silver21. ledna 1964 se v Hřebčíně Napajedla narodil jeden z nejlepších československých poválečných koní ryzák Silver, vítěz Československého derby a 17 dalších dostihů.

Výjimečnost ukazoval hned od prvních dostihových krůčků. Ve dvou letech vyhrál Simsonovu cenu i Cenu zimního favorita, prosadil se též proti starším koním v Československé ceně. Na mezinárodním mítinku doběhl v Ceně hřebčína Kozienice druhý.

Ve třech letech mj. famózním stylem zadrženě o 10 délek vyhrál v časovém rekordu (1:37,4) Velkou jarní cenu, velmi lehce získal i Velkou červnovou cenu a roli favorita splnil též v Československém derby, které vyhrál po boji s Metransem o 3/4 délky. Byl nejen velice tvrdý (jako dvouletek běhal 7x, ve třech letech 10x), ale i distančně univerzální - ve třech let vyhrál mj. jak Svatováclavskou cenu na 1200 metrů, tak i Cenu znárodnění (dnes Cena prezidenta republiky) na 3200 metrů. Z mezinárodního mítinku přivezl jedno třetí a jedno páté místo, neumístil se v Preis von Europa, kterou tehdy vyhrál sovětský Anilin. Za to vše mu handicaper udělil známku 98 kg, což tehdy byla naprosto mimořádná známka.

Ve čtyřech letech běhal v Rakousku, kam byl pronajat firm Horn, a kde zvítězil v jedničkovém handicapu Preis der Creditanstalt. Po skončení sezóny byl v tamním handicapu hodnocen jako třetí nejlepší starší kůň. 

V pěti letech běhal opět v ČSSR (nyní již v péči trenéra Čechury, zatímco úvodní dvě sezóny jej trénoval Laks), mj. porazil Reliefa v Ceně časopisu Jazdectvo, vyhrál velmi lehce i Velkou dubnovou cenu a dokonce zadrženě o 8 délek Velkou květnovou cenu a také Zlatý pohár. Celkem za svou kariéru absolvoval 36 startů, 18x zvítězil, 11x se umístil a vydělal 425.000 Kčs, 240 rublů, 165 marek, 26.000 forintů a 30.000 šilinků.

V chovu působil až do roku 1981 v Napajedlích s výjimkou 2 let v Albertovci, poté vystřídal několik stanic včetně JZD Jílové, TJ Bořeň-Svinčice atd. Jeho působení v chovu bylo oproti výsledkům na dráze trochu zklamáním, přesto dal mj. vítěze Saint Leger Cobalta, výbornou Elevaci (Velká květnová cena, Svatováclavská cena), Lysandera, Crocuse či vítěze Velké pardubické Lancastera.   

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net