acatenangoPřed 13 lety, 2. dubna 2005, skončil po zranění ve výběhu život německé legendy Acatenanga. Synovi vynikajícího Surumu, vítězi Deutsches Derby 1985 a třinácti grupových dostihů v řadě, bylo tehdy 23 let.


Odchovanec hřebčína Fährhof, který v péči Heinze Jentzsche proměnil ve vítězství 16 z 24 startů včetně Grosser Preis der Badischen Wirtschaft, Grosser Preis von Berlin, Grosser Preis von Baden či Grand Prix de Saint-Cloud, získal třikrát (v letech 1985, 1986 a 1987) titul německého Koně roku.

V roce 1988 byl zařazen do chovu v rodném Fährhofu, kde vyrostl v jednoho z nějúspěšnějších plemeníků celé německé historie. Otec 71 blacktype vítězů (12% potomků dostihového věku!!!) dal mj. vítěze Deutsches Derby, Japan Cupu a dalších významných dostihů Landa, vítězku Deutsches Derby či Grosser Preis von Baden Borgii či dalšího německého derby vítěze Nicarona, ale také  francouzského vítěze derby Blue Canari nebo například vítězku E.P. Taylor Stakes Fraulein. Výborně si v chovu vedly i jeho dcery, mezi nimiž září vítězka Preis der Sparkassen-Finanzgruppe Dalicia, matka vítěze Kentucky Derby a Dubai World Cupu Animal Kingdom (Leroidesanimaux) či vítězka německého St. Legeru Wurftaube, jejíž syn Waldpark (Dubawi) zvítězil v Deutsches Derby v roce 2011.

Acatenango měl a má nemalý vliv i na náš turf. Jeho syn Llanito zvítězil ve Velké ceně českého turfu v roce 2003, ve stejném roce získal první z trojice jedničkových vítězství King Marc, druhý z Darsalamova Českého derby, k nejúspěšnějším vytrvalcům bývalé federace patřila na konci 90. let slovenská Iles a tamní derby vyhrál v roce 1997 v Německu trénovaný Lonango. Acatenango měl lví podíl i na největším úspěchu českého chovu v loňském roce - vítězství Josepha v Českém derby, jehož otec Lando je Acatenangovým synem. (miv) 
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking