scenicPřed 13 lety, 6. března 2005, skonal po srdeční zástavě ve svém výběhu na západoaustralském Durham Lodge Stud hnědák Scenic, jeden z prvních šampión-plemeníků po vynikajícím Sadler's Wellsovi (Northern Dancer) a především jeho první Gr.1 vítěz.


Scenic, pocházející ze Sadler's Wellsova prvního ročníku, byl sice prvním Gr.1 vítězem legendárního plemeníka, o tento post se ale musel rozdělit s Prince of Dance. Právě tito dva 14. října 1988 v mrtvém doběhu rozdělili Three Chimney Dewhurst Stakes (Gr.1), nejvýznamnější dostih pro dvouleté v anglickém kalendáři.

Pro Scenica to byl největší úspěch jeho kariéry. Ve třech letech ještě vyhrál William Hill Classic (Gr.3) v poli pouhých 3 koní a doběhl čtvrtý v Dubai Champion Stakes (Gr.1), o rok později podal nejlepší výkon v Brigadier Gerard Stakes (Gr.3), kde doběhl druhý za Husyanem.

Poté byl zařazen do chovu v Coolmoru, vedle toho též pravidelně pendloval na australský Durham Lodge Stud, než se stal jeho trvalým domovem po opuštění Irska. V evropském chovu výraznější stopu nezanechal (u nás se však po něm narodil vítěz Ceny zimního favorita Image In), v australském chovu si však vedl skvěle - dal tam 8 Gr.1 vítězů a pyšnil se vysokým procentem vítězů, které dosahovalo až 70%.  Do chovu bylo zařazeno několik jeho synů, z nichž se nejlépe ukázal vítěz Victoria Derby (Gr.1) Blevic. (miv)

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking