smolik vlastimil2Před 73 lety, 8. března 1945, se v Hradových Střimelicích narodil Vlastmil Smolík, legendární žokej, mnohonásobný šampión československých jezdců a muž, který v tandemu s trenérem Františkem Vítkem vytvořil dvojici, která vládla v 70. a 80. letech minulého století československému turfu.


Vlastmil Smolík, který v roce 1962 absolvoval odborné učiliště v Kladrubech na Labem, dosáhl svého prvního vítězství jako šestnáctiletý při třetím životním startu v sedle koně Fík. V roce 1967 se poprvé stal šampiónem profesionálních jezdců, v následujících letech získal dalších 14 titulů šampióna. S více jak 650 vyhranými dostihy je historicky nejúspěšnějším československým žokejem z těch, kteří působili na domácí půdě. Celkem 23x zvítězil v některém z klasických dostihů československého dostihového kalendáře, 6x se mu podařilo zvítězit v Československém derby (Latina, Nelson, Dynamit, Lancelot, Gimt a Lykeion). V roce 1994, přesně 5. července, tragicky zahynul jako spolujezdec při autonehodě. (miv)

latina smolik
Vlastmil Smolík po svém prvním vítězství v Československém derby, kterého dosáhl v sedle výborné Latiny, na snímku vedené trenérem Františkem Vítkem. 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking