O Masisovi, jeho úspěšné dostihové kariéře a naprosto mimořádném vlivu na československý chov anglického plnokrevníka od 60. let minulého století už bylo napsáno mnohé. Ale viděli jste někdy v pohybu jeho děda Caissot, který linii do střední Evropy přivedl?
Asi ne. Dnes nám to umožní další video z bohatého archivu britského Pathé. Caissot totiž běhal v Anglii, kde si vedl velmi dobře. Syn vítěze anglické trojkoruny hřebce Gay Crusader (Bayardo) mj. vyhrál v Ascotu Prince of Wales's Stakes, ale také finišoval druhý v anglickém St. Leger v Doncasteru v roce 1926, když nestačil pouze na vítěze Epsom Derby Coronacha. Právě z tohoto dostihu existuje krátký záznam, zobrazující nejen závěrečné metry dostihu, ale i dobovou atmosféru. Video je opět bez zvuku, ale i tak si unikátní snímek zaslouží naši pozornost.
Caissot byl po skočení dostihové kariéry importován do Maďarska, kde se 5x stal šampiónem plemeníků. Z jeho potomků vynikl například Intermezzo II, vítěz rakouského Derby a maďarského Saint Leger. Hřebec, jehož rodokmen maďarští chovatelé postavili na 2x4 inbreedingu na výše zmíněného Gay Crusadera a 3x4x5 na jeho otce Bayardo, založil v Maďarsku úspěšnou linii, když jeho syn Imi, vítěz Nemzeti díj (maďarská Velká jarní) a Magyar Derby, dal jednoho z nejslavnějších plnokrevníků maďarské historie Imperiála.
Z pohledu našeho turfu byl ale mnohem významnější jiný Caissotův syn City. Ten absolvoval dostihovou kariéru v Maďarsku, kde zvítězil mj. v Magyar St Leger, Alagi díj či Millenniumi díj a doběhl druhý v Magyar Derby. Do Českoslvoenska se City dostal s transportem evakuovaného hřebčína Csongrád v březnu 1945, který po krátkodobém umístění v napajedelském hřebčíně pokračoval dále v určené cestě na západ. Ke konci války se tento transport nacházel v jižních Čechách, kde byl zčásti zabaven naší armádou. City byl odeslán do napajedelského hřebčína, kde již zůstal a působil jako plemeník do konce roku 1953, kdy byl zapůjčen Xaverovu, ke o necelý rok později uyhnul.
City dal v našem chovu 75 potomků, mezi kterými bylo 6 vítězů Československého derby (Bosna, Svatava, Makar, Masis, Blyskač a Korbel), 5 vítězek Jarní ceny klisen (Bosna, Svatava, Moldava, Sinaj a Orava), 4 vítězové Velké jarní ceny (Bosna, Makar, Blava a Blyskač), 4 vítězky Oaks (Bosna, Banuša, Děva a Sinaj) a 2 vítězové Saint Leger (Masis a Blyskač). Čtyři jeho synové byli zařazeni do chovu, kromě Masisova bratra Makara, který udělal kus práce v bulharském chovu, všichni působili u nás. Motěšický Blyskač i xaverovský Korbel nepatřili ke špatným plemeníkům, ale jejich výsledky zůstaly hluboko ve stínu výsledků Masise, nejvlivnějšího plemeníka celé historie československého chovu anglického plnokrevníka.