gay devil18. října 1998 se šestým místem v Českomoravské ceně Pragis holding rozloučil s bohatou a úspěšnou dostihovou kariérou dvojnásobný šampión mílař České republiky a jedna z výrazných postav českého turfu 90. let ryzák Gay Devil (Forzando).

Cesta Gay Devila do českého turfu začala 29. listopadu v Newmarketu, kde jej pro stáj Semper Fidelis JUDr. Fidelise Schlée vybrali trenér Roman Vítěk společně s bloodstock agentem Lukem Lillingstonem. Za 8.500 gns se ryzák, který měl v té době na svém kontě jedno třetí místo z 5 startů pod trenérem Richardem Hannonem, stěhoval do Lysé nad Labem k Františku Vítkovi.

V novém působišti a nových barvách se uvedl velmi dobřě - 24. dubna 1994 ve Velké Chuchli vyhrál dvojkovou Cenu Rambo Dancer na 2228 metrů.  Následovalo druhé místo ve Velké jarní ceně za Cerestem a poté se postavil na start Českého derby, které tehdy sponzoroval Večerník Praha, deník vlastněný Fidelisem Schlée. Ač jeho šance přiletěl z Angli podpožit žokej Harrison, hřebec, který do dostihu odskakoval jako favorit s kurzem 40:10 u totalizátoru, finišoval na desátém místě. Poté sice doběhl druhý v Derby Revanši na 2400 metrů a zúčastnil se i Saint Legeru (devátý), ale začínalo být patrné, že delší distance nebudou jeho optimem a od následující sezóny běhal především mílové dostihy. Na nich našel svou parketu a za své výkony byl dvakrát v letech 1996 a 1997 oceněn titulem Nejlepší mílař. Za všechny úspěchy jmenujme dvě vítězství ve Velké ceně Prahy a Velké květnové ceně či triumfy v Českomoravské ceně nebo Velké dubnové. Během českého tréninku vyhrál 14 z 38 startů, v dalších 14 získal dotovaná umístění a vydělal 1,583.220 Kč.

Po skončení dostihové kariéry byl zařazen do chovu, nejprve u Vítězslava Vandy v Březůvkách, později působil mj. i v Dymokurech v tehdy velkoryse pojatém dostihově-chovatelském centru Christiana Richnera. V chovu se výrazněji neprosadil, dal několik vícenásobných vítězů jako byli Ales, Lálá, Portage, Winky Tinky či pětinásobný vítěz Marath, později solidní překážkář a dvojnásobný účastník Velké pardubické, který se v roce 2009 vydal do Cheltenhamu na Glenfarclas Cross Country Chase, ve které skončil devátý. (miv)