 3 třetí místa.

Po skončení dostihové kariéry se vrátil do USA na Darby Dan Farm, kde se záhy stal velmi úspěšným plemeníkem s širokým dosahem svého vlivu. Dva z jeho synů, Real Shadai a Brian's Time, získali titul šampióna plemeníků v Japonsku, výborně si v chovu vedl i jeho syn Kris S, mj. otec pěti Breeders' Cupových vítězů, stejně jako Lear Fan či Dynaformer, otec nešťastného Barbara, vítěze Kentucky Derby.

V Evropě si z jeho synů vedl nejlépe Red Ransom, jehož syn Security Risk působil v českém chovu, kde získal v roce 2006 titul šampióna otců dvouletých a o dva roky později se stal celkovým šampiónem plemeníků. (miv)     
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking