Lissy2Je to příběh jak z laciného románu, ale tenhle psal život. Když se 17. září 1919, tedy před 101 lety konala v Napajedlích první poválečná dražba, byla mezi odchovanci Marie Baltazziové i ryzka Lissy, dcera napajedelského plemeníka - vítěze francouzského derby Dagora (Flying Fox) a klisny Livie, dcery vítěze rakouského derby Gourmanda (Gunnersbury).

 
Klisnu vydražil polský zájemce, záhy však vyšlo najvo, že neměl pověření k nákupu a Lissy byla vrácena. Dalším zájemcem o napajedelskou odchovankyni byl údajně řecký magnát s velkými plány ve středoevropském turfu, ale i on pár hodin po nákupu transakci zrušil. Marie Baltazziová tak klisnu pronajala členovi tehdejšího Jockey Clubu továrníkovi Josefu Pernerovi, který klisnu svěřil po péče trenéra Jaroslava Rosáka.

V jeho rukou z klisny vyrostl miláček chuchelského publika a to nejen pro své skvělé výsledky, ale i kvůli mimořádné tvrdosti, díky níž si diváci mohli její třídu vychutnávat s obdivuhodnou pravidelností. Jako tříletá absolvovala 17 startů, ve čtyřech letech vyběhla dokonce 22x a obě sezóny byla nejbohatším koněm na československých drahách, když vydělala 76.875, respektive 125.700 Kčs.

Zvládala vše od sprinterských dostihů až po vytrvalecké, nezřídka její dostihy následovaly krátce po sobě bez velkého prostoru na odpočinek. Jako čtyřletá například v polovině července vyhrála v Karlových Varech Cenu Puppu na 2400 metrů, hned následující den pak čelila soupeřům v Karlovarské ceně na 2800 metrů, v níž skončila třetí. 
 
Ve třech letech bylo jejím největším úspěchem vítězství ve Svatováclavské cena, postavila se ale i na start prvního ročníku derby, tehdy ještě Ceny československého Jockey-Clubu, v němž obsadila čtvrté místo za Boxerlem, Androclusem a Pirókem. Ve třech letech si připsala 6 vítězství, o rok později triumfovala dokonce 10x, zopakovala si i triumf ve Svatováclavské ceně

Z dnešního pohledu se zdá takřka neuvěřitelné, že například ve Velké karlovarské módní ceně, v níž jako tříletá skončila na třetím místě, nosila pouhých 45,5 kilogramu. V závěru své kariéry naopak pravidelně dávala soupeřům mnohakilogramovou výhodu.

Do chovu odešla v roce 1923 a začala nová, ještě úspěšnější část jejího života. Do historických análů se zapsala jako matka tří vítězů derby - Simplona, Přemysla a Simonela, přičemž Simplon i Přemysl vyhráli jak Československé, tak i derby v Rakousku. Dařilo se i jejím dcerám. V matčiných šlépějích šla především Simsonova dcera Lisi, která dala dva vítěze Československého derby Alcazara (Nubier) a především fantastického Lionela (West Nor West), další dcera Lieschen (Ossian) se v chovu blýskla vynikajícím Napoli (Naplopo). (miv)







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net