Jedenadvacátý srpen patří k nejsmutnějším dnům nejen v historii naší země, ale také i v historii zdejšího chovu anglického plnokrevníka. V tento den před 39 lety uhynul jeden z nejúspěšnějších plemeníků celé historie plnokrevného chovu u nás šamorínský Scottish Rifle (Sunny Way), který na sklonku 80. let minulého století získal tři tituly šampióna plemeníků. 

 
Scottish Rifle byl do tehdejšího Československa importován v létě 1979 a hned první sezónu se stal jedničkou šamorínského týmu plemeníků, tehdy nejvýznamnějšího chovu plnokrevníka na Slovensku, který začínal šlapat na paty i Napajedlům.

V Anglii neuspěl, v Česku kraloval

Vítěz Eclipse Stakes (viz záznam), Gordon Stakes či Brigadier Gerard Stakes, který doběhl druhý v Irish Derby (zde porazil mj. i pozdější excelentní plemeníky Roberta a Lypharda) či Benson and Hedges Gold Cup (dnešní Juddmonte International), byl získán pro československý chov poté, co příliš neuspěl v chovu anglickém. To ale byla vesměs vizitka, s jakou k nám v tehdejších dobách přišel ze západu takřka každý plemeník, mající za sebou již nějakou zkušenost v chovu.   

Scottish rifle4

Jeho první šamorínský tříletý ročník sice vzbudil trochu rozpaky, ale už ten druhý jej vynesl na druhé místo šampionátu plemeníků a se třetím se již vyhoupl na čelo, na kterém zůstal i následující tři sezóny. Z trůnu sestoupil až poté, co na dráze neměl tříleté. Z plejády úspěšných potomků můžeme jmenovat třeba vítěze derby Trocadera, bratry Nikolu a Nippona, vítězku Saint Leger Strelu, vítězku Oaks Elsettu, Duela, Flippera, Formana, Questora, Silistru, Vabanka a řadu dalších. Jeho potomci z šamorínského chovu vytvořili s Harry Petrlíkem, trenérem nevšedního talentu a intuice, spojení, kterého dokázalo zamíchat předlistopadovým rozdělením sil a díky němuž se Šamorínu podařilo zdolat i do té doby neporazitelná Napajedla.  

Jeho výsledky byly tak úžasné, že okolní státy nabízely za něj na výměnu i své největší hvězdy. Maďarští chovatelé byli podle tehdejších zpráv ochotni se vzdát své modly vynikajícího Imperiála (Imi) a Sovětský svaz za něj dokonce nabídl vítěze anglického Saint Leger a tehdy nejlepšího plemeníka v sovětském chovu Athens Wooda (Celtic Ash).

To nejlepší nakonec

Vyměněn nebyl a ač z jeho talentu těžil hlavně Šamorín, nebyl jediným československým chovatelem, který viděl jeho potenciál. Mimoňský hřebčín po něm odchoval výše zmíněného vítěze Československého derby Trocadera, ale vůbec nejlepší jeho potomek se narodil v Napajedlích. Byla jím ryzka Arva, náležící do hřebcova posledního ročníku, kterou se Napajedla rozhodla prodat na své tradiční dražbě. Tam padla do oka zástupcům PP Topoľčianky, kteří ji po souboji s dalšími získali za tehdy rekordních 560 tisíc Kčs. Byla to ale dobrá investice.

Nepřehlédněte: Vert Liberte potvrdil ve Varech roli favorita, David Liška se hattrickem přiblížil zisku dalšího šampionátu

V barvách PP Topolčianky a péči Františka Vítka Arva postupně vyhrála Velkou jarní cenu, Derby, Oaks i Saint Leger. Památný je především její souboj s tréninkovým druhem Laténem (Mehari) v Československém derby (záznam), který měl nemalý podíl na tom, že Arva byla po sezóně jednoznačně zvolena Koněm roku. A co víc, neztratila se ani v chovu.

Zklamavší otec matek

Jako mateřský otec Scottish Rifle příliš neuspěl, ale nutno dodat, že okolnosti mu příliš nenahrávaly - jeho dcery začínaly plodit první potomky na přelomu 80. a 90. let, kdy československý chov čekala velká krize, nepomohl jim ani rozpad Scottish Riflova bývalého domova šamorínského hřebčína. Přesto se mezi jeho dcerami našla výjimka, která v chovu mimořádně uspěla a asi není překvapením, že onou vá´ýjimkou nebyl nikdo jiný než legendární Arva. Ta v chovu dala vítěze Slovenského derby Arvana (Surumu), podstatnější však byla jehož pravá sestra Asuma, které se v německém chovu podařilo přivést na svět 3 blacktype vítěze a jednoho blacktype umístěného potomka a je to právě tato klisny, díky které se suffix CZE objevoval v posledních letech v rodokmenech blacktype vítězů nejčastěji. Mimo ní už jméno Scottish Rifle v rodokmenech velkých evropských vítězů už nevídáme, v Austrálii však jeho z Irska importovaná dcera Barron Fey založila úspěšnou rodinu a je mj. bábou vítězky T.J. Smith (Gr.1) z roku 2007 Apercu (Encosta de Lago).

Miloslav Vlček  







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net