wielka warszawska 2016V neděli se bude bojovat o modrou stuhu také ve Varšavě. Na startu Derby – Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o 175.000 zlotých bude 18 koní včetně dvou klisen. Bohaté mezinárodní jezdecké obsazení dostihu dotvářejí také žokejové Lukášek a Verner a delší dobu v polském turfu působící Martin Srnec a Marek Březina. Během odpoledne tu budou startovat zástupci stáje Dr. Charvát.

Favoritem derby je podle Dostihového programu Szczepanem Mazurem vedený Fabulous Las Vegas (Air Chief Marshal) trenéra Ziemianskiho, jenž z dosavadních osmi startů polovinu proměnil ve vítězství. V posledních dvou dostizích – klasické Nagrodě Rulera a předzkoušce derby Nagrodě Iwna (záznam dostihu) nenašel přemožitele. K šancovým koním podle polských odborníků také patří druhý kůň trenéra Ziemianskiho Fox Trot Galeste (Zambesi Sun), jenž rovněž polovinu ze svých šesti startů vyhrál. Naposledy o více než tři délky triumfoval v Memorialu Jerzego Jednaszewskiego na 2200 metrů. V jeho sedle bude Martin Srnec, který Polské derby vyhrál v sezóně 2010.

Čtyřnásobný vítěz Polského derby Tomáš Lukášek bude k vidění v sedle Xaweryho (Planteur), jehož připravuje Adam Wyrzyk. Hnědák byl loni excelentním dvouletkem, když dokázal vyhrát čtyřikrát včetně tří velkých dostihů mezi kterými byl zdejší zimní favorit, tedy Nagroda Mokotowska. Letos startoval Xawery třikrát a po druhých místech v Nagrodě Strzegomia a klasické Nagrodě Rulera pak na trati 2200 metrů v Nagrodě Iwna skončil až pátý, necelé čtyři délky za vítězným Fabulous Las Vegas a dvě délky za druhým Medrockem (Rock of Gibraltar).

Jan Verner byl angažovaný do sedla koně trenéra Swiateka Valley Pride (Pedro the Great), jenž zatím v nejlepší společnosti nebyl k vidění a 10. června v dostihu druhé kategorie právě pod českým jezdcem doběhl druhý o hlavu na trati 2000 metrů. Má nejvyšší startovní číslo 18. Marek Březina v derby bude sedět na Harlemovi (Nowogródek). Ten letos vyhrál dostih druhé kategorie a byl stříbrný v jedničkovém mílovém Memorialu Tomasza Dula v dubnu.

FabulousLasVegas NagrodaIwna
Favorit polského derby Fabulous Las Vegas vítězí s žokejem Mazurem v Nagrodě Iwna (foto: tower-racing.pl)

K vážným derby-kandidátům patří klisna Akademia (Muhtathir), jenž při svém posledním vystoupení na dráze dominovala o více než dvě délky před vítězkou Jarní ceny klisen Jam Juliettou (Ecosse) a ovládla tak 2200 metrů dlouhou Nagrodu Soliny. Preferován je rovněž hřebec Pilecki (Duke of Marmalade), kterého povede Slovák Michal Abík. Hnědák je dobře prověřený na delších tratích. Naposledy doběhl druhý v Nagrodě Iwna.

V rámci derby-dne také uvidíme v akci dva svěřence trenéra Pavla Tůmy, které povede Martin Srnec. Dominique (Motivator) se poměří s devíti soupeři v Memorialu Fryderyka Jurjewicza (dříve Nagrodě Rzecznej), Listed na 1600 metrů. Důležitá Listed zkouška, vytrvalecká Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego (dříve Prezesa Rady Ministrów) čeká také na Hessoesse (Cima de Triomphe). Mezi jejími soupeři je také Reki (Look Honey), jenže se vrací po nevydařeném Crystal Cupu na roviny. (mze)