StSimonAčkoliv se takřka nepotkal se svými nejlepšími vrstevníky, přesto patří k nejlepším plnkrevníkům celé historie tohoto plemene. Saint Simon, odchovanec maďarského prince Batthyanyho, se narodil v roce 1881 jako syn úspěšného plemeníka Galopina a v chovu výrazně zklamavší St Angely (King Tom).

Právě dosavadní neúspěchy v té době již šestnáctileté St Angely podle některých pramenů vedly majitele k tomu, že hřebce nepřihlásil do žádného z klasických dostihů. Ale do příběhu zasáhla i smrt majitele. V květnu 1883 se přijel do Newmarketu podívat na 2000 Guineas, v průběhu mítinku však dostal infarkt, který jeho slabé srdce nevydrželo. Jen pár desítek minut poté proběhl cílem klasického dostihu jako vítěz hřebec Galliard, syn Batthyanyho Galopina.Po smti majitele byli jeho koně nabídnuti k prodeji za Tattersalls July Sale a to včetně St Simona, v té době připravovaného trenérem Johnem Dawsonem.

Ten tehdy už zřejmě věděl, koho v Saint Simonovy ztrácí, ale může mu být utěchou, že hřebec "zůstal v rodině" - pro vévodu z Portlandu jej za 1600 guinejí vydražil trenér Mat Dawson, Johnův bratr. Ti měli větší zájem o Fulmena, o rok starší hvězdu Batthyanyho stáje, ale jeho cena se vyšplhala až na 5 tisíc guinejí.

V péči Mata Dawsona absolvoval St Simon 9 startů aniž by okusil hořkost porážky. Od prvního startu v maiden na 1000 metrů (partnerem mu byl neméně slavný Fred Archer) až po Newcastle Cup, z něhož se nevrátil zcela zdráv a byl stažen z tréninku, vyhrával s lehkostí a náskokem, který ukazoval, jaká byla škoda, že hřebec nestanul na startu žádného z klasických dostihů. Jen takový Gold Cup v Ascotě vyhrál s převahou 20 délek nad soupeři.

Na dráze se sice nestřetl s řadou hvězd své doby (byť nemalou část z nejlepších porazil), v chovu se ale žádnému střetu vyhnout nemohl. A ani nemusel - jeho potomci šli od prvních kroků ve stopách svého otce a mnozí otcovu absenci v klasických zkouškách více než odčinili. Celkem 10 jeho potomků dokázalo zvítězit v klasickém dostihu, nejlepší z nich, Diamond Jubilee, dokonce získal anglickou trojkorunu a dcera La Fleche tehdejší trojkorunu klisen. Zapomenout nesmíme ani na Persimmona, vítěze Epsom derby a Saint Leger, k nejlepším potomkům patřil i St. Frusquin, vítěz 2000 Guineas a Eclipse Stakes, který v derby doběhl druhý. St. Frusquin ukázal, že i St Simonovy synové mohou být úspěšnými plemeníky.

Plemeník, který se nemalou měrou zasloužil i o český chov plnokrevníka skrze svého vnuka Simsona, stanul v čele anglických a irských plemeníků celkem 2x, čtyři tituly šampióna plemeníků získali výše zmínění Persimmon a Diamond Jubilee. Ze St Simonova talentu ale těžila i Francie, kde se Rabelais stal třikrát šampiónem a Simonian dvakrát, a celá řada dalších zemí. Saint Simon, který sám stanul v čele anglických a irských plemeníků 9x a ovlivnil chov plnokrevníka jako málokterý kůň, uhynul 2. dubna 1908.







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net