Jedenadvacátý srpen patří k nejsmutnějším dnům nejen v historii naší země, ale také i v historii zdejšího chovu anglického plnokrevníka. V tento den před 36 lety, přesně 21. srpna 1984, uhynul jeden z nejúspěšnějších plemeníků celé historie plnokrevného chovu u nás šamorínský Scottish Rifle, který na sklonku 80. let minulého století získal tři tituly šampióna plemeníků.
Scottish Rifle byl do tehdejšího Československa importován v létě 1979 a hned první sezónu se stal jedničkou šamorínského týmu plemeníků, tehdy nejvýznamnějšího chovu plnokrevníka na Slovensku, který začínal šlapat na paty i Napajedlům.
V Anglii neuspěl, v Česku kraloval
Vítěz Eclipse Stakes (viz záznam), Gordon Stakes či Brigadier Gerard Stakes, který doběhl druhý v Irish Derby (zde porazil mj. Roberta a Lypharda) či Benson and Hedges Gold Cup (dnešní Juddmonte International), byl získán pro československý chov poté, co příliš neuspěl v chovu anglickém. To ale byla vesměs vizitka, s jakou k nám v tehdejších dobách přišel ze západu takřka každý plemeník, mající za sebou již nějakou zkušenost v chovu.
Jeho první šamorínský tříletý ročník sice vzbudil trochu rozpaky, ale už ten druhý jej vynesl na druhé místo šampionátu plemeníků a se třetím se již vyhoupl na čelo, na kterém zůstal i následující tři sezóny. Z trůnu sestoupil až poté, co na dráze neměl tříleté. Z plejády úspěšných potomků můžeme jmenovat třeba vítěze derby Trocadera, bratry Nikolu a Nippona, vítězku Saint Leger Strelu, vítězku Oaks Elsettu, Duela, Flippera, Formana, Questora, Silistru, Vabanka a řadu dalších. Jeho potomci, z nichž většina reprezentovala šamorínské barvy, vytvořili s Harry Petrlíkem, trenérem nejvšedního talentu a intuice, spojení, kterého dokázalo zamíchat předlistopadovým rozdělením sil a díky němuž se Šamorínu podařilo zdolat i do té doby neporazitelná Napajedla.
Jeho výsledky byly tak úžasné, že okolní státy nabízely za něj na výměnu i své největší hvězdy. Maďarští chovatelé byli podle tehdejších zpráv ochotni se vzdát své modly vynikajícího Imperiála (Imi) a Sovětský svaz za něj dokonce nabídl vítěze anglického Saint Leger a tehdy nejlepšího plemeníka v sovětském chovu Athens Wooda (Celtic Ash).
To nejlepší nakonec
Vyměněn nebyl a ač z jeho talentu těžil hlavně Šamorín, nebyl jediným. Mimoňský hřebčín po něm odchoval výše zmíněného vítěze Československého derby Trocadera, ale vůbec nejlepší jeho potomek se narodil v Napajedlích. Byla jím ryzka Arva, náležící do hřebcova posledního ročníku, kterou se Napajedla rozhodla prodat na své tradiční dražbě. Tam padla do oka zástupcům PP Topoľčianky, kteří ji po souboji s dalšími získali za tehdy rekordních 560 tisíc Kčs. Byla to ale dobrá investice.
V barvách PP Topolčianky a péči Františka Vítka Arva postupně vyhrála Velkou jarní cenu, Derby, Oaks i Saint Leger. Památný je především její souboj s tréninkovým druhem Laténem (Mehari) v Československém derby (záznam), který měl nemalý podíl na tom, že Arva byla po sezóně jednoznačně zvolena Koněm roku. A co víc, neztratila se ani v chovu.
Zklamavší otec matek
Jako mateřský otec Scottish Rifle příliš neuspěl, ale nutno dodat, že okolnosti mu příliš nenahrávaly - jeho dcery začínaly plodit první potomky na přelomu 80. a 90. let, kdy československý chov čekala velká krize, nepomohl jim ani rozpad Scottish Riflova bývalého domova šamorínského hřebčína. Přesto se mezi jeho dcerami našla výjimka, která v chovu mimořádně uspěla a asi není překvapením, že onou vá´ýjimkou nebyl nikdo jiný než legendární Arva. Ta v chovu dala vítěze Slovenského derby Arvana (Surumu), podstatnější však byla jehož pravá sestra Asuma, které se v německém chovu podařilo přivést na svět 3 blacktype vítěze a jednoho blacktype umístěného potomka a je to právě tato klisny, díky které se suffix CZE objevoval v posledních letech v rodokmenech blacktype vítězů nejčastěji. Mimo ní už jméno Scottish Rifle v rodokmenech velkých evropských vítězů už nevídáme, v Austrálii však jeho z Irska importovaná dcera Barron Fey založila úspěšnou rodinu a je mj. bábou vítězky T.J. Smith (Gr.1) z roku 2007 Apercu (Encosta de Lago).
Miloslav Vlček