Simson20.4.1920 se v napajedelském hřebčíně narodil jeden z elementárních plemeníků československého chovu Simson. Ryzák s lysinou zahájil kariéru ve Vídni, kromě České republiky jej viděli i diváci v Maďarsku, kde dosáhl svého největšího úspěchu - vítězství v Saint Leger.

V pěti letech odešel do chovu do Napajedel, kam byl pronajat A. Rotschildem výměnou za svého otce Sanskrita, později jej za 41.000 šilinků odkoupilo Československé ministerstvo zemědělství, které jej nechalo v nájmu tehdejší majitelky hřebčína Marii Baltazziové. Saint Simonův pravnuk se za 18 let v Napajedlích vyšplhal na samotný vrchol domácího chovu. Jeho potomci Rek, Simonel a Diva zvítězili v Československém derby, Simplon a Přemysl v Československém i Rakouském derby a Brok v Rakouském.  

Prosadil se i jako otec matek a jeho dcery (např. Detvanova matka Diva či Korbelova matka Korouhev) patřily k nejúspěšnějším matkám v našem chovném stádě. Svými výsledky se stal jedním z nejúspěšnějších plemeníků celé historie našeho chovu a vedle Masise je též nejúspěšnějším plemeníkem u nás narozeným. Simson byl utracen v roce 1944 na příkaz protektorátního šéfa živočišné produkce dr. Wiardy.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking