Před 137 lety, 8. listopadu 1886, skončil tragicky jeden neobyčejný život. Ten den se ve věku 29 let zastřelil nejlepší žokej 19. století legendární Fred Archer. Navzdory bezprecedentním úspěchům v sedle, respektu veřejnosti i soupeřů a více než slušnému živobytí však nežil Archer před smrtí šťastný život.


Bratr Freda Archera se zabil při dostizích v Cheltenhamu, krátce po narození mu zemřel syn a poté, co v listopadu 1884 porodila dceru Nellie, se s tímto světem rozloučila i Archerova manželka Rose Nellie Dawson. Deprese, kterými Archer trpěl, byly krutou daní za úspěchy, kterých v předešlých letech dokázal. Třináctkrát (1874 - 1886) se stal šampiónem britských žokejů, odjezdil celkem 2748 vítězů, rekordní počet, který překonal až o století později Steve Donoghue. Získal též rekordní počet vítězství v jedné sezóně (246) a stojí za zmínku, že ke svým rekordním 2748 vítězstvím potřeboval jen 8084 startů. Dokázal tudíž vyhrát každý třetí dostih, ve kterém startoval!

Pětkrát zvítězil v Epsom Derby, 6x v Saint Leger, po čtyřech vítězstvích získal v 2000 Guineas a Oaks a dvakrát se zapsal do listiny vítězů 1000 Guineas. Jezdil nejlepší koně své doby, legendy jakými byli Bend Or či Ormonde. Nejvýznamnější majitelé se takřka prali o možnost zamluvit si jeho služby pro své koně a Archer se stal slavným nejen v kruhu dostihových příznivců, ale v celé anglické společnosti.

V době, kdy koně nosili významně nižší hmotnosti než dnes, měřil Archer 173 cm a souboj s vahou jej provázel celý dostihový život. Jak uvádějí dobové materiály, jeho strava sestával z poloviny pomeranče k snídani, sardince k obědu a sklence šampaňského k večeři. Pověstný byl i jeho laxativní koktejl, který mu pomáhal udržovat váhu, spoustu času trávil v tureckých lázních. Právě vyčerpanost organismu a deprese po smrti manželky jej dovedly až k rozhodnutí ukončit svůj život. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net